Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Traseu prin Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Mi-am facut un trase prin Romania, plec astazi cu prima oprire la Geoagiu-Bai.Dupa cum vedeti in imagine, am bifat principalele locuri unde sa ma opresc, mai exact:

Deva-Geoagiu-Sibiu-Transfagarasan-Curtea de Arges-Dambovicioara-Bran-Rasnov-Brasov-Rupea-Viscri-Sighisoara-Media-Geoagiu, cam pe aici vreau sa ajung, pe langa locurile astea, mai este ceva frumos si interesant de vazut pe acest traseu? se poate si devia de la traseu...stam cateva zile, in functie de cat ne place.

Attached File  traseuromania.jpg   525.54K   141 downloads

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sa-l faci in timpul saptamanii...
sau daca prinzi s-d stai in cazare, nu iesi pe drum...

Edited by arg, 06 August 2018 - 10:42.


#3
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
azi plec.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce anume vrei sa vizitezi si ce buget ai? Daca preferi mai mult natura, ti-as recomanda sa o iei spre Alba-Turda (Cheile Turzii) si sa mergi apoi spre Tg Mures. Ai ceva obiective de vazut si pe traseul ales de tine, dar, ca bucurestean, zona Valea Prahovei-Brasov nu ma mai atrage (pe langa faptul ca e aproape, e si aglomerata).

#5
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Pe zona aia am mers de multe ori...natura si istorie, de toate, buget e, nu e problemă.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
cetatea Rupea e de vazut, eu m-as abate si catre Hunedoara la castel si Alba-Iulia, care arata superb

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Atunci recomand si o abatere pana la Cluj pe traseul Alba (cetatea si orasul Alba Iulia, e frumos sa-l iei la pas) - Cluj (atat zona centrala, cat si Gradina Botanica) - Turda (salina e principala atractie) - Cheile Turzii (pentru ... Cheile Turzii si un mic traseu prin natura) - Tg Mures (pentru Gradina Zoologica).

Eu am fost pe traseul asta concediu trecut si a meritat. Daca merg si copii (si daca se dau in vant cu iesitul din casa) o sa fie destul de fericiti.

#8
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View PostPololica, on 06 august 2018 - 11:05, said:

Atunci recomand si o abatere pana la Cluj pe traseul Alba (cetatea si orasul Alba Iulia, e frumos sa-l iei la pas) - Cluj (atat zona centrala, cat si Gradina Botanica) - Turda (salina e principala atractie) - Cheile Turzii (pentru ... Cheile Turzii si un mic traseu prin natura) - Tg Mures (pentru Gradina Zoologica).

Eu am fost pe traseul asta concediu trecut si a meritat. Daca merg si copii (si daca se dau in vant cu iesitul din casa) o sa fie destul de fericiti.
Am fost pe zona aia de multe ori, inclusiv Alba Iulia, Turda, Praid...

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E bun traseul, dar sa ai si timp sa vizitezi ceva.  Majoritatea localitatilor din drumul tau au cetati medievale, constructii vechi, peisaje frumoase.

Poate te opresti si pe la Biertan, o localitate - cetate intre Medias si Sighisoara, care merita vizitata.

http://www.turism.si...hp/ro/viziteaza

Edited by MembruAnonim, 06 August 2018 - 11:29.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
M-ai cam scos pe tusa. Nu prea stiu ce sa-ti recomand in zona respectiva. Ai putea renunta la transfagarasean pentru Ruta Fagaras-Brasov. Mi s-a parut mai atractiv (vizual) decat transfagaraseanul, care in vezi ori de sus, ori de jos in toata splendoarea lui. Doar sa ai grija la carosabil. Am fost in primavera la Sinca Veche (la manastire) si drumul era jenant. Nu stiu acum daca au asfaltat (auzisem la radio ca s-au apucat prin iunie).

#11
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Nu stiu cum e mai bine sa merg, adica sa merg prima data pe partea cu transfagarasan sau sa merg invers, adica pe la Medias-Sighisoara si sa cobor pe Transfagarasan...

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sarmizegetusa Regia pe langa Orastie.

#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

View PostDarthVader20, on 06 august 2018 - 11:37, said:

Nu stiu cum e mai bine sa merg, adica sa merg prima data pe partea cu transfagarasan sau sa merg invers, adica pe la Medias-Sighisoara si sa cobor pe Transfagarasan...
Mie unul imi place mai mult sa urc dinspre Cârțișoara. E mai spectaculos decat dinspre Curtea de Arges.
Parerea mea ...

#14
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@
DarthVader20-In zona Brasovului poti vizita bisericile din Harman si Prejmer. Mergand spre Sighisoara mai poti vizita cetatea Feldioara, refacuta, la Racos-vulcanul stins, coloanele de bazalt si lacul de smarald.  Tot prin zona, la Mercheasa, trecand prin Homorod poti vizita stejarul de 900 de ani; trebuie mers pe un drum neasfaltat, dar bun-e fara gropi, posibil praf. Imaginea stejarului e teribila. Intre Rupea si Feldioara se poate manca foarte bine la Casa Pastravarului, pe malul lacului de acolo.

#15
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

View PostCleopatra-7, on 06 august 2018 - 12:10, said:

@
DarthVader20-In zona Brasovului poti vizita bisericile din Harman si Prejmer. Mergand spre Sighisoara mai poti vizita cetatea Feldioara, refacuta, la Racos-vulcanul stins, coloanele de bazalt si lacul de smarald.  Tot prin zona, la Mercheasa, trecand prin Homorod poti vizita stejarul de 900 de ani; trebuie mers pe un drum neasfaltat, dar bun-e fara gropi, posibil praf. Imaginea stejarului e teribila. Intre Rupea si Feldioara se poate manca foarte bine la Casa Pastravarului, pe malul lacului de acolo.
Super, le-am notat toate...zona Racos e super.

#16
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Biertan daca esti pe langa Sighisoara

#17
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
In afara de Geoagiu, mai stiti ceva locuri de facut baie pe traseul asta?

#18
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Gata, am plecat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate