Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Concediu Medical

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Bună seara. M-am angajat recent la o firmă și mi-au spus că nu am dreptul la plata zilelor de concediu medical. Sunt angajat de 6 săptămâni și au zis că numai după ce sunt angajat minim 6 luni se plătesc concediile medicale. Mie mi se pare dubioasă treabă când medicul meu a zis că după o lună trebuie să plătească.

Aveți ceva info, e legală treabă? Mai am una cu concediu de studii. Am citit în Codul Muncii că ai dreptul la 10 zile plătite și ăștia nu vor să de-a decĂąt fără plată.

Edited by corectsunt, 15 August 2018 - 21:16.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ordonanța de urgență nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate

Art. 2. -
(1) Concediile medicale și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, la care au dreptul asigurații, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, sunt:


a) concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
b ) concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
c) concedii medicale și indemnizații pentru maternitate
d) concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
e) concedii medicale și indemnizații de risc maternal.


Norma de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate din 27.01.2006

Art. 12. -
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical și se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuția pentru concedii și indemnizații de către angajator sau, după caz, de către asigurat;
b ) pentru care plata contribuției de asigurări sociale de sănătate se suportă din alte surse, în condițiile prevăzute la art. 6 alin. (2) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002 privind organizarea și funcționarea sistemului de asigurări sociale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare; dovada efectuării serviciului militar pe durata legal stabilită se face cu livretul militar sau cu adeverințe ori certificate eliberate de instituțiile militare competente;
c) pentru care, până la data intrării în vigoare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, plata contribuției de asigurări sociale de sănătate s-a făcut din alte surse, potrivit prevederilor art. 6 alin. (2) lit. b ) și d) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 150/2002, cu modificările și completările ulterioare. Dovada plății contribuției de asigurări sociale de sănătate se face cu adeverință eliberată de casele teritoriale de pensii, respectiv cu adeverință eliberată de agențiile teritoriale pentru ocuparea forței de muncă.
(2) Se asimilează stagiului de cotizare și perioadele în care asigurații prevăzuți la art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 au realizat, până la data de 31 decembrie 2005, stagii de cotizare în sistemul public de pensii, precum și perioadele în care asigurații au beneficiat de indemnizații de risc maternal potrivit Legii nr. 19/2000, cu modificările ulterioare. Dovada stagiului de cotizare realizat anterior acestei date se face în baza unei adeverințe eliberate de casa teritorială de pensii la care s-a achitat contribuția de asigurări sociale, potrivit legii, în cazul persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005.
Modificări (1)

(3) Adeverința prevăzută la alin. (2) va cuprinde date referitoare la stagiul de cotizare, veniturile din care se constituie baza de calcul și zilele aferente, precum și numărul de zile de incapacitate temporară de muncă de care a beneficiat asiguratul în ultimele 12 luni anterioare solicitării adeverinței.
(4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate și perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile și de indemnizațiile reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005;
b ) a beneficiat de pensie de invaliditate gradul III sau de pensie de invaliditate ca nevăzător și este membru al unei asociații familiale sau este autorizat să desfășoare activități independente; în această situație, dovada se face cu adeverință eliberată de casele teritoriale de pensii și cu documente oficiale din care să rezulte calitatea de membru al unei asociații familiale sau de persoană autorizată să desfășoare activități independente;
c) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învățământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituțiile autorizate, în condițiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverință eliberată de Ministerul Educației și Cercetării.

Edited by pasilla, 15 August 2018 - 21:32.


#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 corectsunt, on 15 august 2018 - 21:14, said:

Bună seara. M-am angajat recent la o firmă și mi-au spus că nu am dreptul la plata zilelor de concediu medical. Sunt angajat de 6 săptămâni și au zis că numai după ce sunt angajat minim 6 luni se plătesc concediile medicale. Mie mi se pare dubioasă treabă când medicul meu a zis că după o lună trebuie să plătească.

Aveți ceva info, e legală treabă? Mai am una cu concediu de studii. Am citit în Codul Muncii că ai dreptul la 10 zile plătite și ăștia nu vor să de-a decât fără plată.


Art 7 Oug 158/2015

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

#4
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 corectsunt, on 15 august 2018 - 21:14, said:

Bună seara. M-am angajat recent la o firmă și mi-au spus că nu am dreptul la plata zilelor de concediu medical. Sunt angajat de 6 săptămâni și au zis că numai după ce sunt angajat minim 6 luni se plătesc concediile medicale. Mie mi se pare dubioasă treabă când medicul meu a zis că după o lună trebuie să plătească.

Aveți ceva info, e legală treabă? Mai am una cu concediu de studii. Am citit în Codul Muncii că ai dreptul la 10 zile plătite și ăștia nu vor să de-a decât fără plată.
tu acum te-ai angajat si vrei concediu ? =)) Poate dupa un an.

#5
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Eu sunt student și unii colegi au spus că la alte firme după o lună au plătit concediile medicale.

#6
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 corectsunt, on 15 august 2018 - 21:36, said:

Eu sunt student și unii colegi au spus că la alte firme după o lună au plătit concediile medicale.
pai si ce oferi ca student ? Concediu ? tu acum trebuie sa muncesti dublu ca sa te afirmi.Pune mana si trage tare hai.

#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 WinstonMontana, on 15 august 2018 - 21:43, said:


pai si ce oferi ca student ? Concediu ? tu acum trebuie sa muncesti dublu ca sa te afirmi.Pune mana si trage tare hai.
Sunt asigurata medical oricum.

#8
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Aha... Bine ca am aflat ca e o practica asta. Mi se parea dubios ca dupa 2 luni s-a inbolnavit studentul pe care l-am angajat. Sa stiu sa nu mai angajez...

#9
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Atunci întrebarea care se ridica. Pot lua medical daca nu am 6 luni, macar sa fiu scutit. Daca nu mă gândesc direct la demisie. Doar e mai importanta sănătatea.

#10
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Pai nu stii sa citesti? La ce esti studenta? Nu se citeste si acolo?

PS: Prost eu ca am semnat actele de medical... Daca stiam...

#11
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Eu zic medical doar că sa fi scutit, aducă medical neplătit. Că alea de la HR au zis că nu ai drept la nimic. Cum adica daca acești bolnav sa nu poți lua medical. I-am zis sa îmi de-a zile liber efara plată, nici așa că trebuie anunțat cu 30 zile înainte.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 corectsunt, on 15 august 2018 - 22:14, said:

Atunci întrebarea care se ridica. Pot lua medical daca nu am 6 luni, macar sa fiu scutit. Daca nu mă gândesc direct la demisie. Doar e mai importanta sănătatea.

Ai grija ce scrii in demisie, ca apoi  trebuie sa mai stai vreo 20 de zile la munca  (+sau -) in preaviz!
Sa nu-mi spui ca dupa demisie, vrei somaj? Posted Image

Edited by stlk, 15 August 2018 - 22:38.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 corectsunt, on 15 august 2018 - 22:29, said:

Eu zic medical doar că sa fi scutit, aducă medical neplătit. Că alea de la HR au zis că nu ai drept la nimic. Cum adica daca acești bolnav sa nu poți lua medical. I-am zis sa îmi de-a zile liber efara plată, nici așa că trebuie anunțat cu 30 zile înainte.
Anunta la serviciu sa zicem ca de maine intri in medical-->mergi la medic iei medicalu dupa care duci medicalu la serviciu daca nu le convine le depui o reclamatie la autoritatile statului

#14
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 I2O, on 15 august 2018 - 22:47, said:


Anunta la serviciu sa zicem ca de maine intri in medical-->mergi la medic iei medicalu dupa care duci medicalu la serviciu daca nu le convine le depui o reclamatie la autoritatile statului
Dar tot trebuie ceva adeverință de la ei sa o dau la doctor am înțeles.

#15
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 corectsunt, on 15 august 2018 - 22:54, said:

Dar tot trebuie ceva adeverință de la ei sa o dau la doctor am înțeles.

Iei adeverinta de salariat de la job, iar adeverinta o prezinti medicului

#16
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 IpsilanteCucuruz, on 15 august 2018 - 22:11, said:

Aha... Bine ca am aflat ca e o practica asta. Mi se parea dubios ca dupa 2 luni s-a inbolnavit studentul pe care l-am angajat. Sa stiu sa nu mai angajez...
Ce practica ?

 stlk, on 15 august 2018 - 22:34, said:

Ai grija ce scrii in demisie, ca apoi  trebuie sa mai stai vreo 20 de zile la munca  (+sau -) in preaviz!
Sa nu-mi spui ca dupa demisie, vrei somaj? Posted Image
Nu inteleg de ce ar face asta ?

#17
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Esti student, deci lunile de studii universitare nu se iau in calcul, potrivit "c) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învățământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituțiile autorizate, în condițiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverință eliberată de Ministerul Educației și Cercetării."

Altfel, daca nu ai lucrate altundeva 6 luni in ultimele 12 luni, nu poti beneficia de concedii medicale platite.

Nu confunda asigurarea de sanatate cu asigurarea ce iti plateste concediile medicale.

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 corectsunt, on 15 august 2018 - 22:54, said:

Dar tot trebuie ceva adeverință de la ei sa o dau la doctor am înțeles.
Le ceri adeverinta,daca nu vor le forumulezi inca o reclamatie si pe tema asta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate