Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Invazie de viespi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Asta am vrut să spun, dar...! :w00t:

#20
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

 PicoDazore, on 17 august 2018 - 18:36, said:

Iti recomand sa nu le subestimezi.
In urma cu exact 2 saptamani, am trecut prin experienta SA, dupa ce am fost intepat de cateva viespi mari, la tample, abdomen, gambe. Si-au gasit de lucru tocmai langa poarta de acces in curte. Am crezut ca-s intelegatoare si se cara daca le fac vant cu matura. N-ai bai. M-au facut sa-nteleg, ca-s barbare si nimeni nu le canta-n struna.
Eh, uite asa am ajuns la urgenta, plin de eczeme/urticare pe tot corpul, cu o mancarime infernala. Iar romanul poate continua cu, absenta hidrocortizonului, din cabinetul de urgenta al medicului la care am fost condus. Mi-a aplicat 2 aeriusuri de 5mg, iar cand a facut rost (e adevarat in graba) de la o farmacie din apropiere de injectabil, s-a trezit ca nu are garou sa-mi gaseasca vana (ca eram tot umflat si falcile aproape-ntepenite), si a apelat la stetoscopul clasic in acest sens, nu inainte sa aud ca tensiunea (care ?!!!) mi se indreapta spre -6. Peripetia s-a incheiat cu o reteta pentru aerius (evident pe cheltuiala mea), de care sa nu ma despart in aceasta perioada si cu incurajarea ca am scapat ca prin minune, sa nu devin azi hrana pentru hoitul de sub pamant.
Ma intreb pentru ce mi se trage din retributie vreo 300 de lei lunar, pentru CAS, daca dupa aproape 30 de ani de munca, apeland odata la serviciul medical, nu pot beneficia de un banal, dar atat de important in situatii extreme, injectabil preventiv contra SA/intepaturilor de viespi?!!!
Ce se-ntampla, daca are un caz de muscaturi de vipera, ca tot isi fac damblale prin regiunile noastre ale Retezatului?!!!

Ai fost norocos ! In judetul Salaj la sfarsitul lui iulie a murit un tanar ce a fost intepat de 8 viespi mari [ceva găuni] deoarece a vrut sa scoata apa saracul dintr-o fantana mai rar folosita unde se aflau probabil cuibarite.A murit deoarece era alergic.Semnalari de invazii am mai auzit si in presa de dincolo din vestul europei,intradevar sunt supra-inmultite in ultimii ani si la noi,si pe pine m-au intepat spre fericirea mea doar 3 in timp ce am cosit iarba si am lovit niste cutii de conserve aruncate acolo.intre buruieni.

Edited by csoka2002ro, 18 August 2018 - 10:38.


#21
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012
Stie cineva ceva capcane mai utile decat banalele peturi cu varful intors? Intreb pentru ca ganganiile astea-mi distrug stupii !!

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am prajit 5-6 faguri in luna iunie.  
O bricheta, un sprey de muste sau orice altceva cade la indemana. Noaptea e cel mai bine, ca se intorc toate , ele se ghideaza dupa soare.
Fagurele trebuie ars si apoi luat. Am lasat unul asa, si dupa cateva zile s-au intors 4 viespi. Acuma dupa o luna , vad ca tot 4 viespi sunt acolo, dar nu s-au inmultit. Probabil nu au matca.

Probleme n-au facut, dar am zis de curiozitate sa urmaresc fenomenul.

Attached Files



#23
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 zenzzo, on 18 august 2018 - 21:24, said:

Stie cineva ceva capcane mai utile decat banalele peturi cu varful intors? Intreb pentru ca ganganiile astea-mi distrug stupii !!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7FhifTGKtUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 ccdsah, on 19 august 2018 - 14:22, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7FhifTGKtUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Maine incerc metoda asta si revin cu rezultatele.

#25
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 zenzzo, on 19 august 2018 - 19:47, said:

Maine incerc metoda asta si revin cu rezultatele.
Sa pui si tu un filmulet sau o poza cu "captura" :D

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am omorat cateva zeci in cateva secunde cu un spray si o bricheta. Am pus pozele pe aria agricola,  ca nu mi se parea nimic de dezbatut pe tema asta.
Totusi care este diferenta intre yellow jacket - hornet - si vasp?
Noi avem alti termeni pentru viespe?

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Problema e ca si la noi au aparut viespi exotice care te pot mierli...astea autohtone nu cred ca au asa venin nasol si probabil ca rar o sfeclesti de la ele

Sa ne fereasca Domnu de asa ceva pe viitor
[ https://www.lipstiq.com/wp-content/uploads/2013/10/TTrA9KS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ps:asta e chiar nebun
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbIkzAb5BSc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 19 August 2018 - 20:41.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 daniMMM, on 17 august 2018 - 18:48, said:


Alea pupa cu curu'
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_YUGorDRQRU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De uratul lor nu mai merg in Thassos.
Stai linistit ca  peste tot e plin de viespi. Nu numai in thassos.
Imi amintesc ca odata, un tip isi cumparase pe plaja un giros.. intr-o mana era cu haleala,si in cealalta cu slapu' dadea dupa viespi. Vin la carne ceva de groaza.

Deschidem topic pentru tantari sau intreb aici?
Cum scapam de ei?
Important sa nu lasam apa sa balteasca pe langa casa, pentru ca isi depun larvele si se inmultesc.  Capcane pentru tantari exista?

#29
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 tfmercedez, on 19 august 2018 - 20:35, said:

Eu am omorat cateva zeci in cateva secunde cu un spray si o bricheta. Am pus pozele pe aria agricola,  ca nu mi se parea nimic de dezbatut pe tema asta.
Totusi care este diferenta intre yellow jacket - hornet - si vasp?
Noi avem alti termeni pentru viespe?

Wasp este viespea obisnuita,iar pentru hornet, termenul potrivit ar fi barzaun sau lupul albinelor cum se mai numeste popular. E o viespe cam de 2 ori mai mare care isi face cuibul in pamant.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Dormi_Hete, on 20 august 2018 - 15:09, said:



Wasp este viespea obisnuita,iar pentru hornet, termenul potrivit ar fi barzaun sau lupul albinelor cum se mai numeste popular. E o viespe cam de 2 ori mai mare care isi face cuibul in pamant.
avem noi viespe d'asta care isi face cuibul in pamant?  
La mine acuma sunt niste muste mari de tot cu capul rosu sau aia sunt ochii dracu stie.  Sunt foarte nesimtite, adica tupeiste si insistente.

Edited by tfmercedez, 20 August 2018 - 16:29.


#31
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Da avem. Insa sunt mai putin intalnite in orase. De regula isi fac cuib in preajma stupilor si vaneaza albinele cu care isi hranesc larvele.

#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
O solutie e si fumul de tigari, nu le place si pleaca din spatiul unde se fumeaza/din apropierea tigarilor daca e spatiu deschis.

#33
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

 tfmercedez, on 20 august 2018 - 16:28, said:


La mine acuma sunt niste muste mari de tot cu capul rosu sau aia sunt ochii dracu stie.  Sunt foarte nesimtite, adica tupeiste si insistente.

Aia sunt tauni care vin de la grajdurile de vaci si cai.

#34
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 rosix, on 17 august 2018 - 17:25, said:

Se explica ca s-au inmultit si nimeni n-am mai stropit cu nimic. In general viespii isi fac cuib pe la stresinile caselor..  Daca ai vreun astfel de cuib, e normal sa fie si viespi.

Singular-> Viespe
Plural-> Viespi.
Articulat -> Viespea, viespile.

Edited by izometric, 20 August 2018 - 21:55.


#35
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 ccdsah, on 19 august 2018 - 20:19, said:

Sa pui si tu un filmulet sau o poza cu "captura" Posted Image
Filmulet ,poza nu am facut , ideea functioneaza ,nu ca in acel video dar totusi promitator.
Problema e ca si de ai prinde 1000 pe zi tot nu ii pot extirpa pe toti... is prea multi...
In cazul meu rezolvarea e sa caut o zona de amplasament cu o infestare mai redusa.


In alta ordine de idei , de specia asta sa va feriti cel mai mult: Attached File  D0AQHSVQLSVQHS9Q30WQVKUQZS4KTK9QLSWQRSXKRS7KBKIKJ0IKDK4KHS1QCKMKDKSKNK6QPKHK2K.jpg   321.08K   4 downloads,din experienta personala ,specia asta ii cea mai spurcata... si credeti-ma stiu ce e ala venin ,ca ma inteapa sute de albine pe an, dar spurcaciunea asta are veninul de 10 ori mai puternic decat cel de albina.

#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 izometric, on 20 august 2018 - 21:55, said:

Singular-> Viespe
Plural-> Viespi.
Articulat -> Viespea, viespile.
Si tu acum !...

Aia-i la viespile femele.
Daca-i mascul e "viesp" la singular si "viespul" / "viespii", articulat.   :bigwhitegrin:  :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate