Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

virtual ram

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018
Buna ziua! Am un pc cu procesor ryzen cu 8gb ram, dintre care 2gb sunt alocati placii video intregrate(vega8). Cat trebuie sa pun la virtual memory?Cat trebuie la custom size si cat trebuie la max size.Multumesc

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Depinde cat ai nevoie.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Las-o cum e, d ece vrei sa modifici, ai un motiv intemeiat ?!

#4
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018
jocurile nu prea merg bine(45fps in pes2018,  45 in gta5).Deci pt gaming cat trebuie sa pun?

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Nu trebuie sa pui nimic, vrei sa mearga jocurile "bine", schimbi placa video ( adica pui o placa dedicata ). Si mai pui inca 8 GB de ram pe langa aia 8 deja existenti.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu va merge nimic mai bine daca sistemul foloseste discul in loc de RAM.

E doar o metoda pentru a evita erori out of memory. Un fel de ne descurcam noi cumva s-o scoatem la capat, chiar daca resursele nu sunt suficiente pe moment.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhaha, pai ce treaba are una cu alta ?!
Ai gasit undeva acest sfat, unde ?
Si tu crezi ca virtual ram, adica un fisier pe hard, adica cea mai inceata componenta (chiar daca ai ssd, tot e mai incet decit ram) ajuta la ceva ?

Eu cred ca ai avea de cistigat daca ai pune 1 Gb pentru placa video si sa ramina 7 pentru windows.
La placa aia video poti sa-i pui 180 de gb, chipsetul tot ala (slab adica) ramine.
Asa este la toate placile incluse pe placa de baza/procesor, au chipset foarte slab, conteaza foarte putin cantitatea de memorie.

Sau, cum deja s-a spus: placa video dedicata

#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Caută benchmarks cu procesorul ăla pentru GTA5. Ar trebui să fie plin pe net. Am o bănuială că pur și simplu atâta poate.

PS. Au marketing bun ăștia de la AMD, de creade lumea că se poate face din Trabant avion.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vhRpJ6XA8gE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pune setările de aici și vezi dacă-i la fel.

Edited by pexCom, 16 August 2018 - 18:02.


#9
spraytag

spraytag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.02.2018
am vazut pe youtube mai multe video-uri 'how to make windows 10 for gaming' .In anumite videouri zice sa pun 1924mb ,in alte videouri zice sa pun 8024 la maximum size, nu mai inteleg nimic,si nu vreau sa risc. Deocamdata nu am bani pt placa dedicata sau rami.

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ce să riști, doar nu se strică nimic. Ia și experimentează.
Când o să vezi că nu e nicio diferență, o să te liniștești.

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
memoria de pe disc trebuie sa fie numai fixa/"set", de pe partitia C si se recomanda 1,5xram, deci la tine ar veni 12gb. prima data setezi 0, restart, pe urma pui 12gb, sa nu fie fragmentata pe disc, se poate intampla, poti verifica cu Defraggler de exemplu.

totusi incearca sa mai pui 8 gb identici ram ,sa ai 16 gb dual channel. la video lasa default, sa-si aloce cat vrea ea, sau ii setezi maxim si gata. ideal ar fi o placa video mai buna pe viitor daca tot nu merge cum vrei tu.

eventual seteaza pe "performance" la driver/panel video(presupun ca e instalat ultimul, tot ce trebuie). ai setari aiurea probabil.

Edited by 41ex, 16 August 2018 - 18:37.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu te mai chinui, nu ajuta la nimic.
Cind mai faci ceva de pe net si intrebi aici, pune si linkurile, sa vedem sinoi precis si exact.
Mai era un topic identic, cred ca un ryzen 2200g, avea 30-40 fps in gta V, s-a discutat si acolo, cam atit poate sa duca.
Sint pe youtube diverse setari - de la joc gta V, NU de la windows - si ajungea pe la 40-50-60 (dar NU constant).

#13
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,441
  • Înscris: 04.09.2008

View Postspraytag, on 16 august 2018 - 16:25, said:

Buna ziua! Am un pc cu procesor ryzen cu 8gb ram, dintre care 2gb sunt alocati placii video intregrate(vega8). Cat trebuie sa pun la virtual memory?Cat trebuie la custom size si cat trebuie la max size.Multumesc

Dupa cum ti s-a zis, atata duce... prima problema cu GPU-urile integrate e ca au latimea de banda foarte limitata. Asigura-te ca ai dual channel (2x module instalate identice) si memorii tactate mediu-superior. In rest sunt multe alte limitari ca imparte die-ul cu CPU-ul si toate celelalte controllere.

#14
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

View Postspraytag, on 16 august 2018 - 18:03, said:

am vazut pe youtube mai multe video-uri 'how to make windows 10 for gaming' .In anumite videouri zice sa pun 1924mb ,in alte videouri zice sa pun 8024 la maximum size, nu mai inteleg nimic,si nu vreau sa risc. Deocamdata nu am bani pt placa dedicata sau rami.
multe video-uri sunt facute de niste idioti care tocmai au descoperit gaura din gogoasa, lasa virtual memory cum e default, managed by windows, in mod normal nici nu mai e nevoie de ea din moment ce toata lumea are cel putin 4gb de ram.
windows 10 e optimizat ok, nu e nevoie de trucuri din xp..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate