Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Anulare imobilizator, scule, etc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
As vrea sa anulez imobilizatorul la un Renault twingo 1999.
Ideea e ca as avea nevoie in primul rand de un programator bun, care imi recomandati sa il iau sa fie si bun si sa nu fie nici foarte scump, unul care sa mearga la mai multe masini.
Daca se poate sa imi spuneti din mare cum se face anularea, eu stiu o varianta da poate nu e asa buna si stiti altele.


#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
De ce, ești executor judecătoresc și vrei să confiști o mașină?
Sau ești mecanic care e șeful în vacanță cu cheia de la fișet dorește să știe cum se face operațiunea asta?

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Programatorul bun il gasesti la service-ul marcii. Dupa halul in care prezinti problema, nu esti instare sa furi niciun trabant casat.

#4
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Nu e vorba de furat, (am o masina persinala mult mai buna decat un Renault twingo) intentionez sa ajut o doamna, are aceasta masina si a lasat-o imobilizatorul, am mai folosit emulatoare, am mai programat memorii, micricontrollere, etc, cam stiu cu ce se mananca asta, doar ca ma gandeam ca stiti o alta metoda mai usoara decat care o stiu eu sa iau memoria de pe ecu sa o pun in soclu so citesc si sa modific in codul sursa.
Repet nu e vorba de furat, e vorba de ajutat, femeia a mai chemat mecanici, nu are posibilitatea sa o duca undeva sa o faca.
Nustiu despre xprog ce parere aveti? Am vazut ca merge si cu tms374

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
La cat te costa rromia asta cu imobilizatorul, mai bine merge la shrot si isi ia ce ii trebuie si rezolva problema. La bicicleta aia piesele sunt ieftine la shrot.

#6
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
A luat alt imobilizator, cineva a puso sa ia alt modul dar azi am mers am facut o diagnoza si sunt mai multe defecte pe partea de immo, anulandul scapa de efecte, si eu sunt de aceasi parere as dao la fier vechi sias lua alta decat sa mai bag bani in masina aia dar ea are nevoie de ea

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Acum am vazut ca tu doresti sa bricolezi acasa ...
E problema comuna la modelul tau de masina .

Edited by ldpe, 20 July 2018 - 23:33.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
DUAMNA merge la service autorizat pentru masina si gaseste raspuns. La tine vine pentru altele... Te prinzi ????

#9
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Stiu ca astea au problema comuna dar de aia as vrea sa il anulez, iam povestit cum sta treaba ce se face defapt prin anularea imobilizatorului si mi-a confirmat ca nu o intereseaza chipul ca masina o sa fie mai mult pe camp si ca nu i-ar furao nimeni.
Este o cunostinta de a unui prieten si asa am ajuns la masina, nu e vorba de furt sau alte chestii, stiu ca la mina citire poate si eu m-as gandi la aceasi treaba, momentan sunt student in automatica si calculatoare, in teorie stiu cum ar fi dar se stie cum e ca in practica niciodata nu e la fel ca in teorie si de aceea amdecis sa intreb ce programator, ( in teorie se spune "programator" nu se specifica canu oricare e bun) :P

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Se numeste interfata pt diagnoza, nu programator.
Ai nevoie de o interfata pt Renault, softul, softul pt modelul de masina si mult talent, ca trebuie sa si stii sa le folosesti. Mai bine apelezi la un service.

#11
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Stiu ca este si diagnoza, cu asa zisa "diagnoza" (adica varianta domneasca) te conectezi prin obd2 si faci treaba mai domneasca cum ar veni ca nu mai trebuie sa desfaci ecu si atatea, pe mine ma intereseaza varianta in care se desface ecu (l-am desfacu) am taiat izolatia am dat de eprom e un M27C512 iar procesorul e un TMS374.
Stiu varianta prin diagnoza are avantajul ca nu mai ai atata de desfacut dar dupa cum stim orice are si dezavantaje, anume ca nu merge la mai multe masini.
Varianta prin desfacerea ecu-lui este avantajoasa ca merge anulat cu un programator de memorii, mai ecaxt iei epromul de pe ecu il pui in soclu si citesti/scrii cu programatoru sau daca nu ai socluriile lipesti fire direct pe placa (ecu de obicei are pregatiti pinii pentru asa ceva)

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mi se pare cam riscant ce vrei sa faci. Poate bulesti si ecu. De ce nu vrei prin obd? Cred ca ar trebui sa ai cartonasul cu codurile masinii, inclusiv pin-ul pt a accesa zonele "sensibile", cum e imo.

#13
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Chestia e ca are mai multe bube masina, din ce am vazut are probleme si cu inelu de la cheie si cu modulul de la imobilizator si femeia mio zis ca nu ar vrea sa mai bage bani in ea daca ii anulez imobilizatorul practic scapa de restul problemelor.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Asta am inteles, dar de ce nu din tester, cu doua clickuri?
Inelul de la cheie, e o banala bobina, nu prea vad ce bube ar putea avea, doar, eventual contacte oxidate pe undeva.

#15
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Bobina imi dadea pe tester ca e in scurt, am masurat-o si avea 1.3ohm.
Mi-a cerut multe persoane sa le anulez imobilizatoarele, si de aceea as vrea un programator care sa mearga pe mai multe ca asa cu interfata nu prea merge la multe, stiu ca sunt care si merg dar sunt foarte scumpe...

#16
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Daca vrei sa ma ajuti cu informatia care am cerut-o e bine si o primesc cu mare drag, decat sa i.i vi cu raspunsuri cum tot imi dai mai bine sa taci, sper sa nu te superi pe mine.
Am facut robotei, stiu cu ce se mananca un microcontroler, stiu cu ce se mananca memoriile si asa mai departe, mi-am continuat studiile pe asa ceva, asa ca nu am nevoie sa imi vi cu raspunsuri de acest gen.
Am mai facut treaba asta cu imobilizator, am avut progŕamator pentru acel chip, am desfacut acest ecu, nu am programator pentru acest chip.
Intrebarea mea era una simpla, despre o scula (programator) daca stiti ceva programator care sa mearga la mai multe memorii nu doar pic sau tms sau un singur tip de memorii.
De aceea am cerut ajutor in legatura cu un programator care stie mai multe, ca programatoare sunt multe dar imi trebuie ceva gen universal cum ar veni care sa stie mai multe memorii.
In orice caz deja mi-am comandat un minipro tl866ii si un tms 374, asa e de obicei, ceri ajutor si nu il primesti nici dupa ce tiai luat ce ai avut nevoie.
In orice caz va multumesc.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Posthajliparli, on 21 iulie 2018 - 20:26, said:

Bobina imi dadea pe tester ca e in scurt, am masurat-o si avea 1.3ohm.
Mi-a cerut multe persoane sa le anulez imobilizatoarele, si de aceea as vrea un programator care sa mearga pe mai multe ca asa cu interfata nu prea merge la multe, stiu ca sunt care si merg dar sunt foarte scumpe...
De la "ajut o doamna cu un twingo" la "mi-au cerut multe persoane sa le anulez imobilizatoarele" este o schimbare interesanta a problemei. Erau masinile lor alea la care cereau anularea imobilizatoarelor?

#18
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 03.02.2011
Da

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate