Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Switch sau splitter?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Salutare, am cumpărat un splitter vga ca să am și tv-ul și monitorul conectat la pc. Numai ca splitter ul nu e bun, mi s-a recomandat ca ar trebui un splitter cu alimentare. Acum ma întreb, sa iau un splitter cu alimentare sau un switch? Cel din urma e mai ieftin și nu necesita alimentare

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Iar ai aparut, cu spliterul tau? Deschizi zilnic un subiect cu tema asta, fara sa zici ce anume vrei sa faci cu cele doua monitoare.

#3
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Nu înțeleg de ce te legi asa de mine. Am mai deschis un subiect doar despre acel splitter, acum e vorba despre altceva. Vreau sa folosesc tv-ul pe post de monitor câteodată

#4
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
La mine merge cu un splitter normal, am dat vreo 40 de lei pe el, insa ambele iesiri sunt hdmi. TV-ul are cablu cu mufa hdmi si placa video tot hdmi.
Cred ca exista si convertoare vga hdmi pentru monitor.

#5
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Am convertor, pentru ca tv-ul are hdmi, dar nu mai vreau sa scot cablul vga din monitor și sa îl pun la convertor

Acesta e splitterul, dar nu funcționează, pe montior îmi scrie out of range

Attached Files


Edited by vldsnz97, 23 July 2018 - 23:01.


#6
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Eu am asta:

[ https://assets.kogan.com/files/IT_hardware_products/CBAT-HDMI-TO-HDMIX2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vine mufa tata in placa video hdmi, o mufa mama pleaca din splitter in tv, celalalt in monitor. Tu daca la monitor ai vga si nu hdmi, iti trebuie un convertor vga hdmi, e posibil sa exista cabluri directe care la un capat are vga si in cealalta parte hdmi.

Placa video are hdmi?

Edited by Sephh, 23 July 2018 - 23:06.


#7
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Nu, are doar un vga, monitorul tot vga, doar televizorul e hdmi dar am convertor, mie Ăźmi trebuie un splitter vga sau un switch

Edited by vldsnz97, 23 July 2018 - 23:12.


#8
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
E posibil si tv-ul sa aiba vga, il bagi direct in splitter-ul care il ai, iei un cablu vga mai lung daca nu ajunge.

#9
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Tv-ul nu are vga, doar hdmi

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De ce ai cumparat acel cablu primitiv și nu un HDMI/DVI/DP? Ești limitat la o conexiune exclusiv analogică?

#11
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Da, monitorul are doar vga, pc-ul vga

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mă înțelegi, pc-ul are DOAR VGA? Nu mai are niciun alt output?

#13
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Doar vga
Dacă avea și altceva era  mai bine :))

Edited by vldsnz97, 24 July 2018 - 00:19.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă e atât de vechi nu merită să iei acel cablu, adică mai bine schimb pc-ul sau pun o păstaie de radeon 6450 sau un gt 210 ca să am imagine pe 2 monitoare cel puțin (cu radeon, poți ajunge la 4 displayuri).
https://www.okazii.r...x-10-a197413123

Gen o ieftineală d-asta ce costă cât un pachet de țigări. De curiozitate, poți posta specificațiile sistemului tău? Sunt foarte curios ce sisteme s-au vândut doar cu VGA (dacă e un sistem din ultimii 10 ani).

#15
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
e un pc cam din 2012, l-am luam ca pe cel mai ieftin de atunci, vreo 800 parca a costat, am sa ma uit maine la specificatii
dar iata ce imi da la conectare prin acel splitter
IMG_20180719_181914.jpg
iar pe splitter scrie low voltage

Nu vreau sa imi iau o placa video sau sa schimb pc-ul deocamdata
Ma gandeam sa iau un switch sau splitter de genul:[ http://prntscr.com/ka52wq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://prntscr.com/ka52wq
http://prntscr.com/ka53f6

[ http://prntscr.com/ka52wq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Nu e posibil ce vrei tu. Daca monitorul are doar vga iar tv-ul doar hdmi cel mai ieftin switch, splitter , adaptor, zii cum vrei, este o  alta placa video  care sa aiba vga  + hdmi.   Cred ca gasesti placi video care sa corespunda si cu 50 lei...

#17
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Am zis mai sus, la tv ma conectez deja printr-un convertor vga-hdmi, dar m-am saturat sa mut cablul din monitor la convertor, vreau sa fiu conectat  la ambele

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Inainte de a cumpara altceva incearca sa alegi explicit in ‘Display properties’ un mod (refresh rate + rezolutie) suportat [si] de monitor. In mod normal aceasta alegere se face automat(*), dar probabil driverul de la placa video se incurca din cauza splitter-ului (sau splitter-ul nu alege corect ce e suportat in comun de cele doua) si alege prost.
(*) Este un protocol numit DDC (‘Display Data Channel’)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate