Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cum calculez incintele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005
Salutare.

Cine poate sa-mi spuna ce dimensiuni ar trebui sa aiba o incinta in care vreau sa pun urmatoarele difuzoare:

Dif de bass BM, 30 cm, 350 W RMS, 8 ohm, magnet NEAD;
Dif de medii...nu cred ca are importanta de care...sa zicem SAL;
Tweeter...nu PIEZO ci cu magnet.

O sa pun si poze cu fiecare difuzor.

Exista vreun tabel cu valorile atribuite fiecarui difuzor?

Cum ar trebui sa fie incinta si unde trebuie pozitionate tuburile de bass?

Astept parerile voastre

Multumesc :worthy:

#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Volumul incintei stabileste frecventa de rezonanta pt difuzorul de joasa dupa o formula de calcul. Cu cat mai mare cu atat mai bine - am vazut facute coloane de 3-4m inaltime cu asemenea dif de joase :)
In principiu difuzoarele au cateva caracteristici in functie de care se calculeaza filtrele si se aleg sa fie compatibile.
Cutiile sunt cam de 90x45x50 cm aproximativ.

#3
Andretti

Andretti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 12.11.2005

 KITZU, on Feb 28 2006, 09:25, said:

Volumul incintei stabileste frecventa de rezonanta pt difuzorul de joasa dupa o formula de calcul. Cu cat mai mare cu atat mai bine - am vazut facute coloane de 3-4m inaltime cu asemenea dif de joase :)
In principiu difuzoarele au cateva caracteristici in functie de care se calculeaza filtrele si se aleg sa fie compatibile.
Cutiile sunt cam de 90x45x50 cm aproximativ.

Eu am o boxa facuta cu difuzorul acela de joase. O sa atasez si schema sa-mi spuneti daca e ok. As vrea sa stiu cate ceva si despre tuburile de bass. Cum trebuie pozitionate si ce diametru trebuie sa aiba raportat la marimea incintei.
Despre filtru ce imi puteti spune? Intreb pt ca am avut o mica problema cu amplificatorul. Intra in protectie uneori(chiar si la un volum f mic. Folosesc un filtru 3 cai, 8 ohm, 200 W.o sa pun si schema lui.

V-am intrebat cate ceva despre constructia acestei boxe pt ca vreau sa mai fac inca una si trebuie sa stiu daca e ok schema dupa care e facuta prima boxa.

#4
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Nu stiu daca-i cel mai bun filtru- nu-mi place ca are electrolitici. Depinde mult de bobine (calitatea lor).
Cred ca trebuie sa cauti singur. Eventual intra pe forum la www.#### al electronistilor macar pentru adrese de internet.
Tuburile de bass pot fi si din teava de "scurgere" ideea e sa se potriveasc dimensiunile cu volumul incintei-difuzor-etc si de regula se pun in fata in partea de jos, uneori chiar doua.
Chestia cu intrat in protectie e ingrijoratoare. Si vezi ca nu exista filtre de 4-8 ohmi: ori o valoare ori alta si e in functie de difuzoare. S-ar putea sa aibe o impedanta f proasta care sa nu-i convina amplif-ului adica mica.

#5
voodooeye_69

voodooeye_69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 15.06.2005
In primul rin sunt foarte importanti Parametri Thielle al difuzoarelor pe care le folosesti. Apoi incearca un soft dedicat pentru a proiecta o incinta acustica
Citeste aici:
http://www.quarter-wave.com/
http://www.ht-audio.com/
Discutii despre aceste teme gasesti si in linkurile:
http://www.elforum.r...8efd1d262165ec2
http://www.hi-fi.ro/...wforum.php?f=18

#6
body_soull

body_soull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.03.2008
ce tweeter cu magnet imi recomandati cost pana in 50 ron??????si ce dif de bass si medii cat de cat bune pana in 100 ron????

#7
body_soull

body_soull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 03.03.2008
sal..ce imi puteti spune de dif asta    difuzor boschmann impedance 4 ohmi 19cm model mb-83 cti  e ceva de el?si cam cati wati  scoate reali??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate