Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Forma (design) Dacia Duster, pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 M0sGerila, on 01 august 2018 - 23:26, said:

Pilutu, designul e ok, punerea in practica lasa de dorit !
Toate se rezolva.

 TruculMagic, on 01 august 2018 - 23:33, said:

Cred ca mai bine nu deschideai acest topic... Posted Image
De ce ?

#38
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru o masina cu veleitati offroad dizainu de la Duster 2 mi se pare reusit. Oricum frate, important e ca tie sa iti placa nu vecinului, nu inteleg nesiguranta asta parca nu prea imi place dar daca zic unii pe forum ca e frumoasa imi place si mie. :) Nu regreta Suzuki si alte coji in bani de Duster dotat, tot coji sunt si alea. Masinile AWD la care sa incepi sa ravnesti incep de la 25000 si in functie de standarde chiar mai sus, restul sunt coji mai mult sau mai putin aranjate care acopera o piata care are nevoie sa ajunga din A in B.

#39
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 Wotan, on 01 august 2018 - 23:25, said:

[ https://s1.cdn.autoevolution.com/images/news/gallery/how-to-have-g-wagon-that-s-cheap-and-original-using-surplus_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si care arata mai rau decat Duster-ul tau, care e un off-roader decent...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7f2HPVySQq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ar fi timpul sa schimbe grila ala si farurile, parca trebuie ceva mai "ascutit", mai dur , care sa inspire si miscare in viteza.Ca mie mi se pare a fi  cap tractor fara viteza.

Daca ar cobora putin capota aia, grila reconstruita, faruri ceva mai inguste, ar arata mai bine.Bara e iar cam grosolana, botul, mai ales din lateral e inca patrat, capota dreapta(fara unghi ca la Aro).

Edited by ionutz_joe2009, 02 August 2018 - 00:19.


#40
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,801
  • Înscris: 25.11.2009
Strict la subiect imi place cum arata Duster, nu-mi plac culorile, nu au albastru, nu au rosu. Am configurat un Duster dotat dar ajungea la pretul unui Kadjar echipare de baza si nu m-am simtit confortabil psihic sa dau atatia bani pe o Dacie. Probabil ca daca avea alta sigla pe capota era altceva dar fiind roman sunt captivul unor prejudecati. Singura masina dintre SUV-urile uzuale pe care am vazut-o urcand la Babele de la Piatra Arsa.

#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,887
  • Înscris: 12.01.2018

 Pilutu, on 01 august 2018 - 23:31, said:

M-am referit doar la forma, de toate celelalte sunt multumit.
atunci simte-te bine în ea,să ai drumuri și vacanțe frumoase.pe mine personal mă lasă rece părerea vecinilor

#42
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 27.07.2006
On, subiectiv, Duster-ul mi se pare mult mai reusit ca design decat multe X-uri si Q-uri...Este o masina placuta privirii !

Off, dupa 90% din comentariile de aici imi dau seama ca nu mai avem (si nici n-am avut vreodata) nicio sansa sa evoluam ca natie.
Nu stim decat sa ne aratam "muschii", iar singura "deviza" este din categoria "ba al meu e mai frumos". Jenant, ridicol si prostesc...
Aici il includ si pe initiator, care se uita la ce zic vecinii si intreaba ingrijorat pe forum daca si-a ales o masina frumoasa. Pe bune ?!

#43
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Si mie mi se pare ok ca design Duster, cred ca e cea mai reusita Dacie. Pacat ca n-au motoare. Maxim 1.5 dci pe masina aia e jenant. Bine, probabil e chestie de marketing, daca i-ar pune un motor demn de numele de motor, si-ar canibaliza alte mizerii din grupul Renault.

A, si mai sunt si super-fiabile. Daca ar fi sa-mi iau un SUV, ar fi un Duster cel mai probabil.

Edited by burkina, 02 August 2018 - 07:06.


#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Adm, on 01 august 2018 - 22:53, said:

Pe mine ma distreaza ipocrizia asta "ce iti pasa ce gandesc altii".
Cand iesi din casa vrei sa arati bine, si te gatesti (cel putin oamenii normali).
Pe mine mă distrează distracția ta. Tu te îmbraci cu mașina? Te speli, te tunzi cu ea?

 Adm, on 01 august 2018 - 22:53, said:

Cand iti cumperi Logan, il iei pentru ca adesea atati iti permiti, nicidecum pentru ca iti doresti Logan, exceptand cazuri sado-maso.
Îți iei mai ales dacă ești stăpânit de spirit practic și nu te roade invidia pe alții sau snobismul și vrei o mașină (doar) de condus, (doar) să te ducă unde vrei și să fie foarte economică.

 Adm, on 01 august 2018 - 22:53, said:

Impresia conteaza, la fel respectul de sine!
În RO, țară în care denaturarea caracterului uman e la apogeu, într-adevăr, contează foarte mult. Mai ales dacă ești snob. Posted Image

Aaa, scuzele mele, abia acum am realizat faptul că ești din categoria celor ce consideră mașini doar ce au motoare de peste 200 CP. Restul sunt cărucioare de butelii, nu?

Edited by ursamajor, 02 August 2018 - 07:28.


#45
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Arata banal si e chiar urata in raport cu ceilalti producatori.

Cand vad o unul cu Dacia, indiferent de model, ca se agita prin trafic, ma umple de zambete chinul lui...

#46
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Fiți siguri că și cei mulți de afară cu bani ( austria, germania, Franța, Rusia) se simt jenați că își cumpără Duster.

Intrați pe comentarii la canalele de Youtube sau pe forumuri să vedeți ce apreciata este mașina. In mod sigur iau una.

#47
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

 Deenman, on 02 august 2018 - 07:31, said:

Fiți siguri că și cei mulți de afară cu bani ( austria, germania, Franța, Rusia) se simt jenați că își cumpără Duster.

Intrați pe comentarii la canalele de Youtube sau pe forumuri să vedeți ce apreciata este mașina. In mod sigur iau una.

Alun Hoskins
4 months ago
I have had a Duster now for just over 2 years, bought new. I have to say I am very impressed. 44,000 km so far and in that time just 1 headlamp bulb has failed. I changed it myself in 3 minutes, total cost €4.00! Nothing else has gone wrong, nothing sqeaks or rattles, nothing has 'fallen off.'
I was prepared to forgive it a few shortcomings as it was not expensive...but I haven't had to. It has been brilliant. I have had about 25 cars in my time - some cheap, some quite expensive - and it's fair to say that as an overall package this Dacia has been the best of the lot.
It's a good combination of reliable Nissan and Renault parts and obviously well put together. Comfortable too.
I'm in no way connected to the company by the way, other than being a very satisfied owner of one of their products.

#48
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mașina aia îți oferă ceva ce concurenta nu o face. Piesele rezista mult, nu are probleme la motor. Exact asta caută străinii sa ia o mașină ieftină de noua sa o tina 5 ani și să o vândă fara pierderi prea mari. Nu știu dacă știti dar produsele Dacia își păstrează foarte bine valoarea cel.putin in primii 6 ani. Overall cine aruncă cu noroi in Dacia habar nu are ce vorbește.

Socrul meu a lucrat la o companie de vânzări materiale.constructii era agent de vanzari. In 2012 i a dat Logan nou 1.5 dci.

In 2016 și a schimbat jobul și a predat masina cu 245.000)km in 4 ani. Schimbat doar ambreiajul si în rest revizii. La 97000km i a schimbat volanul pe garanție că era decolorat. Deci ? Motoarele sunt economice, mergi afara consuma 4 pe Logan și 5-6 pe Duster. In oraș consuma puțin . Probleme cu filtru de particule nu au.

Edited by Deenman, 02 August 2018 - 07:45.


#49
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 ursamajor, on 02 august 2018 - 07:26, said:

În RO, țară în care denaturarea caracterului uman e la apogeu, într-adevăr, contează foarte mult. Mai ales dacă ești snob. Posted Image
Imaginea e totul: ce ar gandi vecinii de bloc comunist daca te-ar vedea ca te urci in Logan si nu in seria 7 parcat pe locul tau din parcarea lui lidl? Posted Image

Cat despre aia care se amuza de daciotii care "se agita", as zice ca e firesc asa ceva pentru unul care sta in rolls si e condus de sofer spre domeniul lui de cateva mii de hectare; doar el e omul suprem, restul sunt demni de mila lui, isi permite sa se amuze pe seama lor.

Edited by matrwe, 02 August 2018 - 07:55.


#50
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 27.07.2006

 notrust, on 02 august 2018 - 07:30, said:

Cand vad o unul cu Dacia, indiferent de model, ca se agita prin trafic, ma umple de zambete chinul lui...
Pai cred ca razi incontinuu la volan, ca sunt asa multe Dacii in trafic...Posted Image Mai ai cand sa-ti stergi zambetul larg de pe fata ?

Edited by ergon, 02 August 2018 - 08:02.


#51
Pilutu

Pilutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 29.09.2017

 ionutz_joe2009, on 02 august 2018 - 00:00, said:

Ar fi timpul sa schimbe grila ala si farurile, parca trebuie ceva mai "ascutit", mai dur , care sa inspire si miscare in viteza.Ca mie mi se pare a fi  cap tractor fara viteza.

Daca ar cobora putin capota aia, grila reconstruita, faruri ceva mai inguste, ar arata mai bine.Bara e iar cam grosolana, botul, mai ales din lateral e inca patrat, capota dreapta(fara unghi ca la Aro).
Mi-a placut clipul video cu Duster, mersi :)

#52
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Noul design este ok, are binecuvantarea BOR cu crucea aia pe stopurile spate luate de pe renegade si rotite cu 45 de grade.
Arata bine in varianta de top si i-ar sta si mai bine cu niste jante de Kadjar pe 19'.
Din punctul meu de vedere nu merita insa banii ca masina de familie, ca altceva poate....

Edited by M0sGerila, 02 August 2018 - 09:03.


#53
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ergon, on 02 august 2018 - 08:00, said:

Pai cred ca razi incontinuu la volan, ca sunt asa multe Dacii in trafic...Posted Image Mai ai cand sa-ti stergi zambetul larg de pe fata ?
Cand sunt cu Focus MK2 zambesc, cand sunt cu Sul sunt impasibil, imi creeaza masina o stare de liniste.......

#54
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 27.07.2006

 notrust, on 02 august 2018 - 09:25, said:

Cand sunt cu Focus MK2 zambesc, cand sunt cu Sul sunt impasibil, imi creeaza masina o stare de liniste.......
Wow, ai doua masini ! Ce tare ! :)
Ai grija cu S-ul, sa nu te ia somnul de la atata liniste ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate