Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Drona Parrot Disco FPV

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parrot Disco FPV

- distanta 2km
- inaltime ~500 m
- autonomie ~ 45 minute

Mie mi se pare extraordinara drona asta. Nu voi enumera toate caracteristicile. Ce imi place foarte mult este autonomia, zgomot redus, inaltimea extrem de ridicata la care poate zbura, calitatea video, zbor autonom etc


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pxS6OjU-OWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 30 July 2018 - 12:34.


#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
La ce bani ?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca e in jur de 500-600 dolari. Primesti si ochelari VR si "telecomanda". Am uitat sa specific, viteza maxima este in jur de 70KM/h

https://www.amazon.c...s/dp/B01JYRII4Y

#4
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
La inaltimea respectiva pot sa zboare multe alte drone si chiar mai sus. Nu e nimic special la asta.
Legal vorbind, nu ai oricum voie sa ajungi la 500m altitudine, deci o faci pe riscul tau. Maximul e undeva la 150m daca nu gresesc,
Nici la viteza nu e ceva special, Dji Phantom 4 ajunge la 80km/h in modul sport, iar DJI Inspire trece de 100km/h dar are si alt pret.
Singurul lucru interesant este autonomia. Asta datorita faptului ca este de tip avion si nu are nevoie de mai multe motoare care sa o tina in aer, ci de o elice ce o impinge prin aer si portanta e asigurata de aripi.
Nu o poti folosi la acelasi lucru ca dronele de tip quadcopter, pentru ca nu poate sa zboare la punct fix. Este doar o jucarie ceva mai avansata.

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu e drona in adevaratul sens, e avion.Poate zbura la punct fix?

Edited by ionutz_joe2009, 30 July 2018 - 13:56.


#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 ionutz_joe2009, on 30 iulie 2018 - 13:53, said:

Nu e drona in adevaratul sens, e avion.Poate zbura la punct fix?
Este o drona, dar incadrata la alta subcategorie. Dronele sunt de mai multe categorii. Drona este un termen general si multi habar nu au ca cele mai intalnite sunt quadcoptere (majoritatea jucariilor, dar si modelele de calitate precum cele de la DJI pentru consumer market).
Modelul in cauza este o SUAV adica Small Unmanned Aerial Vehicle
PS: Avion esti tu.Posted Image

Edited by Tz3posu, 30 July 2018 - 14:04.


#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Boss, spor la cumparaturi.Asa , ca sa stii, drona ar fi aia care se piloteaza de la distanta.Asta e un avion cu telecomanda si nu-i deloc ceva nou, nimic special, e vechi de zeci ani de zile.Daca nu sta la punct fix, nu e deplin controlabil.


Uite cat de mare e avinoul asta radiocomandat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/akoJ2zBwX1o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 30 July 2018 - 14:20.


#8
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Bo$$( daca tot iti place cuvantul asta) iti spun doar ca nu esti chiar foarte informat si te cam contrazici.
Daca drona e aia care se controleaza de la distanta si asta e avion cu telecomanda, nu inseamna ca ambele de controleaza de la distanta deci si avionul asta e tot drona? Nu?

Crede-ma ca sunt destul de informat in domeniu si iti pot raspunde la orice intrebare in ceea ce tine de gama consumer de la DJI pentru ca am vazut sute de filmulete cu review-uri, teste de zbor si unboxinguri, dar si cu acest model de la Parror.
Acest model se poate modifica astfel incat sa fie controlat prin 4G si astfel beneficiezi de o autonomie de zbor cam cat te tine bateria, nu doar acei 2 km, exista un tip care i-a pus un stick de date si l-a dus la peste 10km distanta.

PS: Stiu foarte bine cat e de mare, ca fapt divers exista expus si la Carrefour Baneasa unde costa 4500 lei deci l-am vazut live.
Cel din link-ul tau face parte tot din categoria UAV, nu este avion chair daca are forma unui avion. Tocmai peste ca este Unmanned Aerial Vehicle, stii ce inseamna unmanned, nu?

Inainte sa iti dai cu parerea e bine sa te asiguri ca stii ce vorbesti.
PS: Dronele alea militare cu forma de avion oare de ce se numesc drone? Ca au tot forma de avion. Oare pentru acelasi motiv pe care l-am enuntat mai sus?

Edited by Tz3posu, 30 July 2018 - 14:32.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E o porcarie cu telecomanda, controlabila 50%.E bine asa?Drona ar fi trebuit sa fie aia pt spionaj, care chiar trebuie sa stea la punct fix.

Daca vrei eaaparat, da , drona care nu sta niciodata la punct fix.

Edited by ionutz_joe2009, 30 July 2018 - 14:37.


#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 ionutz_joe2009, on 30 iulie 2018 - 14:31, said:

E o porcarie cu telecomanda, controlabila 50%.E bine asa?Drona ar fi trebuit sa fie aia pt spionaj, care chiar trebuie sa stea la punct fix.
Vezi ca dronele pentru spionaj nu stau la punct fix ci zboara la mare altutudine ca sa nu fie detectate. Ti-am zis, esti dezinformat.
[ https://media.giphy.com/media/tBb19fgUbbUVCNji0iA/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tz3posu, 30 July 2018 - 14:37.


#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ok , fie ca tine, eu n-as da banii pe porcaria aia.Aterizare accident in bloc, mai spargi si geamurile la oameni.

Edited by ionutz_joe2009, 30 July 2018 - 14:42.


#12
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nici eu nu as da banii pe ea, nu ma intelege gresit. Nu intra in spectrul meu de interes ce poate sa faca. Doar am incercat sa explic mai detaliat ce a enuntat omul in primul post si toate detaliile cu drona/not drona.

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
FPV , eu zic ca vine de la avion zburator.

De ce am postat eu?Pt ca postul initial era incomplet, nu sta la punct fix , ii trebuie "pista de aterizare", si nu cred ca din beton/asfalt.Astea-s niste minusuri foarte mari.

Edited by ionutz_joe2009, 30 July 2018 - 14:54.


#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 ionutz_joe2009, on 30 iulie 2018 - 14:53, said:

FPV , eu zic ca vine de la avion zburator.
FPV vinde de la first person view.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ionutz_joe2009, on 30 iulie 2018 - 14:31, said:

E o porcarie cu telecomanda, controlabila 50%.E bine asa?Drona ar fi trebuit sa fie aia pt spionaj, care chiar trebuie sa stea la punct fix.

Se pare ca nu prea cunosti. Dronele in adevaratul sens la cuvantului sunt acele obiecte zburatoare care nu stau nemiscate in aer. Si In Romania termenul de drona se pare ca are alt inteles si anume acela de quadcopter.

Dronele arata ca acel Parrot Disco. Esti foarte neinformat. Macar intereseaza-te inainte. Drone de spionaj ai in imaginile de mai jos.

Uite exemple:

Attached File  Drone Biggest.jpg   82.44K   10 downloads

https://www.google.r...n88yM8vGHAV7PM:

http://mydronelab.co...ary-drones.html

Edited by MembruAnonim, 31 July 2018 - 00:00.


#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
In dex, drona e un echipament de zbor pilotat de la distanta.Tot drona cica se numeste si cea cu roti.Mie nu mi se pare corect  pt ca obiectul propus in topic e limitat, e avion, nu quadcopter.As fi preferat quadcopter, elicopter sau avion.Drona, in sensul mare, poate induce  multi clienti in eroare.In fine, daca asa se vrea, termen generic, asa sa fie(zic eu marketing).


https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by ionutz_joe2009, 31 July 2018 - 02:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate