Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sfat achizitie Media PC

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Salut,

Doresc sa achizitionez un "Media PC". O cutie pe care s-o atasez la TV pe cablu HDMI, la retea prin cablu UTP si pe care sa mearga urmatoarele:
  • YouTube
  • Netflix
  • Amazon Prime Video
  • Clasicele Filme de pe USB stick

Buget pana in 500 RON.

Am vazut ca sunt multe variante pe baza de Android.
Merge Netflix si Amazon Prime Video pe astfel de sisteme?

#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Toate variantele sunt bazate pe Android. Eu nu am auzit de Media Center sa fie pe altceva, decat pe Android.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,838
  • Înscris: 14.10.2008
500 de lei e destul de putin, eu am atasat la TV (Led Samsung) si la Home Cinema (un Philips din 2007) un desktop Asus cu I 5 comandat de pe E-Mag si care fara placa video dedicata a costat 2.300 lei.

Youtube HD nu mai merge pe procesoarele dual core nici cu 720p cand intervine in ecuatie frame rate-ul de 60.

#4
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
poți găsi în banii ăia sigur dar prin China, vânezi oferte gearbest.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Stie cineva din experienta proprie daca Merge Netflix si Amazon Prime Video pe ele?
Stiu ca teoretic sunt aplicatii specifice pentru fiecare din cele doua servicii, dar nu stiu daca sunt compatibile cu astfel de dispozitive.

#6
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
din experiență proprie nu știu, dar știu sigur că cele 2 aplicații rulează pe media center noi, made in China.

#7
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013

View Posthwplanet, on 21 iulie 2018 - 21:45, said:

Toate variantele sunt bazate pe Android. Eu nu am auzit de Media Center sa fie pe altceva, decat pe Android.

Exista cu orice sistem de operare!

#8
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca nu ai tv 4K si nu esti interesat sa redai de pe YT/Netflix 4K , atunci......
Insa daca vrei 4K , atunci uita de MP-uri in banii astia
In general mp-urile chinezesti nu preau au licentele platite si de aici apar varii prb in redarea multimedia
Cred ca cel mai bine ar fi sa te informezi/citesti aici - https://forum.softpe.../page__st__6048

Cristian are dreptate - Media Center - vine de la notiunea de centru multimedia si difera foarte mult in performanta/calitatea redarilor multimedia in functie de hardware-ul pe care il are/e dotat
Personal te-as sfatui sa mergi pe nuc-urile de la Intel cu J4005/J5005 si win , asta il instalezi tu ca sa nu te coste foarte mult licenta
Insa exista sau se poate instala pe astfel de device-uri si alte s.o in afara de win/android

Ferestete de mp-urile chinezesti no-brand , care apar ''ca ciuperciile dupa ploaie'' si atat
Prb cea mare la mp-urile chinezesti nu este pretul , ci suportul software care il gasesti dupa ce il cumperi
De regula acesta este ZERO la mp-urile no-brand , citeste mai multe in link-ul dat mai sus si intreaba tot acolo ce vrei sa stii

#9
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Iti recomand un Tanix TX3 Mini. Il detin eu de circa 6 luni si merge perfect. Ai, totusi, nevoie de o mini tastatura wifi si/sau un mouse.

#10
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 27.11.2007
Un Chromecast n-ar fi suficient?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cumpara cel mai nou tv-box de la xiaomi, probabil nu ar trebui sa treaca de 60$ cand e la reducere.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Televizorul nu stie 4K, e mai vechi. Nu are nici macar DVB.

View Postmarcgm, on 21 iulie 2018 - 22:38, said:

Un Chromecast n-ar fi suficient?
Am inteles ca sunt probleme cu Amazon Prime Video.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Toate chinezariile au probleme cu Netflix/Prime etc, daca vrei continut 4K, iar suportul este ~ 0.

Recomand Chromecast 4k.

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Xiaomi Mibox https://www.pcgarage...i-control-voce/

Am portat acum vreun an apk-ul Amazon Prime de pe Nvidia Shield si mergea ok Xiaomi (limitat totusi la 1080p). Sigur de atunci au mai fost update-uri la apk si ambele device-uri au primit Oreo deci nu pot sa-ti garantez ca mai functioneaza ok. Daca nu este ceva ok il returnezi. Teoretic cu Netflix nu ar trebui sa ai probleme (dar eu am intalnit) si cu YT nici atat.
A fost si Nvidia Shiield la reducere acum cateva zile de Prime day la vreo 130 lire dar s-a dus oferta. Shield face tot ceea ce vrei (+ 4K, HDR, Dolby atmos, etc) doar ca acum pretul este aproape dublu vs. bugetul tau.

Edited by MD, 22 July 2018 - 08:50.


#15
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pe Tanix TX3 mini merge Netfix la 4k, dar limitat la 30FPS. Full HD merge la 60FPS. Bine,ai nevoie si de TV 4K pentru asta, iar majoritatea TV-urilor 4K sunt si smart, fapt pentru care au preinstalata aplicatia Netflix.
Sa mai spun ca il iei cu 150 de lei de pe magazinele chinezesti (30 $ + taxe)?

General
Model: TX3 mini
System: Android 7.1
CPU: Amlogic S905W
Core: 1.2GHz
GPU: Mali-450
RAM: 2G
ROM: 16G
Max. Extended Capacity: TF card up to 32GB (not included)

Media Supported
Decoder Format: H.264,H.265,HD MPEG1/2/4,RealVideo8/9/10,RM/RMVB,Xvid/DivX3/4/5/6
Video format: 4K,DIVX,FLV,H.264,H.265,M4V,MKV,MP4,MPEG2,MPEG4,PMP,RM,RMVB,VC-1,VOB,WMV
Audio format: AAC,APE,FLAC,MP3,OGG,WAV,WMA
Photo Format: BMP,GIF,JPEG,PNG,TIFF

Product Details
5G WiFi: No
WIFI: 802.11b/g/n

Power Supply: Charge Adapter
Interface: DC Power Port, Ethernet, HDMI,SPDIF,TF card, USB 2.0

Language: Multi-language (inclusiv romana)
HDMI Version: 2.0
System Bit: 64Bit

Power Requirement
Power Type: External Power Adapter Mode
Power Adapter Output: 5V 2A

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate