Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Megaloschemos sau Marea Schimă

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară. (Matei. 11:29-30)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mhTcxqKhKHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Marea Schimă ???

N-am auzit
Poate Marea Schismă dar, ce legatura are cu Megaloschemos sau Matei ?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
In mod sigur e ceva care spune ca ortodocsii sunt mai tari si ca romano-catolicii au gresit... siguuuuur Posted Image In realitate invers, estul a dorit putere si control... s-a departat de romano-catolici.

btw - schisma.

Edited by andreic, 30 July 2018 - 18:16.


#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

 andreic, on 30 iulie 2018 - 18:15, said:

In mod sigur e ceva care spune ca ortodocsii sunt mai tari si ca romano-catolicii au gresit... siguuuuur Posted Image In realitate invers, estul a dorit putere si control... s-a departat de romano-catolici.

btw - schisma.

E marea schima. Omul a scris bine. Si nu, nu are legatura curomano-catolicii. Esti pe dinafara subiectului, dar asta nu e o noutate. Si nici nu te impiedica sa postezi.

Exista mai multe trepte pentru calugarii ortodocsi, fiecare cu cerintele ei.
Marea schima este cea mai inalta treapta, cu o gramada de cerinte. Nu oricine o poate atinge, doar anumiti calugari. De exemplu una din cerinte este sa vorbesti foarte putin pe zi, si doar cuvinte de folos, care sa aduca indreptare cuiva.

Evident sunt o gramada de alte reguli si cerinte pentru a putea primi cineva marea schima.

Voi astia de puteti scrie ceva doar cu google in fata, si chiar si atunci habar nu aveti despre ce e vorba, lasati-va de sportul asta. Trolati si voi prin alta parte.

Edited by richelieu, 31 July 2018 - 19:51.


#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 andreic, on 30 iulie 2018 - 18:15, said:

In realitate invers, estul a dorit putere si control... s-a departat de romano-catolici.
bravos.Posted Image
uneori din afara se vede cel mai bine situatia dinauntru. :)

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Dinafara cui? Când nici termenii nu sunt bine stăpâniți pare-se :)

#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 richelieu, on 30 iulie 2018 - 21:26, said:

Dinafara cui? Când nici termenii nu sunt bine stăpâniți pare-se Posted Image
din afara Bisericilor traditionale.

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Naijax, on 30 iulie 2018 - 16:40, said:

Marea Schimă ???

N-am auzit
Poate Marea Schismă dar, ce legatura are cu Megaloschemos sau Matei ?
Este gradul cel mai înalt din călugărie, fără legătură cu Schisma Bisericii creștine. Călugării care primesc Megaloschemos sau Schima Mare sunt numiți și schimonahi. În unele tradiţii monahale, schima mare se acordă doar călugărilor şi maicilor aflați pe patul de moarte, în timp ce în alte tradiţii se acordă după minim 25 de ani de călugărie.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 kyrre, on 30 iulie 2018 - 19:10, said:

Trolica, e marea schima ... Marea schima ... marea schima.
Voi astia de puteti scrie ceva doar cu google in fata, si chiar si atunci habar nu aveti despre ce e vorba, lasati-va de sportul asta. Trolati si voi prin alta parte.


Este vorba de SCHIMA MARE nu de MAREA SCHIMA
Intelegi diferenta ? La ce inexactitati scrii eu cred ca nu prea

 mario_bril, on 30 iulie 2018 - 22:57, said:

Este gradul cel mai înalt din călugărie, fără legătură cu Schisma Bisericii creștine. Călugării care primesc Megaloschemos sau Schima Mare sunt numiți și schimonahi. În unele tradiţii monahale, schima mare se acordă doar călugărilor şi maicilor aflați pe patul de moarte, în timp ce în alte tradiţii se acordă după minim 25 de ani de călugărie.

Schima Mare nu este un grad si nu are nimic de-a face cu asa ceva
Alte traditii care ?
Este specifica doar manastirii ortodoxe estice si ... cam atat

Edited by richelieu, 31 July 2018 - 19:51.


#10
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Si care credeam ca e specifica si manastirii ortodoxe vestice. Bine ca ne-ai luminat.

Edited by kyrre, 31 July 2018 - 18:37.


#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 Dude_2nd, on 30 iulie 2018 - 21:42, said:

din afara Bisericilor traditionale.
Era retorica intrebarea, Dude ;)

#12
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

 Naijax, on 31 iulie 2018 - 08:28, said:

Este vorba de SCHIMA MARE nu de MAREA SCHIMA
Intelegi diferenta ? La ce inexactitati scrii eu cred ca nu prea


NU inteleg diferenta. Poate esti atat de amabil sa imi explici.
Si care ma rog sunt inexactitatile alea. Atat de multe.

Edited by kyrre, 31 July 2018 - 21:29.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 kyrre, on 31 iulie 2018 - 18:36, said:

Si care credeam ca e specifica si manastirii ortodoxe vestice. Bine ca ne-ai luminat.

Exista si in Europa Vestica
Pasteaza lumina - o sa mai ai nevoie

 kyrre, on 31 iulie 2018 - 21:29, said:

NU inteleg diferenta. Poate esti atat de amabil sa imi explici.
Si care ma rog sunt inexactitatile alea. Atat de multe.

Nu sunt amabil

Edited by Naijax, 01 August 2018 - 08:23.


#14
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Daca era vreo diferenta erai amabil. Asa....

Si daca erai si tu in stare sa intelegi ce citesti, ai fi observat ca eu am spus:

Quote

Exista mai multe trepte pentru calugarii ortodocsi
Orice om care nu a luat lectii de la veorica intelegea ca eu m-am referit nu doar la calugarii ortodocsi. Nu am spus nicaieri ca e specific doar lor.
Daca nu ai uita de la mana pana la gura, vedeai ca tu ai scris

Quote

Este specifica doar manastirii ortodoxe estice si ... cam atat
Si pe urma te-ai trezit ca eu am spus ca doar in est exista. Daca te mai chinuiesti un pic o sa fii urmatorul prim-ministru, dupa ce o usuieste dragnea pe veorica. Daca mai esti si din Teleorman ti-a pus Dumnezeu in cap.


On:
Eu am cunoscut personal, acum vreo 20 de ani, un singur monah care primise schima mare. Te simteai altfel cand stateai langa el, nu pot descrie senzatia.

Edited by kyrre, 01 August 2018 - 18:26.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 kyrre, on 01 august 2018 - 18:25, said:

Daca era vreo diferenta erai amabil. Asa....

Si daca erai si tu in stare sa intelegi ce citesti, ai fi observat ca eu am spus:

Orice om care nu a luat lectii de la veorica intelegea ca eu m-am referit nu doar la calugarii ortodocsi. Nu am spus nicaieri ca e specific doar lor.
Daca nu ai uita de la mana pana la gura, vedeai ca tu ai scris

Si pe urma te-ai trezit ca eu am spus ca doar in est exista. Daca te mai chinuiesti un pic o sa fii urmatorul prim-ministru, dupa ce o usuieste dragnea pe veorica. Daca mai esti si din Teleorman ti-a pus Dumnezeu in cap.

On:
Eu am cunoscut personal, acum vreo 20 de ani, un singur monah care primise schima mare. Te simteai altfel cand stateai langa el, nu pot descrie senzatia.

Ca de obicei
"Credinciosii", cand raman fara argumente logice, devin grobieni - tipic

Incep sa-mi dau seama cum te simteai pe langa calugarul ala
L-ai cunoscut degeaba

#16
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Grobian. Si nu unul singur, ci toti. In bloc.

Wow, ce "de cuvinte mijto stie tu". Nu degeaba a dat coana veorica o gramada de bani pe dictionarele alea. Am scris eu ceva si pac, "treispe" ore mai tarziu ai gasit tu un cuvant pompos, care sa arate cunostintele tale profunde. Abisale, as putea spune. Ai vrut sa ne impartasesti din adancul nemarginit al intelepciunii tale.

Discutia mea era cu andreic, un client mai vechi de-al meu, care are obiceiul sa arunce cu rahat in toate directiile atunci cand e vorba de crestinism si de Biserica Ortodoxa in special. Si te-ai trezit si tu vorbind, fara sa ai macar habar ca limba romana accepta adjectiul si inainte si dupa substantiv.

Iar daca incerci sa ma iei cu "l-ai cunoscut degeaba" ai gresit adresa fiule. Eu chiar nu cred ca un ortodox trebuie sa stea smirna si sa se lase batjocorit de orice neica nimeni, mai ales cand e vorba de propria credinta. Dimpotriva, pui mana pe par si dai pana fug toti dracii din gigi ateul.

PS imi cer scuze, in special initiatorului, ca s-a ales praful de topicul asta.Dar cam asta e tendinta, ca vin toti "inteleptii lumii asteia" sa-si dea cu parerea despre ce habar nu au. Ba inca unii nici nu stiu sa citeasca. Citesc aiurea si apoi bat campii cu gratie despre cu totul si cu totul altceva.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 kyrre, on 02 august 2018 - 19:11, said:

Iar daca incerci sa ma iei cu "l-ai cunoscut degeaba" ai gresit adresa fiule. Eu chiar nu cred ca un ortodox trebuie sa stea smirna si sa se lase batjocorit de orice neica nimeni, mai ales cand e vorba de propria credinta. Dimpotriva, pui mana pe par si dai pana fug toti dracii din gigi ateul.


stiu ca e pravoslavnic pe stil vechi, da un kalasnikov nu te tenteaza?

[ https://www.demilked.com/magazine/wp-content/uploads/2015/01/charlie-hebdo-shooting-tribute-cartoons-cartoonists-26.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by argentum, 03 August 2018 - 00:02.


#18
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 kyrre, on 31 iulie 2018 - 21:29, said:

NU inteleg diferenta. Poate esti atat de amabil sa imi explici.
Iti explic eu diferenta.
Un ortodox care deschide multe topice dar e cam neajutorat in argumentare, a mai deschis unul cu "marea schima".
Noi, non-ortodocsii, am crezut ca saracutul voia sa scrie marea schisma. La cate aiureli scrie asta nu ar fi fost de neasteptat.
Asa au crezut si stimabilii Andreic si Naijax. Au si scris-o. Mai sus.
Dupa ce au inghitit amandoi galusca, Andreic s-a prins de figura si s-a retras.

Najax s-a prins si el de figura intr-un tarziu dar omu' s-a gandit sa abordeze vechea strategie a intoarcerii ca la Ploiesti.
Iar acum incearca sa scoata camasa prin vechile cantece ateiste: "credinciosii n-au argumente si-s grobieni măi, tralalalala".

Asta-i diferenta!

 Naijax Postarea 1 in care a inghitit galusca, on 30 iulie 2018 - 16:40, said:

Marea Schimă ???
Poate Marea Schismă

 Naijax Postarea 2 in care o intoarce ca la Ploiesti, on 31 iulie 2018 - 08:28, said:

Este vorba de SCHIMA MARE nu de MAREA SCHIMA

Edited by penticostalul, 03 August 2018 - 07:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate