Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Maica-mea nu aude niciodata soneria mobilului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcrisstonne, on 14 august 2018 - 20:18, said:

Bravo, singurul sfat inteligent pe subiectul asta Posted Image
Asa primesc eu notificarile pt apeluri, sms si whatsapp.
Restul (mail si altele) le-am dezactivat.
Telefonul prin casa, dar cu smartwatchul tot timpul la mana. E foarte ok.
Imi pare rau ca nu stiam de demult aceasta faza, cand eram in bucatarie si tot ciuleam urechile daca suna sau nu telefonul prin casa. Si cu auzul stau bine eu.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTruculMagic, on 14 august 2018 - 19:18, said:

Mai bine o duci la un control... daca tu auzi telefonul de la distanta mult mai mare si ea nu aude de langa el, are o problema. Posted Image
Nu neaparat auditiva, poate fi si de atentie distributiva. Cauta ceva strident, pe frecvente inalte, poate reactioneaza.

View Postsuper8, on 14 august 2018 - 20:13, said:

1. Du-o la ORL.
2. Pune o melodie cu frecventa joasa deoarece oamenii cand inainteaza in varsta pierd abilitatea de a auzi sunete cu frecvente inalte.
Te inseli. Tinitus-ul ii impiedica sa deosebeasca tiuitul permanent din urechi de sunetele exterioare.

#21
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

View PostMosotti, on 14 august 2018 - 19:58, said:

Nici maica-mea nu-l prea aude. Dup-aia sun pe fix si il aude. Si zice "apai n-o sunat nici un telefon". N-o sunat o...

Da cel mai tare e cind vorbesc cu ea si ea "ta ta ta ta ta ta ta ta ta" si dupa vreo 2 minute in care io nu zic nimic zice "no, s-o intrerupt, mai, telefoanele astea... no, duamne ce telefoane...". Dupa care inchide :first:
Bătränii noștri au și simțul umorului!Doamne,ajută să fie asta.Să nu fie ceva legat de Alzhaimer,eu cu mama trag de patru ani,este previzibil debutul afecțiunii,dar cred că depinde de la caz la caz.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Clar, cea mai buna varianta pentru un batrin, ca# casca nu prea o accepta.
Eu mai folosesc casca, dar nu oricine poate.

View Postct13mey, on 14 august 2018 - 20:29, said:

... nu fie ceva legat de Alzhaimer,eu cu mama trag de patru ani,este previzibil debutul afecțiunii,dar cred că depinde de la caz la caz.

Cam da, din pacate.
Cind dispare sprinteneala aia normala, si incep cu faze dinastea, nu mai este bine.
Eu am trecut prin asta.

#23
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Degeaba ii pune bratara. Daca am inteles bine, nu il aude nici pe interlocutor. ORL :P

#24
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008
https://play.google....ave.flashalerts ,daca are smartphone cu android.

Edited by crazyalex86, 14 August 2018 - 20:55.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkaytar, on 14 august 2018 - 20:53, said:

Degeaba ii pune bratara. Daca am inteles bine, nu il aude nici pe interlocutor. ORL Posted Image
De unde ai dedus tu asta? Ai glob de cristal?

#26
aproape40

aproape40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 07.07.2018
Pai: Sunt situatii jenante cand ea nu-l aude de la cativa metrii si il aud eu de la mare distanta si sunt nevoit sa vin in cea mai mare viteza sa strig la ea sa raspunda naibii la tgelefonul acela.

#27
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce înseamnă câțiva metri?

10m

Las-o in pace că nu are nimic

Mai sunt și alte persoane fără probleme de auz care nu aud Simeria la mobil.



#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
e vorba si de atentie. la un moment dat iti inveti soneria telefonului si mai oricat de incet o auzi iti atrage atentia.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postct13mey, on 14 august 2018 - 20:29, said:

Bătränii noștri au și simțul umorului!Doamne,ajută să fie asta.Să nu fie ceva legat de Alzhaimer,eu cu mama trag de patru ani,este previzibil debutul afecțiunii,dar cred că depinde de la caz la caz.
Nu-i Alzheimer, ii dileala tehnologica. La mine in familie n-am avut decit batrini ageri la minte si maica-mea nici nu e batrina la 63 de ani :w00t:

Mai demult, dupa ce i-am convins sa renunte la Romtelecom si sa treaca pe Digi, dupa vreo 2 luni ma suna urlind ca o fura Digi, ca i-o venit 80 de lei factura si ca n-o vorbit deloc. Ok, o vorbit poate altcineva, zic io? Nu, ca cine sa vorbeasca. No bine, hai sa cerem desfasuratorul. Cind se uita acolo, era o convorbire de 2 ore intre ea si taica-mio. Ce, ca io n-am vorbit 2 ore, doar l-am sunat sa vad cind vine. Ok, da telefonu l-ai inchis, futuibagamias? De fapt or vorbit 1 minut, apoi taica-mio si-o bagat telefonul in buzunar, maica-mea l-o pus pe mobila. Si vreo 2 ore o vorbit buzunaru cu mobila :first:

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
din motivul asta cred ca la batrani sunt mai ok telefoanele cu clapeta. suna, le deschid, vorbesc iar cand incheie trebuie sa inchida clapeta ca sunt incomode de purtat deschise. nu trebuie sa blocheze taste sau alte chestii din astea de hacker.

#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cica un batran isi suspecta sotia ca nu mai aude bine. Ca sa se convinga, in timp ce sotia lui citea o carte intr-o parte a camerei, se duce in partea cealalta si zice normal de tare: "baboooo", baba nimic, se apropie doi pasi, "babo!", baba nimic, se apropie pana langa baba, "babo", la care a baba: zi  mai  mosule o data ce dreaq vrei, ca e a treia oara ca te intreb si tu continui sa tipi.

#32
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View PostMosotti, on 15 august 2018 - 01:22, said:

Nu-i Alzheimer, ii dileala tehnologica. La mine in familie n-am avut decit batrini ageri la minte si maica-mea nici nu e batrina la 63 de ani Posted Image

Mai demult, dupa ce i-am convins sa renunte la Romtelecom si sa treaca pe Digi, dupa vreo 2 luni ma suna urlind ca o fura Digi, ca i-o venit 80 de lei factura si ca n-o vorbit deloc. Ok, o vorbit poate altcineva, zic io? Nu, ca cine sa vorbeasca. No bine, hai sa cerem desfasuratorul. Cind se uita acolo, era o convorbire de 2 ore intre ea si taica-mio. Ce, ca io n-am vorbit 2 ore, doar l-am sunat sa vad cind vine. Ok, da telefonu l-ai inchis, futuibagamias? De fapt or vorbit 1 minut, apoi taica-mio si-o bagat telefonul in buzunar, maica-mea l-o pus pe mobila. Si vreo 2 ore o vorbit buzunaru cu mobila Posted Image
La digi ai minute nelimitate in orice retea ! Cum i s-a facturat convorbirea  ?

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Taica-mio nu e pe Digi, maica-mea a vorbit de la telefonul fix, care nu era fix, ca i-am cumparat io din-ala de te plimbi cu el prin casa. Ah, evident ca tot uita sa-l mai puna la locul lui sa se incarce :first:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate