Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Problema RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
AisBuax

AisBuax

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.08.2018

View Poststefanita, on 17 august 2018 - 16:08, said:

quote name='AisBuax' timestamp='1534513511' post='23374439
Cred ca problema era o placuta de memorie, cea diferita de restul.

zici ca  l-ai  desfacut
Diferita - cum ? de ex. valoare de 8 GB  fata de 4 , sau alta marca , poate alt numar de cipuri ....In BIOS ,  ce iti arata , sunt 16 GB ? ( dar nu in poza atasata de tine, ca acolo sunt doar doua de 4 ). Inainte de boot HP are ceva meniu de test, inclusiv memoriile ,
Am testat toate cele 4 memorii si sunt ‘sanatoase’.
Memoria aceea e diferita ca marca, la culoare, la cipurile de pe ea, dar tot DDR3 este. Acum cu 3 de 4GB pot inchide, deschide, restarta fara probleme. Daca o pun si pe aia, se intoarce problema la loc.
Daca o pun si intru cu ea, o citeste, imi apar 16GB RAM. Dar nu mai pot deschide sau restarta calculatorul, si trebuie sa refac procesul pe care l-am descris in posturile anterioare.


#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAisBuax, on 17 august 2018 - 15:45, said:

Cred ca problema era o placuta de memorie, cea diferita de restul.
Am pus in slotul 1 si 3 doua placute identice, iar in slotul 2 una asemanatoare daca nu si asta tot identica cu celelalte 2. Totul merge bine, aparent. Evident, inainte am reinstalat windowsul si driverele.

Voi schimba totusi cele 4 placute de 4GB pe 2 de 8GB si cu asta basta. Momentan problema a disparut. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute Posted Image
Vezi ?!
Daca spuneai de la inceput ce componente ai in PC-ul nou, sigur venea cineva cu teoria asta.
Dar nu, tu trebuia sa scrii

View PostAisBuax, on 16 august 2018 - 00:22, said:

Toate bune si frumoase,
Help me Posted Image
in loc sa specifici componentele din calculator
Attached File  Pathetic.meme.png   358.55K   1 downloads

#21
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003

View PostAisBuax, on 16 august 2018 - 19:18, said:

Placa de baza: https://i.imgur.com/gyzr7Vb.png
Este in genul acesta: https://www.howtogee...8005656b8e5.jpg

In BIOS nu am optiune de reducere a frecventei.
O poza din BIOS, nu stiu daca ajuta la ceva, dar doar aici apare ceva legat de RAM: https://i.imgur.com/L7tVlI9g.jpg

Calculatorul este un model HP, unde a fost fie schimbat procesorul, fie carcasa cu totul (pe el scrie ca avea i5 inainte). L-am cumparat de la o firma cu 16GB Ram in el, am pus eu placa video doar.
Ai I7....

View PostAisBuax, on 17 august 2018 - 17:03, said:

Am testat toate cele 4 memorii si sunt ‘sanatoase’.
Memoria aceea e diferita ca marca, la culoare, la cipurile de pe ea, dar tot DDR3 este. Acum cu 3 de 4GB pot inchide, deschide, restarta fara probleme. Daca o pun si pe aia, se intoarce problema la loc.
Daca o pun si intru cu ea, o citeste, imi apar 16GB RAM. Dar nu mai pot deschide sau restarta calculatorul, si trebuie sa refac procesul pe care l-am descris in posturile anterioare.
E posibil ca ea să fie la o altă frecvență. Dacă ai căuta pe site-ul hp, la modelul tău de placă de bază ar trebui să existe un pdf unde sunt înscrise memoriile compatibile cu placa ta de bază și modul cum acestea ar putea funcționa (downgrade/OC).....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate