Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Curriculum vitae

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015
Salut. As vrea sa ma angajez pana incep studiile in octombrie si am nevoie de cv pentru a aplica la joburi. Imi puteti da si mie cel mai bun model de cv online pe care sa-l completez si sa-l pot atasa atunci cand aplic la un job? Pe langa asta, imi puteti spune cum ar trebui sa arate un cv pe hartie in caz ca trebuie sa merg undeva la interviu? Trebuie sa gasesc un anumit model si sa-l scot la imprimanta ca sa-l completez? N-as putea face asta ca n-am imprimanta.

#2
--alin--

--alin--

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2018
https://europass.ced...urriculum-vitae

Gasesti aici tot ce-ti trebuie.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu folosesc
https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/upload

Si cand mai fac modificari la el il uploadez in editor-ul online si cand termin il salvez din deverse formate, doc, pdf, xml.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.google.r...bJGeHbfmMGJ0CM:

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu incerca sa listezi un model oareceare de cv, pe care sa-l completezi "de mana" cu informatiile personale. in majoritatea situatiilor un astfel de cv da foarte urat ca prima impresie, multe astfel de cv-uri sfarsesc in cosul de gunoi sau uitate intr-un dosar pe care nu-l mai deschide nimeni.
nu ai imprimanta, nu este o problema. dupa ce iti finalizezi cv-ul in format electronic, il salvezi pe un stick usb si te poti duce sa-l printezi la un centru de copiere documente sau confectionare carti de vizita, poate si la centre foto (?).
sau, daca ai un prieten, o cunostinta cu acces la o imprimanta, ii poti trimite cv-ul pe mail si ti-l printeaza el in cate exemplare ai nevoie.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In general se accepta modelul de cv european sau orice alt model mai aerisit (max 2 pagini)... Nu trebuie scrisa povestire in el, oricum nu citeste nici drku.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Meh2, on 31 iulie 2018 - 16:00, said:

Salut. As vrea sa ma angajez pana incep studiile in octombrie si am nevoie de cv pentru a aplica la joburi. Imi puteti da si mie cel mai bun model de cv online pe care sa-l completez si sa-l pot atasa atunci cand aplic la un job? Pe langa asta, imi puteti spune cum ar trebui sa arate un cv pe hartie in caz ca trebuie sa merg undeva la interviu? Trebuie sa gasesc un anumit model si sa-l scot la imprimanta ca sa-l completez? N-as putea face asta ca n-am imprimanta.

CV-ul e prima ta interacțiune cu un potențial angajator. El trebuie să prezinte o imagine de ansamblu despre tine, să răspundă la câteva întrebări esențiale și să fie adaptat locului de muncă pentru care vrei să aplici.

Scris de mână, doar dacă aplici pentru un loc de muncă în care scrisul caligrafic poate fi un avantaj. De exemplu, dacă aplici pe un post de designer grafic la o firmă de publicitate, aici ar fi excelent să-ți faci un CV de mână, cu anumite elemente grafice speciale. Dar să iei un tipizat și să-l completezi, nu dă bine nicăieri. Scrisul de mână poate fi greu de descifrat, e mai greu de citit, în general, scris la calculator, cu un font simplu, e mai sănătos. CV-ul trebuie să fie ușor de citit, iar structura lui trebuie să facă ușor de identificat punctele esențiale. Dar dacă scrisul tău de mână e foarte bun și citeț, ordonat, îl poți scrie de mână. Ar trebui să recurci la modul ăsta doar dacă îți scoate în evidență anumite atuuri, nu din necesitate.


Caută să-ți faci CV-ul care să încapă pe o pagină. Asta nu înseamnă să-l scrii cu 7, ci caută să excluzi lucrurile irelevante. Nu interesează pe nimeni că ai făcut școala generală la Nr. 5. La fel cu locurile de muncă, dacă ai multe, le poți exclude pe cele irelevante postului pentru care aplici. Vrei să lucrezi în IT, nu interesează pe nimeni că ai făcut strungărie 6 luni. Poți scrie într-un paragraf locurile de muncă precedente și irelevante, dacă te gândești că ar arăta aiurea să rămână goluri de mai mulți ani.


CV-ul Europass e un model. E bun ca un model de plecare. Însă, în funcție de locurile de muncă pentru care aplici, ar fi bine să cauți să personalizezi CV-ul. Vei avea mai mult succes dacă-i arăți angajatorului că-ți pasă. Evită vorba lungă, în gol. Hobby-uri, pasiuni, competențe, pe-aici începe lumea să abereze și să scrie toate ciudățeniile. Scurt și la obiect. Descrie în amănunt fostele locuri de muncă (dacă e cazul), care au legătură cu postul pentru care aplici și descrie sumar posturile irelevante. Evită poveștile cu "excelente abilități de comunicare", "mă adaptez ușor", au devenit un clișeu. Pregătește răspunsuri la întrebările alea, defecte, calități, pentru interviu.

#8
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015

 corinadaniela, on 31 iulie 2018 - 16:18, said:

nu incerca sa listezi un model oareceare de cv, pe care sa-l completezi "de mana" cu informatiile personale. in majoritatea situatiilor un astfel de cv da foarte urat ca prima impresie, multe astfel de cv-uri sfarsesc in cosul de gunoi sau uitate intr-un dosar pe care nu-l mai deschide nimeni.
nu ai imprimanta, nu este o problema. dupa ce iti finalizezi cv-ul in format electronic, il salvezi pe un stick usb si te poti duce sa-l printezi la un centru de copiere documente sau confectionare carti de vizita, poate si la centre foto (?).
sau, daca ai un prieten, o cunostinta cu acces la o imprimanta, ii poti trimite cv-ul pe mail si ti-l printeaza el in cate exemplare ai nevoie.
Am pe aici pe la mine un loc in care se fac copii xerox. Nu cred ca au si imprimanta pentru a scoate ceva.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cam 90% din xeroxuri au si imprimanta (la mine in oras....).
Sau ce, e singurul din zona ?
Sau ce, nu poti sa mai mergi 3 strazi pina la urmatorul?
Sau ce, nu ai nici un prieten/ruda/vecin care are imprimanta?
Sau ce, nu poti sa mergi pina la primarie/scoala/biblioteca... sa rogi sa te ajute, cred ca se gaseste cineva cu inima mare.
De curiozitate, pentru ce posturi/joburi iti trebuie CV ?!
Deja ai vorbit/aranjat ceva ?
Pentru angajare 3 luni... 90% nu-ti trebuie CV ;)
Doar o spinare si/sau niste picioare solide.

Edited by trollerul_de_serviciu, 31 July 2018 - 17:22.


#10
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015

 trollerul_de_serviciu, on 31 iulie 2018 - 17:20, said:

Cam 90% din xeroxuri au si imprimanta (la mine in oras....).
Sau ce, e singurul din zona ?
Sau ce, nu poti sa mai mergi 3 strazi pina la urmatorul?
Sau ce, nu ai nici un prieten/ruda/vecin care are imprimanta?
Sau ce, nu poti sa mergi pina la primarie/scoala/biblioteca... sa rogi sa te ajute, cred ca se gaseste cineva cu inima mare.
De curiozitate, pentru ce posturi/joburi iti trebuie CV ?!
Deja ai vorbit/aranjat ceva ?
Pentru angajare 3 luni... 90% nu-ti trebuie CV ;)
Doar o spinare si/sau niste picioare solide.
N-am nicio cunostinta cu imprimanta. Spui ca aparatul de xerox e in acelasi timp si imprimanta? Sunt vreo 3 locuri pe care le stiu eu cu xerox, e un oras micut. N-am aspirtatii mari, vreau doar un job care sa nu ma termine fizic din care sa pot scoate niste bani sa-mi fie mai usor financiar din toamna. Am aplicat pe ejobs la magazine mai mari, la MC mi s-a zis sa ma duc cu cv la interviu, joburi de genul asta

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Un prieten pe Facebook, ceva. Dacă nu, o firmă mai micuță, părinți. Intră într-o firmă oarecare, îi rogi frumos să îți listeze și ție un CV, pe urmă îți faci copii.

#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Meh2, on 31 iulie 2018 - 18:32, said:

N-am nicio cunostinta cu imprimanta. Spui ca aparatul de xerox e in acelasi timp si imprimanta? Sunt vreo 3 locuri pe care le stiu eu cu xerox, e un oras micut. N-am aspirtatii mari, vreau doar un job care sa nu ma termine fizic din care sa pot scoate niste bani sa-mi fie mai usor financiar din toamna. Am aplicat pe ejobs la magazine mai mari, la MC mi s-a zis sa ma duc cu cv la interviu, joburi de genul asta
UNEORI aparatul xerox este si imprimanta.
Din alea 3... sigur unul are si imprimanta.
Sau, cum ziceam, la vreo institutie pana mea... vreun prieten/ruda care are la serviciu imprimanta.

Vrei job pe 3 luni sa nu-ti rupa spatele ?!
Nu gasesti asa ceva ;)
Pe timp de vara, 3 luni, fara experienta = spart pietre sau servit la mese :)
Mai bine cauta un loc de munca mai lung, pe domeniul facultatii sau pe ce stii tu sa faci.
Si ai banii si in timpul facultatii :)

ejobs la magazine mari - serios, crezi ca un magazin mare (da' chiar, care sint alea) ofera slujbe pe 3 luni ?????

Ce e aia MC ?

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
dintre colegii tai de liceu, nu are nici-unul imprimanta acasa ? parintii tai, vecinii, rude, prieteni - nu cunoaste nici-unul pe cineva care are imprimanta la locul de munca ?

#14
Meh2

Meh2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.12.2015

 trollerul_de_serviciu, on 31 iulie 2018 - 18:56, said:


UNEORI aparatul xerox este si imprimanta.
Din alea 3... sigur unul are si imprimanta.
Sau, cum ziceam, la vreo institutie pana mea... vreun prieten/ruda care are la serviciu imprimanta.

Vrei job pe 3 luni sa nu-ti rupa spatele ?!
Nu gasesti asa ceva ;)
Pe timp de vara, 3 luni, fara experienta = spart pietre sau servit la mese :)
Mai bine cauta un loc de munca mai lung, pe domeniul facultatii sau pe ce stii tu sa faci.
Si ai banii si in timpul facultatii :)

ejobs la magazine mari - serios, crezi ca un magazin mare (da' chiar, care sint alea) ofera slujbe pe 3 luni ?????

Ce e aia MC ?
Ca eu ma duc si spun " buna ziua, vreau sa ma angajez 2 luni ". Serios? Din ce stiu eu se plateste la luna. Cred ca pot si eu sa-mi iau salariul si sa-mi depun demisia. Nu cred ca e ca la puscarie sa pleci cand iti dau ei drumul. Mcdonald's

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
MMMMUUUUUUHHHHHHHAAAAAAHHHHHHHHAAAAA !!
Eu ma refeream la faptul ca tu chiar ai impresia ca gasesti un loc de munca, asa repede, care sa fie lejerescu, la birou poate sau program scurt sau .....
Crezi ca la McDonald's nu-ti rupi spatele si/sau picioarele ?!
Nu vrei un post la birou la McDonald's, nu-i asa?
Unul in fata, la gratar ;)
In fine, bafta si succesuri.
Ai gasit vreo imprimanta ?

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Meh2, on 31 iulie 2018 - 17:08, said:

Am pe aici pe la mine un loc in care se fac copii xerox. Nu cred ca au si imprimanta pentru a scoate ceva.
Daca vrei cu adevarat sa te angajezi citeste anunturile de angajare si deplaseaza-te in locurile care te pot interesa, au ei formularele lor pe care le poti completa la fata locului si daca ai noroc te poti angaja pe loc.

Altfel continua cu ceea ce ai de gand sa faci si posibil sa incepi studiile in octombrie fara a fi angajat.

Succes! indiferent ce alegere vei lua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate