Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

E voie sau nu să faci stânga direct în interesecția asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Alice, on 26 iulie 2018 - 10:17, said:

Si totusi E VOIE. Semnul iti interzice sa o iei prin stanga alveolei.
http://www.google.ro...!7i13312!8i6656
nu e voie,
daca era voie puneau un idicator de ocolire prin drepta la alveola aia, ca aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 26 July 2018 - 10:22.


#38
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 arg, on 26 iulie 2018 - 10:15, said:

@ pufarin
am priceput ce e cu intersectia aia, ca au semnalizat breteaua, dat tot semnalizata aiurea mi se pare.


E semanlizare "standard" ca sa zic asa, nu-i singura intersectie din Bucuresti, si nu-i aiurea a spus @rosix de ce:

 rosix, on 26 iulie 2018 - 09:56, said:

Ca sa intri pe Avrig, ai voie dar dupa alveola, adica dupa semafor. Semnul ala e pus pentru cei care, teoretic, n-ar intelege ca nu se intra pe acolo, pe straduta de iesire din Avrig in Ferdinand, desi astfel de strazi se evalueaza intuitiv (n-ai nevoie de indicator ca sa intelegi ca nu trebuie sa intri pe acolo).
N-ai sa crezi dar exista, in viata reala, conducatori auto (nu numai femei) care ar lua-o pe acolo... pe unde spui tu, pe scurtatura.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 pufarin, on 26 iulie 2018 - 10:20, said:

E semanlizare "standard" ca sa zic asa, nu-i singura intersectie din Bucuresti, si nu-i aiurea a spus @rosix de ce:
breteaua trebuia semnalizata ca si restul cu interzis nu cu bascalia de interzis viraj la stanga.
da ocol la toata inersectia si o sa vezi ca toate sunt cu interzis.

p.s. oricum eu am invatat ceva de din topil asta, asa ca sarut -mana

Edited by arg, 26 July 2018 - 10:28.


#40
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu-i nevoie, se vede ca nu ai experienta dar nu vrei sa te lasi, ia incearca sa faci dreapta pe breteaua aia, vezi daca reusesti respectand regulile de circulatie. O sa ai o surpriza sa vezi ca nu poti sa faci manevra dintr-o bucata., asta ar trebui sa iti de-a de gandit.

Edited by pufarin, 26 July 2018 - 10:34.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu ai citat la ce ai raspuns nu se mai intelege nimic.
cam asa e si cu indicatoarele astea...

 pufarin, on 26 iulie 2018 - 10:32, said:

Nu-i nevoie, se vede ca nu ai experienta dar nu vrei sa te lasi, ia incearca sa faci dreapta pe breteaua aia, vezi daca reusesti respectand regulile de circulatie. O sa ai o surpriza sa vezi ca nu poti sa faci manevra dintr-o bucata., asta ar trebui sa iti de-a de gandit.
mai sunt si motocilete sau masini mici care pot intoarce in scurt.....

Edited by arg, 26 July 2018 - 10:43.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai să vă văd.
Se dă această intersecţie, cu următoarele precizări, având în vedere că imaginile sunt vechi:
1. Traseul meu coincide cu cel al maşinii albastru metalizat, care virează stânga (Skoda, după aparenţe).
2. Pe lângă linia de tramvai sunt montate garduri metalice şi este trasată linie continuă.
3. Există indicator de interdicţie a virajului la stânga.

Ce traseu trebuie ales pentru a ajunge la restaurant?
De fapt, nu la restaurant vreau să ajung, ci acasă. Locuiesc chiar în faţa lui.

#43
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 Digix, on 26 iulie 2018 - 09:42, said:

Semnul e valabil la prima intersecție, deci nu e voie.
După părerea mea se referă doar la alveolă, nu la intersecție. În intersecție ai voie, acolo nu e semn.

#44
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 PSC, on 26 iulie 2018 - 10:57, said:

Hai să vă văd.
Se dă această intersecţie, cu următoarele precizări, având în vedere că imaginile sunt vechi:
1. Traseul meu coincide cu cel al maşinii albastru metalizat, care virează stânga (Skoda, după aparenţe).
2. Pe lângă linia de tramvai sunt montate garduri metalice şi este trasată linie continuă.
3. Există indicator de interdicţie a virajului la stânga.

Ce traseu trebuie ales pentru a ajunge la restaurant?
De fapt, nu la restaurant vreau să ajung, ci acasă. Locuiesc chiar în faţa lui.
Daca ti-au pus garduri pe langa tramvai pana in intersectie...nu mai ai cum face stanga.
1. Fara garduri...eu as face stanga fara discutii
3. nu este interzis la stanga, este obligatoriu inainte :)  dar valabil pt intersectia cu semafor unde oricum nu ai unde sa faci stanga si probabil strada din dreapta e cu sens unic si de aia te obliga inainte.

In concluzie, fa stanga linistit si mergi acasa, daca ai loc sa faci stanga, altfel (daca o sa te iei dupa arg (parca el acum cateva luni invata de permis, scuze daca te confund) mergi inainte in intersectie si intorci la mama dracu :)

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 PSC, on 26 iulie 2018 - 10:57, said:

Hai să vă văd.
Se dă această intersecţie, cu următoarele precizări, având în vedere că imaginile sunt vechi:
1. Traseul meu coincide cu cel al maşinii albastru metalizat, care virează stânga (Skoda, după aparenţe).
2. Pe lângă linia de tramvai sunt montate garduri metalice şi este trasată linie continuă.
3. Există indicator de interdicţie a virajului la stânga.

Ce traseu trebuie ales pentru a ajunge la restaurant?
De fapt, nu la restaurant vreau să ajung, ci acasă. Locuiesc chiar în faţa lui.
faci dreapta pentru ca ai asta
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

si intorci aici
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

dupa care pe aici:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656


p.s. eu am o situatie in care trebuie sa ocolesc ~10km din cauza liniei continue (si a masinilor din trafic)

Edited by arg, 26 July 2018 - 11:21.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 26 iulie 2018 - 11:10, said:

Au montat şi indicator explicit "viraj interzis la stânga", nu numai cel menţionat de tine, "obligatoriu înainte". Nu se vede în poză, fiindcă e veche.
Explică-mi şi mie cum întorc acolo, în al doilea link al tău? Zilnic sensul contrar de mers este ocupat de o coloană lungă de maşini. În plus, e voie să întorci în intersecţie?

 arg, on 26 iulie 2018 - 11:10, said:

p.s. eu am o situatie in care trebuie sa ocolesc ~10km din cauza liniei continue (si a masinilor din trafic)
Ca să ajungi... unde?

PS.
Dacă vii invers, dinspre Colentina spre Maior Băcilă, ai voie să faci la stânga. Dar de pe Colentina sper McDonald's nu. De ce? Este aceeaşi intersecţie, virarea la stânga se face în aceleaşi condiţii.

Edited by PSC, 26 July 2018 - 15:05.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 PSC, on 26 iulie 2018 - 15:01, said:

În plus, e voie să întorci în intersecție?
da, daca nu dai si cu spatele

sau asa:
Attached File  intoarcere.jpg   70.67K   12 downloads

 PSC, on 26 iulie 2018 - 15:01, said:

Ca să ajungi... unde?
inapoi la bucuresti, trebuie sa intorc unde e linia continua intrerupta, la prima intersectie

Edited by arg, 26 July 2018 - 15:10.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 arg, on 26 iulie 2018 - 15:05, said:

da, daca nu dai si cu spatele
Nu este loc, decât dacă ai Tico sau ceva similar. În plus, aşteptând să poţi întoarce, având în vedere că pe contrasens este zilnic bară la bară, blochezi traficul şi pe sensul tău de mers.
E de preferat, ca siguranţă rutieră, să faci stânga direct de pe Colentina spre restaurant. Nu ştiu cine şi de ce a impus chestia asta şi nu ştiu de ce nu protestează nimeni. Oricum, sunt mulţi care ignoră interdicţia de virare la stânga, inclusiv poliţia rutieră.

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 PSC, on 26 iulie 2018 - 15:08, said:

...E de preferat, ca siguranţă rutieră, să faci stânga direct de pe Colentina spre restaurant. ...
nu e ok, pentru ca asteptand sa treaca aia care vin din fata ori blochezi banda 3 ori tramvaiul.

p.s. poti face o poza cu e  in "copacul" asta:
https://www.google.r...!7i13312!8i6656

eu vad pe ghicite un trecere de pietoni si un drum cu prioritate.

Edited by arg, 26 July 2018 - 15:22.


#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 arg, on 26 iulie 2018 - 09:29, said:

ca sa faci stanga se ocoleste prin dreapta pe breteaua aia.

https://www.google.r...c8f3417!1m0!3e0
Asa este legal, dupa cum vezi si maps arata asa, maps care respecta regulile de circulatie, altfel ti ar fi aratat stanga direct in intersectie. Daca pui in maps punctul de plecare de la semafor, apoi destinatia o pui undeva pe strada din stanga, iarasi o sa vezi ca te ocoleste.

 born2lose, on 26 iulie 2018 - 09:46, said:

eu acolo am facut mereu stanga in intersectie. daca n-ai fi avut voie sa faci stanga acolo, semnul ar fi fost pus pe stalpul cu semafor. fiind ceva mai in spate, se refera la breteaua care iese din avrig spre ferdinand.

p.s. am facut stanga acolo si in fata masinii de politie, si in spatele ei. ma indoiesc ca ar fi pierdut ei toate ocaziile sa ma intrebe de sanatate.
Breteaua aia face parte din intersectie cum s a mai spus. Doar ca "hai ca merge sa fac stanga" si ca "hai ca nu m a oprit politia" nu inseamna ca este si legal.

 abancor, on 26 iulie 2018 - 09:47, said:

Da, ar trebui pus un interzis stînga chiar sub semafor, ca să fie clar la ce se referă.
Cum e acum, poți fără probleme interpreta ca djl.
Uite un exemplu mai cunoscut, la Pasajul Basarab. Indicatorul e pus chiar după semafor, dar se referă la prima bretea. După pasaj e voie la stînga. https://www.google.r...!8i6656!5m1!1e1
Nu interpretezi nimic, sunt situatii diferite.

 Seteh, on 26 iulie 2018 - 09:55, said:

Normal ca poti face stanga pe unde face Loganul alb. Semnul e sa nu trezesti ca vrei sa faci stanga pe breteaua pe care iese masina aia verde. Dupa ce ai trecut de prima strada la stanga pe care nu ai voie ar trebui sa mai fie un semn la urmatoarea ca sa nu poti face.
Ce ne facem in poza de mai jos? Ce tampiti... pun semn de interzis la stanga dar fac benzi speciale si pun si semafor...
semn.JPG
Boss, vezi ca compari mere cu pere, compari o alveola cu o sosea cu 2 benzi pe sens apoi un pasaj si alta sosea cu 2 benzi...ce ai pus tu acolo sunt situatii total diferite.

Edited by alin62, 26 July 2018 - 19:56.


#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PSC, on 26 iulie 2018 - 10:57, said:

Hai să vă văd.
Se dă
Ce traseu trebuie ales pentru a ajunge la restaurant?
De fapt, nu la restaurant vreau să ajung, ci acasă. Locuiesc chiar Ăźn fața lui.

Mai PSC, una e sa faci stanga pe unde se face stanga, alta e ca vrei tu, musai, pe acolo. Acolo este interzis stanga, dar lumea tot pe acolo se baga ca ..deh. Asa ca te uiti bine in jur, daca e gabori, o tii inainte, daca nu e, te bagi si tu, ca n-oi fi mai fraier.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 alin62, on 26 iulie 2018 - 19:40, said:

....Doar ca "hai ca merge sa fac stanga" si ca "hai ca nu m a oprit politia" nu inseamna ca este si legal....
daca o iei pe litera legii au dreptate e pentru bretea, dar daca te julesti de unu sau dai de-un politist rutier iti ia carnetul si nu merge explicatia cu breteaua.

#53
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 arg, on 26 iulie 2018 - 19:50, said:

daca o iei pe litera legii au dreptate e pentru bretea, dar daca te julesti de unu sau dai de-un politist rutier iti ia carnetul si nu merge explicatia cu breteaua.
Breteaua aia acolo face parte din intersectie, de asta semnul este valabil pentru toata intersectia si normal include si breteaua aia.
Inca un motiv este chiar si google maps, oare de ce acolo nu ti baga traseul direct prin stanga la semafor? Pentru ca maps este gandit inclusiv cu regulile de circulatie.
Cat despre situatia de la lujerului, este o intersectie total diferita. Acum ca romanii mai au si regulamentul cu lasa boss ca nu m a oprit politia...e altceva, asta nu inseamna ca e legal.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
google maps analizeaza traficul, nu neaparat are bagate indicatoarele, nu increde 100% in el ca te frigi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate