Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Smartphone @ +/-2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Vă rog să îmi recomandați un smartphone care să se încadreze într-un buget de 2000-2300 lei. Mă interesează să aibă ecran mare (cca. 6 inci), să facă poze bune și să aibă autonomie cât mai mare. Ca idee, în prezent am un Huawei Mate 9. Achiziția nu e ceva urgent, zic asta în ideea că aș mai putea aștepta o lună-două dacă e cazul (apare un model nou, scad prețurile la cel vechi etc.)

#2
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Oneplus6,depaseste cu putin bugetul tau dar merita.

#3
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Salut!
Daca mai poti pune 100 de lei poti lua OnePlus 6 direct de la ei de pe site: https://www.oneplus.com/ro/6
Iese la 2400 la cursul zilei.
E un telefon ok pentru pretul asta, are ecran mare de calitate ok, are camere bunicele si baterie chiar buna + dash charge.

Daca nu poti depasi deloc ai Xiaomi Mi Mix 2S: https://www.pcgarage...harge-30-white/

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mix 2s nu are autonomie buna deloc din cate stiu.

Sa inlocuiesti mate 9 cu ceva mai bun in 2000lei e cam greu.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Well, apare Mi Max 3-ul. Nu știu de camera foto, dar bateria va fi de 5500 mAh. Și ecram de 6.9 inchi. Beton.

#6
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pai da, dar Mi Max 3 e chiar mid-ranger. Nu are nici cine stie ce camera, procesor mid-range, display FHD la diagonala aia, etc. Nu mi se pare un upgrade de la Mate 9 in niciun fel.

#7
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Incet apare si la noi Mi 8 pe la 2500 lei. E de luat in calcul.

Uite 2350 lei varianta de 64 GB.

https://www.pcgarage...ri-camera-blue/

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAstroNut98, on 25 iulie 2018 - 11:40, said:

Salut!
Daca mai poti pune 100 de lei poti lua OnePlus 6 direct de la ei de pe site: https://www.oneplus.com/ro/6
Iese la 2400 la cursul zilei.
E un telefon ok pentru pretul asta, are ecran mare de calitate ok, are camere bunicele si baterie chiar buna + dash charge.
3300 mAh la display-ul ăla... mă îndoiesc că autonomia va fi atât de bună. Dacă ar fi avut 4000 mAh, poate-poate...

#9
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Nu e nevoie sa te indoiesti, exista gramezi de teste pe net.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-1EY58Up92c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_DJdoCFG2-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UqNuMqMiTVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/huPtdepIq7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mSiTP_hraTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Clar nu are cea mai buna baterie, dar dintre flagship-uri e printre primele, doar P20 Pro il bate.

#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Depinde de unde iei testele cu OP6.
Unele site-uri il dau ca fiind in urma lui S9, in urma lui LG G7, in urma celor doua Nokia 8-uri.
Cu foarte putin, dar in in urma lor.
Si cu foarte mult in urma celor doua Sony XZ2-uri si a lui LG v30.

Edited by StefanSC, 25 July 2018 - 14:30.


#11
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Care unele site-uri? GSMArena cu testul lor depasit si mai care?
Mai slab ca G7 clar nu e, vezi clar in penultimul videoclip. G7 e pe la nivel de S9 simplu (non +) ca baterie. 3000mah la un 2k+ LCD de 6.1" e clar ca nu o sa straluceasca la baterie. Nu are cum sa bata un OLED FHD+ care are si 10% la capacitate.
"Cu foarte mult in urma" Sony nu e, vezi ultimul videoclip. Poate mai slab doar ca XZ2, dar nu cred ca la diferenta enorma.

De asta am si pus 5 teste sau cate is, ca sa vezi fiecare ce rezultate a avut si sa faci tu o medie. Media care e? Ca P20 Pro le bate pe toate, OP6 si S9+ sunt la egalitate, poate un usor avantaj pentru OP6 si restul sunt sub.
Testele astea de pe YT mi se par cele mai relevante pentru ca: -includ multe aplicatii (inclusiv jocuri) + camera
-se petrec side by side si poti vedea care aplicatie consuma mai mult pe ce telefon
-folosesc aceleasi versiuni ale aplicatiilor, nu un telefon testat anul trecut pe o versiune si unul azi pe alta versiune.

Edited by AstroNut98, 25 July 2018 - 15:00.


#12
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostStefanSC, on 25 iulie 2018 - 14:29, said:

Depinde de unde iei testele cu OP6.
Unele site-uri il dau ca fiind in urma lui S9, in urma lui LG G7, in urma celor doua Nokia 8-uri.
Cu foarte putin, dar in in urma lor.
Si cu foarte mult in urma celor doua Sony XZ2-uri si a lui LG v30.
Pt mine un test foarte relevant este M.obilissimo de la noi. Ii urmaresc de foarte mult timp, tocmai pt obiectivitate. Si gasesti o gramada de review-uri obiective si pe Youtube.
Iar telefonul l-au primit de la mine pt teste, deci nu pot fi acuzati de subiectivism.....cei de la M.obilissimo.
@rv
Si eu subscriu pt OnePlus 6. Este un telefon super ok raportat pret/calitate, hardware de top, camera destul de buna(96pct in Dxomark), bateria ok, software curat. Si da, este acolo in frunte alaturi de S9+, Huawei P20 Pro.......

#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
De ce nu zice nimeni de Huawei Mate 10 Pro? Sau de Moto Z3 Play?

Mate 10 Pro chiar ar fi upgrade-ul perfect de la Mate 9, ramai pe Huawei, ai acelasi soft + camere mult mai bune si procesor cu AI, iar ecranul e actualizat pentru 2017. Iar Moto Z3 Play iti da acces la MotoMod-uri (cele de baterie mai ales sunt geniale) si la android stock, il gasesti la Orange cu vreo 400 de euro.

Da' vezi ca nici unul nu are headphone jack Posted Image si doar Z3 are microSD.

Edited by TrafalgarLaw, 25 July 2018 - 20:18.


#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pentru ca op6 este peste mate 10 pro,simplu.

#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Posibil, deși nu bag mâna în foc, ca Mate 10 Pro să fie mai bun la cameră. La autonomie aproape sigur stă mai bine.

Pe de altă parte, OP6 este pachetul mai complet.

#16
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postsilviu03, on 25 iulie 2018 - 21:22, said:

Pentru ca op6 este peste mate 10 pro,simplu.
Nu prea e.

@initiator uita-te si la Asus Zenfone 5Z sau Mi Mix 2S, Mi8

Edited by TrafalgarLaw, 25 July 2018 - 21:36.


#17
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Păi hardware OP 6 este peste Mate 10 Pro. Software iar este peste Huawei, plus că la suport stă mult mai bine. Camera Este ok, iar cu noul update s-a îmbunătățit mult camera lui OP.
Poate la capitol baterie nu îl bate....
Sau lămurește-ne cu ce este mai bun Mate 10 Pro.

Am înțeles, nu îți place ție de OP6, dar recomanzi Asus sau Mi8 adică telefoane cu același hardware ca și OnePlus.

#18
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
M10p pe langa ca e cu o generatie mai vechi ca OP6, mai si depaseste bugetul cu vreo 5-600 de lei si chiar nu aduce nimic in plus. Poate are camere o idee mai bune ca OP6. Poate. Iar la baterie da, sta mai bine. Dar merita banii aia in plus? Sa nu mai zic ca nu are mufa de casti, are EMUI care mi se pare oribil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate