Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Plata rate produs cu card

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postvyorelboy, on 09 august 2018 - 22:59, said:

Deci pot cumpara si de la Emag cu card avantaj? Momentan oferta e doar de 4 rate? N-ar fi mai ok ca eu sa aleg laptop ul online si sa mearga tata in magazin sa  faca ratele? Pe site n-am dat de card avantaj, nu cred ca am dat bine
fa online. dupa ce introduci datele cardului iti apare caseta cu 3, 6, 12 rate si alegi 12. apoi astepti sa iti vina sms cu parola 3d secure, pe care o introduci in caseta. Vezi ca sms-ul vine pe telefonul tatalui, titularului de cont.

Edited by menaloty, 09 August 2018 - 23:47.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvyorelboy, on 09 august 2018 - 22:59, said:

Deci pot cumpara si de la Emag cu card avantaj? Momentan oferta e doar de 4 rate? N-ar fi mai ok ca eu sa aleg laptop ul online si sa mearga tata in magazin sa  faca ratele? Pe site n-am dat de card avantaj, nu cred ca am dat bine

Nu.  Oferta standard e in 12 rate pentru produsele care depasesc o anumita valoare. La unele banci poti configura flexibil nr de rate (ex: Raif) la altele nu - ai doar 12 rate si atat.  In cazul unui laptop, 12 rate e ok

#21
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Si la BRD poti configura, de la 3 pana la 6 sau cat e limita la acel magazin.

#22
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008
@vyorelboy : sfaturile primite prin intermediul raspunsurilor de mai sus sunt utile, mai ales in ceea ce priveste atentia pe care trebuie sa o acordati la rambursare (suma totala de plata, nu cea minima), daca doriti sa nu platiti dobanda.

Pentru ca s-a discutat despre diferite carduri si oferte, vreau sa atrag atentia asupra urmatoarelor aspecte (mai ales daca veti dori sa achizitionati in viitor si alte produse/servicii):
- sistemul de rate fara dobanda trebuie vazut in 3 dimensiuni :
  1) la nivelul bancii emitente a cardului de credit (in general nr. de rate creste in functie de suma care face obiectul tranzactiei, de ex. 3 rate pt. 300-600 lei, 6 rate pt. 601-1.000 lei ... 12 rate peste 2.000 lei). Cu alte cuvinte, acesta e "deal"-ul dvs. cu banca, nu depinde de comerciant, ci de suma tranzactiei (de obicei, stabilirea nr. de rate se face via SMS ca raspuns la mesajul primit sau prin aplicatie bancara). In functie de relatia dvs. cu banca, puteti avea conditii mai bune (de ex. mai multe rate) decat cele anuntate de comerciant (caz in care nu trebuie sa alegeti nr. de rate pe site/la POS).
  2) la nivelul comerciantului - stabilirea nr. de rate se face la plata online (selectie din meniu/lista de valori) sau la plata cu cardul in magazin (selectie la nivel de POS - trebuie sa fiti atent si sa informati casierul in prealabil). In acest caz, se aplica diferite intelegeri intre banci si comercianti, ofertele fiind limitate in timp si afisate ca atare.
  3) in cazul cardurilor de credit co-branded (emise de o banca in urma acordului cu un anumit comerciant, de ex. eMag, Vodafone - sigla respectiva e vizibila pe card) - puteti beneficia de conditii mai avantajoase (fara limita minima de suma, nr. crescut de rate) doar pt. achizitiile facute de la comerciantul respectiv.

- atentie la nr. de rate > 12 ! Exista situatii in care bancile ofera aceasta posibilitate, insa pentru 24 rate de ex. se plateste o anumita dobanda (similar sistemului de rate in magazin fara card de credit).
- exista si alte avantaje (eu de ex. utilizez un card de credit de la UniCredit si primesc 2% din valoarea fiecarei tranzactii sub forma de puncte pe care le transform ulterior in cash, dar nu mai mult de 200 lei/luna); exista facilitati similare si la alte banci, in anumite conditii.

Succes !

Edited by sdrc, 10 August 2018 - 11:04.


#23
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca sunt 24/36/40 de rate fara dobanda, ce dobanda ai plati?

Edited by easy90rider, 10 August 2018 - 14:31.


#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Dobanda de rauplatnic Posted Image
Unii nu stiu sa foloseasca cardurile de credit.
Adica vor sa cheltuie, dar nu sa dea inapoi conform angajamentului... si apoi tot ei injura bancile ca sunt nenorocite.

#25
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View Posteasy90rider, on 10 august 2018 - 14:29, said:

Daca sunt 24/36/40 de rate fara dobanda, ce dobanda ai plati?
Daca aveti in vedere cele scrise de mine mai sus, atrag atentia ca m-am referit la sistemul de rate fara dobanda (pct. 1-3) si separat la sistemul de rate (liniuta distincta) - am intalnit cazuri in care bancile practicau rate fara dobanda (maximum 12), dar ofereau si posibilitatea de plata in mai mult de 12 rate, insa cu dobanda atasata.


Toate cele bune!

#26
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
La BRD sunt ofere de pana la 40 rate fara dobanda... Sunt putine carduri care pun dobanda la rata... Acele carduri trebuie evitate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate