Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Casa p+m ilfov

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Ina86

Ina86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.07.2018
Mda.. dell99, sunt gusturi si gusturi, mie nu imi place ideea de a trece prin salon ptr a intra in bucatarie si camera tehnica mi se pare risipa de bani si de spatiu. Dar ezte strict parerea mea.
Nu am luat o personal ,eu ma bucur foarte mult ca va dati cu parerea iar eu voi lua ceea ce consider ca ma avantajeaza,mai ales ca am locuit la bloc pana acum si nici nu am construit vreo casa inainte ca sa stiu ce si cum.
Va multumesc ca imi impartasiti din experiențele dumneavoastrã.
Buna ideea cu masa pliabila.
In cazul meu nu se poate aplica,deoarece noi avem deja mobila ptr toata casa si ptr terasa.
Terenul are 17.83m deschidere si adancime, 22.45m ,amprenta va fi 75.50mp s.c,iar la mansarda 60.50 mp s.c , cu un total de 126mp s.d.

Edited by Ina86, 03 August 2018 - 14:36.


#38
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Te pacalesti singura, insa de asta te vei lovi cand vei incepe sa ceri oferte. O sa vezi ca absolut toti constructorii vor considera suprafata construita desfasurata de 151 mp la care se adauga terasa, si vei plati manopera pentru aceste suprafete, nicidecum pentru ceea ce scrie arhitectul tau pe hartie.

Edited by the_lion, 03 August 2018 - 14:44.


#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cati ml de blat ai in bucatarie? Daca pui centrala ai pierdut ~50-60 din zona de dulap suspendat, daca pui msr,msv si uscator rufe ai mai pierdut 180cm de blat. Iti ramane suficient pentru alte chestii de bucatarie?

Eu am vazut moda asta cu msr in bucatarie pe la multa lume dar zau daca pot sa inteleg de ce. Mi se pare total nepotrivit.

#40
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,700
  • Înscris: 11.03.2006
Eu as deschide totul la parter - living, dinig si bucatarie. As pune o singura masa.
As renunta la dusul de la parter si in locul lui as pune masina de spalat si uscatorul peste ea.

#41
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Buna,
Ma amuza feng shuiul arhitectului. Eu I-as spune ca imi strica mie zen-ul si sa faca cum vreau eu nu cum vrea el.
Cred ca o solutie decenta este sa impingi peretele de la dining pe linie cu cel de la bucatarie si sa faci terasa pe toata latura.
Nu sunt fan al scarilor balansate, le consider incomode si prefer cu podest.
Camera tehnica sustin ca e musai sa ai si nu este un spatiu irosit. O sa constati ca ai nevoie de un spatiu pentru diverse instalatii ( de la termice la electrice, ventilatie, curenti slabi, etc). Centrala in sine nu e mare dar vin tevi, filtre, robineti, etc. o gramada de mate pe care nu vrei sa le vezi in bucatarie. In multe cazuri in camera tehnica se poate pune si masina de spalat si scapi de ea din bucatarie.
Consider corecta abordarea P+M sau P+E din punct de vedere energetic. La o solutie doar parter suprafata expusa mediului este mai mare la acelasi volum util deci inerent pierderi mai mari. Dezavantajul este suprafata pierduta cu scara si evident efortul in a o urca. Pina la urma este o optiunea pe baza careia decizi si mergi mai departe.
Nu e sanatos sa te grabesti cu proiectul. Tot ce hotarasti acum va avea consecinte ulterior si odata batut in cuie este dificil si costisitor sa modifici. Daca totul e decis nu e o problema sa deschizi santierul in sept/octombrie. In ultimii ani avem vreme acceptabila pina in dec si vreme urita si in martie. In 2015 am inceput in 15 sept si am lucrat 2 luni fara probleme. Spor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate