Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cum comand ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
adib91

adib91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017
Buna ziua !
As dori sa comand lentile de contact de pe internet deoarece dureaza mai putin livrarea, dar nu stiu cum sa citesc reteta.
O sa atasez o poza aici poate ma ajuta cineva, multumesc.

Attached Files



#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poti sa comanzi online asa ceva, nici nu stiam ?
Le trimiti o poza cu reteta :)

#3
bks99tyu

bks99tyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.02.2017

View Postadib91, on 30 iulie 2018 - 12:42, said:

Buna ziua !
As dori sa comand lentile de contact de pe internet deoarece dureaza mai putin livrarea, dar nu stiu cum sa citesc reteta.
O sa atasez o poza aici poate ma ajuta cineva, multumesc.
ochi drept -1,75 si la cel stang la fel! adica miopie!
pentru siguranta, trimite si poza!
exista pe net magazine online pentru lentile!
eu mi le comand de 5 ani!
bafta!

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postadib91, on 30 iulie 2018 - 12:42, said:

Buna ziua !
As dori sa comand lentile de contact de pe internet deoarece dureaza mai putin livrarea, dar nu stiu cum sa citesc reteta.
O sa atasez o poza aici poate ma ajuta cineva, multumesc.

Lasa-te de prostii si du-te intr-un magazin de ochelari.. probeaza o rama.. Ochelarii nu sunt o chestie pentru care sa nu-ti faci timp.. pentru ca ii porti ani de zile pe ochi.

#5
bks99tyu

bks99tyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.02.2017

View Postrosix, on 30 iulie 2018 - 13:00, said:


Lasa-te de prostii si du-te intr-un magazin de ochelari.. probeaza o rama.. Ochelarii nu sunt o chestie pentru care sa nu-ti faci timp.. pentru ca ii porti ani de zile pe ochi.
ce prostii? de ce sa nu poarte lentile? ai purtat vreodata? sau de ce vorbesti asa?
eu port cand  lentile cand  ochelari, asa este indicat!
bafta!

#6
adib91

adib91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017

View Postbks99tyu, on 30 iulie 2018 - 12:59, said:

ochi drept -1,75 si la cel stang la fel! adica miopie!
pentru siguranta, trimite si poza!
exista pe net magazine online pentru lentile!
eu mi le comand de 5 ani!
bafta!
Mersi , o zi buna sa ai!
Am vazut ca imi cere si raza de curbura pe site uri, aia cum stiu cat e ?

Edited by adib91, 30 July 2018 - 13:11.


#7
bks99tyu

bks99tyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.02.2017

View Postadib91, on 30 iulie 2018 - 13:07, said:

Mersi , o zi buna sa ai!
multumesc la fel!

#8
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Eu comand mult de pe videt.ro. Le-am luat pe cele mai ieftine dar am citit mult inainte despre ele, etc. Le port de 1,5 ani fara probleme. Un set de 6 lentile + lichid care iti ajunge pentru 3 luni te costa ~130 de lei. Vezi ca la comenzile de peste 150 de lei livrarea e gratuita dar am un cod de prin aprilie dar care l-am folosit cu succes luna trecuta (freedel99).

EDIT: deasemenea iti recomand si ce zice colegul @bks99tyu, adica sa iti iei si o pereche de ochelari. E greu sa porti doar lentile. Lentilele le porti pana ajungi acasa si acasa porti ochelarii.

Edited by Griggson, 30 July 2018 - 13:15.


#9
bks99tyu

bks99tyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.02.2017

View PostGriggson, on 30 iulie 2018 - 13:13, said:

Eu comand mult de pe videt.ro. Le-am luat pe cele mai ieftine dar am citit mult inainte despre ele, etc. Le port de 1,5 ani fara probleme. Un set de 6 lentile + lichid care iti ajunge pentru 3 luni te costa ~130 de lei. Vezi ca la comenzile de peste 150 de lei livrarea e gratuita dar am un cod de prin aprilie dar care l-am folosit cu succes luna trecuta (freedel99).

EDIT: deasemenea iti recomand si ce zice colegul @bks99tyu, adica sa iti iei si o pereche de ochelari. E greu sa porti doar lentile. Lentilele le porti pana ajungi acasa si acasa porti ochelarii.
mulumesc Griggson! tot de acolo le cumpar si eu!

#10
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
@bks99tyu, ma bucur sa vad ca sunt oameni care imi impartasesc parerea. Multumesc si eu!

@adib91, raza de curbura am vazut ca e standard de 8.60 parca. Daca tie ti-a zis medicul altceva atunci mai bine te sfatuiesti cu el.

Eu mi-am luat prima data doar o pereche si lichid la 100ml ca sa vad care e treaba si dupa mi-am luat cate 3 perechi. La lentile sa ai grija daca le porti mai mult de 12 ore, deoarece o sa le simti si o sa te deranjeze. Deasemenea ele trebuie sa stea in lichid ca sa se rehidrateze. Deci cel mai recomandat ar fi 12 ore la ochi si 12 ore in lichid. Daca se intampla vreodata sa fii plecat si sa dormi cu ele sa stii ca nu e atat de grav. O sa le simti deshidratate dimineata. Mi s-a intamplat de vreo 2 ori dar sa stii ca jeneaza destul de mult daca esti nevoit sa le porti toata ziua dupa ce dormi cu ele.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
sunt purtator de ochelari (tot miopie, cam la aceleasi dioptrii ca initiatorul), mi-am gasit o pereche de rame care sa-mi placa (rayban, un model clasic) imi comand ramele de pe amazon ca acu le stiu codul, le pun lentile la opticianul local si nu prea inteleg bataia de cap cu lentilele de contact. dupa parerea mea o rama de calitate poate chiar aduce un plus la aspectul general.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostFane, on 30 iulie 2018 - 13:49, said:

...dupa parerea mea o rama de calitate poate chiar aduce un plus la aspectul general.
Insa are niste minusuri pentru cei care adora miscare si sporturile.
De la anumite dioptrii deja cam stai toata ziua cu ochelarii pe ochi, si e cam naspa atunci cand vrei sa conduci motocicleta de strada/teren, cand te dai cu skateboard-ul sau cand practici sporturile de iarna. Plus, mai sunt unii ce au loc de munca unde ochelarii de protectie sunt obligatorii. Astia iarasi, nu pot fi purtati in acelasi timp cu ochelarii de vedere.
Iar de ploaie...sa nu mai vorbesc.

Fix de asta la urmatoarea vizita la oftalmolog vreau sa trec pe lentile de contact.

Edited by Hider141, 30 July 2018 - 14:15.


#13
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View PostFane, on 30 iulie 2018 - 13:49, said:

sunt purtator de ochelari (tot miopie, cam la aceleasi dioptrii ca initiatorul), mi-am gasit o pereche de rame care sa-mi placa (rayban, un model clasic) imi comand ramele de pe amazon ca acu le stiu codul, le pun lentile la opticianul local si nu prea inteleg bataia de cap cu lentilele de contact. dupa parerea mea o rama de calitate poate chiar aduce un plus la aspectul general.

Ochelarii si lentilele nu trebuie sa se excluda una pe alta. Mie personal mi se pare mult mai comod sa port lentile deoarece nu le mai port grija odata ce le-am pus. Eu am purtat ochelari 4 ani si la un moment dat ma saturasem sa le dau jos de 20 de ori pe zi sa ii sterg si sa transpir in punctele de contact. Cum am zis mai sus poti purta lentilele in timpul zilei si seara porti ochelari.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadib91, on 30 iulie 2018 - 13:07, said:


Mersi , o zi buna sa ai!
Am vazut ca imi cere si raza de curbura pe site uri, aia cum stiu cat e ?

Nu ai de unde să știi. Îți trebuie un consult special pentru lentile de contact. Du te într o optică serioasă și lasă internetul! :)

#15
camypos

camypos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.11.2010

View Postbks99tyu, on 30 iulie 2018 - 12:59, said:

ochi drept -1,75 si la cel stang la fel! adica miopie!
pentru siguranta, trimite si poza!
exista pe net magazine online pentru lentile!
eu mi le comand de 5 ani!
bafta!


Link magazine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate