Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfaturi achizitie de pe OLX

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 corectsunt, on 06 august 2018 - 18:43, said:

Vreau să îmi i-au un telefon iPhone 7 de pe OLX. Nu am mai avut vreodată iPhone. Cum să procedez ca să nu îmi i-au țeapă. Am văzut că unii vând modele noi sigilate. Mulțumesc.



Urmeaza pasii de aic si nu il cumperi decat fata in fata si cu factura de achizitie.
https://goo.gl/TeFF42

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Extinct, on 07 august 2018 - 09:30, said:

Urmeaza pasii de aici si nu il cumperi decat fata in fata si cu factura de achizitie.

Decat  , nu altfel ... de ce va complicati sa scrieti cuvinte in plus , fara rost ?!

Edited by Baxon, 07 August 2018 - 09:50.


#21
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

 corectsunt, on 07 august 2018 - 06:24, said:

Ce ziceți e serios oare omul?
https://www.olx.ro/o...7fbd92;promoted

Nu lua decat cu livrare cu verificare (curier comandat via olx, costa 25 lei suma fixa). Si nu plati nimic inainte. E unul care e cautat de politie, a inselat probabil sute de oameni pe olx (sunt peste 50 plangeri in tara) cu S8 si iphone sigilate si etc, puse sub pretul pietei. Cerea 50-100 lei avans ca sa fie sigur ca ridici coletul...evident ca nu trimitea nimic. Anunturile lui seamana izbitor cu anuntul astuia (mode de scriere si de asezare in pagina).

Daca vorbesti cu el si iti cere avans, sa nu ii dai. Probabil nu e singurul tepar oricum. Cat timp nu exista un sistem de calificative, sa vezi istoricul individului, e loterie (va amintiti okazii, acolo userii noi vindeau ff greu). Olx nu va ajuta cu nimic (in eventualitatea plangerii) si nici nu sunt interesati de a introduce un sistem de calificative (motivul invocat de ei e absurd).

Edited by Genesis, 07 August 2018 - 09:51.


#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Baxon, on 07 august 2018 - 09:49, said:

Decat  , nu altfel ... de ce va complicati sa scrieti cuvinte in plus , fara rost ?!


Stai, ce?

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
....

Edited by Baxon, 07 August 2018 - 09:53.


#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Baxon, on 07 august 2018 - 09:52, said:

....

Zi-mi, te rog, in privat care e problema. Chiar ma intereseaza. Merci :)

#25
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Ca sa nu deschid alt topi nou aiurea intreb si eu
Am gasit un P9 plus cu geamul crapat, display-ul nu-i afectat cu 500 lei de la un amanet din alt oras, ei zic asa:

"Oferim garantie tehnica si de provenienta pentru produsele noastre.

Oferim bon fiscal pentru orice achizitie si factura la cerere."

Sa ma risc sa il iau prin curier?
Ma lasa curierul sa-l butonez de fata cu el 2-3 minute?
Sticla o pot schimba eu acasa


#26
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
@Spike De la amanet sunt sanse minime sa iei ceva ce merge reparat usor sau cu costuri mici (daca e asa, repara ei si vand cu pret mai mare dupa). In plus orice produs electronic lovit/scapat poate avea si alte probleme, in afara crapaturii respective, ce sa nu fie vizibile la o verificare sumara. Daca de la o persoana ai sanse sa cumperi un tel doar scapat, in care nu a fost umblat etc, de la amanet chiar ma indoiesc. Macar daca ar fi din acelasi oras ca sa poti sa le dai telefonul de cap in caz de refuz al returului... Am luat cu multi ani in urma un tel din amanet, functional etc, dupa un timp de utilizare si dupa ce l-am scapat de vreo 2 ori, a inceput sa faca figuri, asa ca l-am desfacut si am vazut ca s-a jucat cineva cu pistolul de lipit la cateva din piese.
Dar cum am vazut ca ai mai zis ceva de cumparat j5 si schimbat ecran etc, banuiesc ca si tu acelasi lucru vrei sa faci = cumperi defect, repari si vinzi ca bun dupa, asa ca ... nu vad de ce ti-ar pasa :)

#27
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 Spike250, on 07 august 2018 - 15:01, said:


..............
Sa ma risc sa il iau prin curier?
Ma lasa curierul sa-l butonez de fata cu el 2-3 minute?


La coletele cu verificare orice curier te lasa sa le incerci (de aia sunt cu verificare). Cat timp? De regula 5 minute dar depinde de graba curierului si daca "misti din urechi" in acest caz poate dura mai mult).

#28
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 breitner, on 07 august 2018 - 15:42, said:



La coletele cu verificare orice curier te lasa sa le incerci (de aia sunt cu verificare). Cat timp? De regula 5 minute dar depinde de graba curierului si daca "misti din urechi" in acest caz poate dura mai mult).

Ma duc personal la sediu, deci nu are de ce sa se grabeasca curierul

 1nqiu, on 07 august 2018 - 15:23, said:

Sunt din severin, telefonul este la amanet in craiova, deci ma pot duce peste ei, nu-i mai mult de 150km
Ma gandesc daca ofera garantie+ bon si factura pot sa il returnez in caz de ceva?
Asa am mai gasit un one plus 5 cu geamul crapat varianta cu 6gb ram dar am citit pe olx la livrare cu verificare si zicea ca ai voie sa faci doar verificare  vizuala, omul ce il vinde este un fel de samsar are peste 30 telefoane si ma ajunge la 780  lei cu tot cu livrarea

Edited by Spike250, 07 August 2018 - 15:52.


#29
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Mai repede te descurci cu cei de pe masina decat la sediu!

#30
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Un om serios nu trimite livrare cu verificare, pentru ca asa isi iau teapa cea mare, se schimba produsul "la verificare", si ramane vanzatorul si fara banii de transport si fara produs.
Si asta chiar de catre curieri sau cu complicitatea curierilor.

Edited by lexis1, 07 August 2018 - 17:17.


#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Astea-s povesti din nigeria!
O fi Romania cum e dar in nici un caz cum crezi (mai rau ca tara "bananierilor)".
Si un om serios nu umbla cu femei (de aia e serios si "gay")!

Edited by breitner, 07 August 2018 - 17:22.


#32
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 lexis1, on 07 august 2018 - 17:17, said:

Cei de la fancurier au zis ca se noteaza IMEI-ul telefonului cand se trimite, nu prea cred ca detine curierul tehnologie de rescriere a IMEI-ului cum vrea muschiul lui
Hai ca iti trimit eu fara verificare, ai tupeu sa il ridici?

#33
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu vreau sa vad acea livrare cu IMEI trecut pe AWB.......

#34
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017

 feribalint, on 07 august 2018 - 18:54, said:

Eu vreau sa vad acea livrare cu IMEI trecut pe AWB.......

Asa mi-au zis  la fancurier ca voiam sa trimit un XZ1 in tara si imi era frica sa nu ma fraiereasca curierul sau cumparatorul

#35
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Nici un curier nu te lasa sa deschizi telefonul si sa bagi simul in el, chiar si in cazul livrării cu verificare.

#36
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Doar daca ai o combinatie cu el... si imparti cu el banutii din teapa Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate