Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare card MicroSD

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017
Bună ziua. Doresc să achiziționez un card de 32gb până în 80 de lei, pe care îl voi folosi pentru stocare și filmare 4k și 2k/poze pe un S7 Edge. Îmi puteți recomanda modele care să fie fiabile și care să aibă o rată de citire-scriere ok? Inițial mă gândisem la un model Kingston, însă avea viteza de scriere de doar 10 mb. Aștept păreri, mulțumesc!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
Sa fie clasa 10.
Eu am luat toate marcile posibile si am fost multumit. Alea sony sunt ceva mai scumpe. Cauta si seria de la samsung, ca au mai multe modele.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,910
  • Înscris: 07.08.2008
Eu asa ceva folosesc pe o camera video cu filmare 4k(dar eu am de 64gb)
https://www.emag.ro/...u/pd/DM2JJNBBM/

Edited by tigerheart, 05 August 2018 - 17:08.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Sandisk. Il am de cativa ani. Functioneaza ca-n prima zi, nuimai de bine de zis. Nu am folosit personal, dar am auzit de bine si despre cele Samsung. Iar daca ce tii pe el nu este foarte important, ia-ti orice marca. Doar cele de renume iti garanteaza viteza de scriere.

#5
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Si eu recomand SanDisk.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu am primit odata cu camera auto si un card 32 GB  class  10 , am facut un test de viteza si a aratat 16 MB/s . Am ramas masca , si nu are nici o marca inscrisa . Pana acum functioneaza fara probleme. Dar am un card vechi, marca SanDisk , e singura care a rezistat timpului, peste 5 ani. Daca ar fi sa cumpar una cu siguranta ar fi SanDisk .

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Uita de clasa 10, inseamna 10 MB/s, e depasita de 15 ani cel putin.

Si in 2005-2007 cardurile de top erau specificate si denumite clar direct dupa viteza, 20, 25, 30 MB/s, iar clasele de la 1 la 10 erau doar pt cardurile ordinare, care majoritatea ajungeau si in cititoare ordinare, si cu cititor de 2,5 MBs degeaba aveau card clasa 10...

In general se recomanda din seria extreme pro de la SanDisk, care au ajuns la 300 MB/s la SD UHS II, de prin 2014 daca retin bine, si la micro SD cred ca au ajuns pe la cel putin 200 MB/s tot UHS II.
Intre timp a aparut si UHS III ( tot pana la 312 MB/s dar full duplex).

Anul asta a aparut  SD Express, numite si SDUC, full duplex, care suporta pana la 985 MB/s pe interfata noua, si e compatibila si cu interfata veche dar nu suporta UHS II, deci in device care nu stie SD Express, dar stie UHS II sau III, sunt mai lente putin. Multe telefone nu suporta nici UHS II...

Problema e ca unele telefoane nu sunt compatibile cu SanDisk, mai ales modelele de carduri performante, e bine sa verifici.
Varianta II ar fi carduri de memorie Sony, si varianta 3 Samsung.
De asemenea, pt. interfata rapida trebuie sa ai si in telefon un cititor cu performante similare, altfel degeaba poate cardul.

Edited by loock, 05 August 2018 - 18:02.


#8
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017

 loock, on 05 august 2018 - 17:49, said:

Uita de clasa 10, inseamna 10 MB/s, e depasita de 15 ani cel putin.

Si in 2005-2007 cardurile de top erau specificate si denumite clar direct dupa viteza, 20, 25, 30 MB/s, iar clasele de la 1 la 10 erau doar pt cardurile ordinare, care majoritatea ajungeau si in cititoare ordinare, si cu cititor de 2,5 MBs degeaba aveau card clasa 10...

In general se recomanda din seria extreme pro de la SanDisk, care au ajuns la 300 MB/s la SD UHS II, de prin 2014 daca retin bine, si la micro SD cred ca au ajuns pe la cel putin 200 MB/s tot UHS II.
Intre timp a aparut si UHS III ( tot pana la 312 MB/s dar full duplex).

Anul asta a aparut  SD Express, numite si SDUC, full duplex, care suporta pana la 985 MB/s pe interfata noua, si e compatibila si cu interfata veche dar nu suporta UHS II, deci in device care nu stie SD Express, dar stie UHS II sau III, sunt mai lente putin. Multe telefone nu suporta nici UHS II...

Problema e ca unele telefoane nu sunt compatibile cu SanDisk, mai ales modelele de carduri performante, e bine sa verifici.
Varianta II ar fi carduri de memorie Sony, si varianta 3 Samsung.
De asemenea, pt. interfata rapida trebuie sa ai si in telefon un cititor cu performante similare, altfel degeaba poate cardul.
Modelul acesta ar fi OK? https://www.emag.ro/...a/pd/DC74XNBBM/

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 EskillBasil, on 05 august 2018 - 18:27, said:

Modelul acesta ar fi OK? https://www.emag.ro/...a/pd/DC74XNBBM/
E foarte ok .  Chiar isi depaseste clasa din care face parte  dupa cum spune in review .

#10
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017

 pacopaco1967, on 05 august 2018 - 18:36, said:

E foarte ok .  Chiar isi depaseste clasa din care face parte  dupa cum spune in review .
Însă nu sunt sigur că este compatibil cu S7 Edge... Acest model este mult inferior? https://www.pcgarage...lus-adaptor-sd/

#11
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
scrie cu 20mb/s, cam slabut. :) uita-te intotdeauna la ce viteza scrie.

#12
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.11.2005
E diferenta mare la scriere intre UHS-I U3 si UHS-I U3. Cu atatea cifre cred ca vor si sa deruteze!
Daca poti ia UHS-I U3 si uita-te bine ce scrie pe el inainte sa dai banii. Eu urmaresc unul de 128Gb.
Vezi sa aiba garantie cat mai multi ani 5-10 ani sau chiar 999 de luni ca au prostul obicei sa se strice mai devreme sau mai tarziu.
Telefonul le suporta pe oricare dintre ele.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Salut , ca sa numai deschid alt topic pt acelas subiect

Sunt interesat sa cumpar un card microsd de 64Gb pt un Samsung S8 si as dori va rog frumos cateva branduri/modele pe care le folositi si avand viteze de scriere de peste 60MB/s
Si sa nu uit si un cititor adecvat pt el pe usb3.0/3.1, eu avand doua cititoare in format mic ( usb2.0 ) , dar nu stiu in ce masura vor recunoaste/pot sa le folosesc cu noul card de memorie si daca nu voi fi limitat de viteza portului usb2.0

Multumesc anticipat de raspunsuri/idei/sfaturi

Edited by wather, 24 November 2018 - 22:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate