Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Economii/depozit EUR fara cont curent?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Raicu11

Raicu11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2018
Salut, stie cineva de o banca unde poti avea cont de economii sau depozit in euro fara cont curent? La ING e 2 euro pe luna contul curent, restul zero, dar la ce dobanda infima se ofera nici macar comisionul ala nu se poate acoperi.

Orice sugestie e apreciata, multumesc!

#2
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

 Raicu11, on 21 iulie 2018 - 11:29, said:

Salut, stie cineva de o banca unde poti avea cont de economii sau depozit in euro fara cont curent? La ING e 2 euro pe luna contul curent, restul zero, dar la ce dobanda infima se ofera nici macar comisionul ala nu se poate acoperi.

Orice sugestie e apreciata, multumesc!
pai la cat e dobanda, mai bine ii tii acasa
nu ai cont curent pe care intra salariul?

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
contul curent iti este necesar pentru depunerea banilor, care mai apoi sunt "mutati" in depozit. la fel, la lichidarea depozitului, banii +dobanda acumulata iti sunt transferati in contul curent, de unde ii poti ridica. tot in contul curent poti face depuneri sau retrageri partiale in/din depozit, daca ai un produs tip depozit care permite acest lucru.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca pui vreo 15.000 de euro in banca, dobanda acopera costul contului curent.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Depozit fara cont curent ?

Sigur ca da
La mine - NAIJAX Bank / Never responsible for nothing

Apelati cu incredere -  ATENTIE ! / Oferta Limitata Posted Image

#6
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Dobanda e asa mica ca nu merita deranju, si asta ti-o spune unu care lucreaza la banca si nu are comision de retragere/alte costuri.

In functie de cati bani ai, investeste in imobiliare (aduc chirie)/ teren (creste pretu intr-un an-doi).

Edited by Ythrixium, 21 July 2018 - 11:40.


#7
Raicu11

Raicu11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2018

 izometric, on 21 iulie 2018 - 11:37, said:

Daca pui vreo 15.000 de euro in banca, dobanda acopera costul contului curent.
Ai vreo recomandare? La ING clar nu e asa - la 24 EUR/an comision (12*2) si 0.1% dobanda ar trebui 24.000 EUR, ceea ce clar nu am.

 andreibb, on 21 iulie 2018 - 11:36, said:

pai la cat e dobanda, mai bine ii tii acasa
nu ai cont curent pe care intra salariul?

Am, dar e in lei. Asta am crezut si eu, ca rezolv o treaba daca ii pun unde am salariul.

 Ythrixium, on 21 iulie 2018 - 11:39, said:

Dobanda e asa mica ca nu merita deranju, si asta ti-o spune unu care lucreaza la banca si nu are comision de retragere/alte costuri.

In functie de cati bani ai, investeste in imobiliare (aduc chirie)/ teren (creste pretu intr-un an-doi).

Probabil teren ca nu-s suficienti de o locuinta. O sa ma uit, multumesc de sugestie. Deocamdata doar as fi vrut sa nu fie 'mancati' de banca :D

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,552
  • Înscris: 16.03.2004

 Raicu11, on 21 iulie 2018 - 11:29, said:

Salut, stie cineva de o banca unde poti avea cont de economii sau depozit in euro fara cont curent? La ING e 2 euro pe luna contul curent, restul zero, dar la ce dobanda infima se ofera nici macar comisionul ala nu se poate acoperi.

Orice sugestie e apreciata, multumesc!
Se putea la Raiffeisen, chestia asta, dar în prezent au introdus și ei obligatoriu cont curent.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La BT nu ai comision de administrare pt conturile curente.
S-ar putea sa ii poti pune si intr-un fond de investitii in EUR de la ei fara sa-ti ceara cont de eur.

#10
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Raicu11, on 21 iulie 2018 - 11:29, said:

Salut, stie cineva de o banca unde poti avea cont de economii sau depozit in euro fara cont curent? La ING e 2 euro pe luna contul curent, restul zero, dar la ce dobanda infima se ofera nici macar comisionul ala nu se poate acoperi.

Orice sugestie e apreciata, multumesc!
Încearcă la Alianz, acum ceva timp se putea fără cont curent.
Dar mai ai și o altă posibilitate: fonduri de investiții în euro, chiar la ING: https://www.ing.ro/p...ri-mutuale.html. Randamentul este mult mai bun decât dobânda la cont de economii. E bine să te duci la sucursala unde ai cardul și să-i întrebi pe cei de acolo care e procedura.

Edited by stancosty, 21 July 2018 - 13:15.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 stancosty, on 21 iulie 2018 - 13:13, said:

Randamentul este mult mai bun decât dobânda la cont de economii.
Doar ca nu e garantat, nu e fix, poti sa scoti si mai putin decat ai bagat, nu e obligatoriu sa creasca.

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 Raicu11, on 21 iulie 2018 - 11:49, said:

Ai vreo recomandare? La ING clar nu e asa - la 24 EUR/an comision (12*2) si 0.1% dobanda ar trebui 24.000 EUR, ceea ce clar nu am.



Am, dar e in lei. Asta am crezut si eu, ca rezolv o treaba daca ii pun unde am salariul.



Probabil teren ca nu-s suficienti de o locuinta. O sa ma uit, multumesc de sugestie. Deocamdata doar as fi vrut sa nu fie 'mancati' de banca Posted Image


BT ofera dobanda 0.4% pe an la depozite pe 12 luni.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Daca incasezi peste 2.000 lei pe luna, Raiffeisen ofera ce vrei tu.

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
La BCR esti scutit de comisionul de administrare a contului curent daca acesta e folosit doar in legatura cu depozitele. Deci deschizi contul, depui banii, deschizi depozitul din acei bani, si nu te costa nimic. Nu exista conditii suplimentare (de genul rulaj minim, salariu in cont la ei, etc, etc). Dobanda e microscopica, dar oricum peste tot a atat de mica incat nu conteaza. Ce costa mai mult ca in alte parti e ridicarea de numerar (daca la sfarsit, candva, vei dori numerar si nu transferul sumei la alta banca): 1%.

#15
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Depozit 12+1 de la Marfin. Comision administrare cont curent 0, dobândă se dă lunar, o poți scoate la scadențele lunare cu zero comision. La fel și principalul. Dacă ții banii 12 luni primești a 13-a dobândă la scadența finală.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate