Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Idei decorare curte și gradina

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Andreilr

Andreilr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.08.2018
Salut. As avea nevoie de câteva idei pentru decorarea curții și grădinii.. Nu sunt prea inventiv. Am făcut câteva jardiniere din cauciucuri vechi.. Mai mult nu știu ce sa fac pentru ca curtea mea sa arate mai bine.. Am ceva țiglă veche prin curte, oare as putea face ceva cu aceasta pentru a-mi înfrumuseța curtea? Voi ce și cum ați făcut?

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Arde-o in stil japo.  Nisip+ceva pietre+2,3 boscheti ciudati+1,2 copaci rasuciti.Totul in spatiu bine delimitat.Te scutesti de multa munca(cel putin la nivelul amator la care esti)

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de curte . In general , din rahat nu faci bici. Infrumusetarea curtii se face ....cu lucruri frumoase. Cat de frumoasa este tigla veche sau anvelopele taiate si facute jardiniere , ramane la latitudinea proprietarului . Vrei ceva care merge oriunde ? Ia niste resturi de gresie de la prieteni sau chiar ce ti-a ramas tie si fa undeva pe un zid protejat de ploaie un mozaic . Cauta prin paduri iedera , pune niste braduti ( gasesti la magazine de bricolaj cu 11 lei , cauta bolovani interesanti pe cursuri de apa si adu-i acasa ( cu cat mai mari cu atat mai bine ). In rest , porcarii din alea facute in PET-uri si publicate prin Formula As , sunt pentru manelisti . nimic nu este frumos in asa ceva , numai kitsch .
Ma oripilez cand vad cate un foisor din ala de doi lei , din sipci de 5x5 cm , acoperit cu sindrila bituminoasa , plutite in mijlocul unei curti care are 5 metri pe alti 5 . Pune o poza cu curtea .

Edited by JurasikMan, 15 August 2018 - 09:25.


#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Vezi ca cu(Posted Image)tigla se pot face multe in amenjari exterioare.N-o arunca.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cu tigla nu poti face mare lucru. In aer nu o mai poti pune ca nu ai pe ce si pe jos se macina in doua ierni de iti plangi de mila pana scapi de ea . DAr , ai cimitir in zona ? Sigur ai , toata lumea are. MERgi si tu la ceas de seara si sparleste cate o mica radacina de flori de piatra . Toata lumea are flori de piatra . Pune-le in jardinierele alea din cauciucuri si in doi-trei ani acopera partea de cauciuc si va arata decent .

Edited by JurasikMan, 15 August 2018 - 09:29.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
copii ai?
mai vad acele cauciucuri la unii,altii le-au si vopsit sau varuit
doamne da urate sunt
tine minte,interior sau exterior cat mai natural si nu vei da gres
joaca-te cu pietrele

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Uite aici ceva:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dpTpBE-7K4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TZ_SR7cuop4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Taf5Va9hzjM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vEdIR8mJxow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QyoAXIzmLB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005
Nimic n-o infrumuseteaza mai bine decat niste copaci mari, batrani, care fac o umbra babana, iar pe jos sa fie gazon.

Ceva de genul, chiar daca ai doar 4 copaci, in colturi:

[ https://www.walldevil.com/wallpapers/a76/tree-garden-grass.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Ce frumos ar fi sa stai la un gratar, o bere cu prietenii in gradina, si cand priviti in sus sa vedeti asa:



[ https://s22.postimg.cc/uy67thlm9/s1200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Restul, alea cu oale, bidoane, tigle, tevi si deseuri, sunt chestii de umplutura, povesti. Doar nu vrei sa te simti la tine-n gradina ca intr-un punct de reciclare al deseurilor.

Nimic nu e mai frumos decat natura.

Deci, pune-te, planteaza, si peste 50 de ani o sa ai o gradina frumusica. Posted Image

Edited by Phobos, 15 August 2018 - 10:27.


#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPhobos, on 15 august 2018 - 10:23, said:

Nimic n-o infrumuseteaza mai bine decat niste copaci mari, batrani, care fac o umbra babana, iar pe jos sa fie gazon.

Ceva de genul, chiar daca ai doar 4 copaci, in colturi:

[ https://www.walldevil.com/wallpapers/a76/tree-garden-grass.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Ce frumos ar fi sa stai la un gratar, o bere cu prietenii in gradina, si cand priviti in sus sa vedeti asa:



[ https://s22.postimg.cc/uy67thlm9/s1200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Restul, alea cu oale, bidoane tigle, tevi si deseuri, sunt chestii de umplutura, povesti. Doar nu vrei sa te simti la tine-n gradina ca intr-un punct de reciclare al deseurilor.

Nimic nu e mai frumos decat natura.

Deci, pune-te, planteaza, si peste 50 de ani o sa ai o gradina frumusica. Posted Image
Si eu tot pomi am doar ca sunt pomi ornamentali, braduti, trandafiri si multe alte flori Posted Image si niste pietre formand diverse forme.
Initiator, daca iti plac pomii ornamentali uite aici :
https://www.pestre.r...sti-decorativi/

Edited by diegodanny, 15 August 2018 - 10:28.


#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005
La frumusetea unei gradini conteaza si cum e amenajat la vecinu`. Ca nu-i tot una daca la el e santier, e zid de caramida, sau daca are si el cativa copaci mari care formeaza o perdea verde, frumoasa.

Am fost la cineva care tocmai isi face casa, si a nimerit fain, cu toate ca gradina lui e momentan plina de moloz, e inconjurat numai de copaci faini la vecini, deja arata fain, d-apoi cand o sa-si amenajeze si el propria gradina.

Unul din vecinii de langa el, are o gradina in genul cum am pus prima poza, deci e si pacat sa tragi acolo un zid de beton, eu l-as lasa asa cum e acum, de plasa, ca sa se vada privelistea frumoasa.

Sfatul meu este ca ala care are in curte un pom mare, sa se gandeasca de 3 ori pana sa-l taie, caci e al dracu de greu sa mai faci altul la fel. :) Mai bine te gandesti cum sa amenajezi in jurul lui, caci poate aduce un plus de frumusete.

Edited by Phobos, 15 August 2018 - 10:36.


#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostPhobos, on 15 august 2018 - 10:31, said:

La frumusetea unei gradini conteaza si cum e amenajat la vecinu`. Ca nu-i tot una daca la el e santier, e zid de caramida, sau daca are si el cativa copaci mari care formeaza o perdea verde, frumoasa.

Am fost la cineva care tocmai isi face casa, si a nimerit fain, cu toate ca gradina lui e momentan plina de moloz, e inconjurat numai de copaci faini la vecini, deja arata fain, d-apoi cand o sa-si amenajeze si el propria gradina.

Unul din vecinii de langa el, are o gradina in genul cum am pus prima poza, deci e si pacat sa tragi acolo un zid de beton, eu l-as lasa asa cum e acum, de plasa, ca sa se vada privelistea frumoasa.

Sfatul meu este ca ala care are in curte un pom mare, sa se gandeasca de 3 ori pana sa-l taie, caci e al dracu de greu sa mai faci altul la fel. Posted Image Mai bine te gandesti cum sa amenajezi in jurul lui, caci poate aduce un plus de frumusete.
Pe gardul de plasa merg puse flori cataratoare, nici nu stii ce frumos arata :)

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Decat sa "decorezi" cu mizeriile alea de cauciucuri mai bine decorezi cu niste pomi fructiferi si basta.
Pe langa casa la sud si mai ales vest pui niste pomi mari si umbrosi ca sa iti faca racoare. De exemplu nuci sau plop piramidal (asta nu face puf). Sau tei.

#13
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Arbori pentru umbra recomand pawlonia tomentosa , insa nu e prea prietenoasa cu betoanele le umfla  , in rest piatra ramane piatra cauciucurile trebuiesc vopsite cat mai frumos sa fie ceva de capu lor altfel nici nu merita , mai sunt brazii argintii cresc cam greu dar merita , daca ai gard spre vecinu si e din plasa recomand o planta cataratoare " palma maicii domnului" asa se cheama prin moldova infloreste acum in august  un miros puternic si placut  te faci prieten si cu albinele .pentru  sol recomand trifoi pitic nu necesita ingrijire speciala , iarba de gazon e dificila , trifoiul parca e si peren asa ca nu prea ai necazuri decat tuns si udat  cand face seminte il lasi sa se usuce semintele si mai poti culege sa ai unde apar goluri .spor

Uite niste cesti am mai vazut prin curti .
https://www.google.r...G6v4K3W-u5MsrM:

Edited by marius_vfp, 15 August 2018 - 21:03.


#14
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostFriskey, on 15 august 2018 - 11:03, said:

Decat sa "decorezi" cu mizeriile alea de cauciucuri mai bine decorezi cu niste pomi fructiferi si basta.
Pe langa casa la sud si mai ales vest pui niste pomi mari si umbrosi ca sa iti faca racoare. De exemplu nuci sau plop piramidal (asta nu face puf). Sau tei.

Tu știi ce vorbești, ori îți dai cu părerea ? Cum să decorezi curtea casei cu nuci, mai crește ceva prin preajma nucului, mai poți respira din cauza iodului ?. Se știe din bătrâni că cei care au avut nuc în preajma casei, au avut morți subite neexplicate, iodul face bine la răcelile de vară, până la un anumit punct, apoi devine mortal ! Eu nu mai cumpăr sare iodată de vreo 5 ani, că așa a decis marele motociclist” Tăriceanu pe când era prim ministru, să ne iodeze forțat pentru că suntem gușați, cumpăr bolovani de sare gemă și îi macin, punct !

Attached Files



#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iar ai uitat sa iti iei pastilele.

#16
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Si astfel ai ajuns la 7k de posturi

#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostFriskey, on 18 august 2018 - 15:20, said:

Iar ai uitat sa iti iei pastilele.

Ceva ai tras tu pe nas înaintea mea, altfel nu scriai tâmpenii din capul tău !. Observ și eu că ai depășit 7000 de posturi, dar oare câte mii de derapaje off topic ai adunat ??? Posted Image

#18
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Sa mai scot topicul la lumina ...
Ce spuneti de un asemenea tip de amenajare ?
Eu vad ca avantaj scoaterea din banal a unei zone a gradinii , si eliminarea unei mari parti a gazonului care deja nu se mai preteaza la clima noastra .
Este mult mai simplu sa te ocupi de " jardinierele " acelea , cu plante perene , undeva la modul " boscheti organizati " , cu sistem de udare propriu .
Bonus este ca incarcatura jardinierei poate fi facuta in sistemul de permacultura ...

Attached Files


Edited by 3matrix, 28 April 2020 - 09:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate