Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Reteta beton?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aditivi aia sunt frectie, pe langa un beton preparat CORECT.
un beton bun este compact, fata fisuri si fara apa libera in masa lui.

aditivi aia care se umfla in masa betonului nu fac decat sa-l fisureze lasand sa intre si mai multa umezeala/apa in masa lui.

p.s. te rog, inainte de a te lua la contrazis pune mana pe o carte sau un normativ pentru peparatul betonului.

Edited by arg, 20 August 2018 - 11:43.


#20
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, nu ai dreptate. Eu am folosit Hyseal la un beci si la elevatie si la beci am vazut cum sta treaba. E ca o piscina, daca vine apa de sus in el acolo o gasesti nu se duce deloc. Deci functioneaza. Cauta despre produs. E cineva aici pe forum care proiecteaza statii de epurare si alte asemenea si il foloseste acolo. Un aditiv de felul asta e singura cale de a obtine etanseitate perfecta (mai sunt si alte produse pensulabile si alte feluri de hidroizolatie dar nu sunt la fel de sigure)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
de ce nu pricepi ca aditivul asta de care zici tu, lucreaza temporar doar in betoane bune dar le reduce rezistenta in timp.

#22
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pentru ca am discutat cu un om care isi castiga traiul din asta si nu isi permite ca in timp sa apara probleme. De fapt Hyseal de care iti spun eu chiar creste rezistenta la compresiune, fapt testat de mine, testele de laborator au aratat o rezistenta la compresiune mai mare cu 10% decat marca betonului.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Bylly00, on 20 august 2018 - 12:44, said:

..... ca am discutat cu un om care isi castiga traiul din .... Hyseal .....
uite, am extras eu esentialul.
problema la ce vrei tu nu este rezistenta la comresiune ci la intindere si mai ales dupa cativa ani cand cristalele din xypex au terminat de crescut.

Edited by arg, 20 August 2018 - 13:10.


#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La betonul armat rezistenta la intindere e data de armatura, se stie ca asta e punctul slab al betonului si de aia il armam. Deci pentru beton in sine ne intereseaza rezistenta la compresiune, de altfel si testele de laborator cerute de dirigintele meu tot asta releva.

Omul isi castiga existenta facand bazine si altele deci nu isi permite sa apara probleme in timp, nu vanzand produsele hyseal.  

In fine, daca tu crezi ca o reteta de beton de marca superioara il face impermeabil sau ca aditivii astia sunt apa de ploaie este treaba ta, dar te inseli si nu ar trebui sa ii desinformezi si pe alti cititori ai forumului.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 arg, on 20 august 2018 - 11:42, said:

p.s. te rog, inainte de a te lua la contrazis pune mana pe o carte sau un normativ pentru peparatul betonului.

Bylly00-ule uite aici NE_012

Attached File  betoane.jpg   102.42K   36 downloads
din cate vezi cu cat betonul trebuie sa fie mai rezistent la atacuri chimice si inghet-dezghet cu atat se pune mai mult ciment

attachment=2119505:aditivi.jpg]
aici o sa vezi ca pentru impermeabilitate se pun aditivi care asigura lucrabilitatea in condii de adaos mic de apa, iar impermeabilizantul este la coada.

Attached Files


Edited by arg, 20 August 2018 - 13:53.


#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
1 lopata de ciment,3 de nisipi si doua de pietris sau poti sa bagi 2 de ciment ca sa fie mai tare
Mergi pe sistemu asta pana faci suficient material
Nu trebuie neaparat plasa de buzau e buna si plasa cu ochiuri cea mai ieftina.....la o simple alee o sa tina

Sa faci rost de o betoniera ca la lopata e greu de facut stiu ca am facut si la lopata dar si la betoniera,la lopata mi-am rupt spatele la betoniera e putin mai lejer
Nu te incurca sa cumperi nisip la sac,vorbesti cu cineva si iti aduce o remorca cu 100 de lei si iesi mai avantajat

Edited by I2O, 20 August 2018 - 14:55.


#27
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Cine-ti aduce o remorca de nisip cu 100 lei ? Eu am cumparat pamint de cimp, e bunisor..., cu 250 lei 3,5 metri cubi.
Betonul turnat bine inseamna si vibrat bine.

#28
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Inca doua pagini si o sa rezulte ca trebuie musai turnat cu putzmeister-ul, si musai si o grinda vibranta.
I2O a dat o solutie mai mult decit ok, ce naiba, nu face un viaduct!

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ionut76, on 20 august 2018 - 15:53, said:

Cine-ti aduce o remorca de nisip cu 100 lei ? Eu am cumparat pamint de cimp, e bunisor..., cu 250 lei 3,5 metri cubi.
Betonul turnat bine inseamna si vibrat bine.
Te-au ars la greu
Eu 250 am dat pe nisip fin si sort,juma juma,nu mai stiu cati metrii dar am umplut o remorca normala care se ataseaza in spatele masinii,exact ca asta
http://cdn.buletinul...13_305193_1.jpg

Lui argent cred ca-i ajunde si o remorcuta de genu asta
Asta mai mult  de 150 nu costa
https://images4.bizo..._1291667184.jpg

Edited by I2O, 20 August 2018 - 20:22.


#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu stiu, dar la mine au adus de vreo 3 ori cantitatea aia, acolo cred ca e 1 mc cel mult. Nu-mi dau seama de dimensiunile remorcii. Pe unde am intrebat cam asta era pretul la pamint. Am adus cit imi trebuie sa imi pun intr-o sera.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am gasit bonu si era trecut pretu de 80 de lei...nu stiu de ce am ramas eu in cap cu suma de 250

Edited by I2O, 24 August 2018 - 02:10.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cu cat cantitatea e mai mare ca atat pretul pe mc e mai mic.

Edited by arg, 24 August 2018 - 05:47.


#33
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

 Bylly00, on 20 august 2018 - 10:50, said:

Pai degeaba il torni tu cu putin apa, asta nu il face impermeabil. De la ploi/ninsori tot va intra apa in el si noaptea cand va ingheta tot se va eroda. Produsele la care ma refer sunt aditivi de impermeabilizare care in prezenta apei formeaza o retea microcristalina ce previne inflitrarea apei in structura betonului. Se folosesc la statii de epurare si alte bazine.

arg incearca sa spuna ca ajuta - dar nu foarte mult (mult marketing) si ca se poate si fara - chiar in cazul constructiilor industriale. cel putin, in cazul meu, mi-a spus cineva ca

"Nu va ginditi ca impermeabilizarea fundatiei va scapa de hidroizolarea " talpei " casei , dar va va scapa de niste bani utili in alta parte .
Nu are rost ."

Tind sa cred ca e doar marketing si atat


 arg, on 20 august 2018 - 09:46, said:

adaos mare de ciment, apa controlata, aditivi de plastifiere, curba granulometrica stricta (se umplu toate golurile dintre granule), etc

am retinut plastifiantii - multumesc

scuze - am dat reply aiurea Posted Image  nu citisem si pagina 2 Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate