Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Expresie des folosită

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
In tarile cu apa calda
Expresia asta o vad destul de folosita pe acest forum,de ce,de unde se trage?
O avea legatura cu perioada neagra dinainte de 90 ,cand era program de apa calda si caldura?
Cine o foloseste,de ce o face si ce vrea sa expuna cu ea

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
D.p.meu.d. expresia "In tarile cu apa calda" e colocviala.
Mesajul propiu-zis al frazei e de a exemplifica:
- tarile cu un nivel de trai mai ridicat decat al Romaniei,
- nivelul de educatie,
- modul de a gandi, actiona, face lucurile bine etc.

#3
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
da, coroboreaza apa calda la robinet cu civilizatia . hai sa zicem ca o intelegem.

Ce facem cu expresia "GEN" pe care o aud folosita din ce in ce mai mult si care nu ma duce cu gandul decat la lipsa de cultura a tinerilor nostri, lipsa de lectura, au un vocabular restrans si nu pot sa formuleze fraze coerente.

    Exemplu:   A venit o fata de liceu la nevasta-mea sa isi comande o rochie pentru banchetul de absolvire a liceului si a inceput sa explice:


   Doamna, vreau o rochie gen: ( si a inceput sa arate cu mainile ca o gramajoara pe podea)

apoi, aici, sa fie gen:   ( si si-a pus mainile pe tzatze ridicandu-le pana la gat ca si cum nu ar fi fost suficient de vizibile)

la lungime sa fie gen: (a pus degetul pe picior deasupra genunghiului)
iar la culoare, sa fie gen: ( a scos telefonul si i-a aratat sotiei o poza)


cultura/lectura, canci!

Posted Image

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
mi se pare o expresie jignitoare,chiar daca si este reala
tari mai dezvoltate,poate inlocui aceasta expresie

sau sa extindem discutia,porecle,expresii pt cei plecati la munca afara,des folosita capsunar,nu-mi place asa ceva

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sunt de-acord cu itne, @ceanu1980.
Dar daca spui asta pe aria Poiana lui Iocan te injura userii acolo !

Argumentul lor fiind "ce ? nu e adevarat ?!"  :no:

#6
ryan87bc

ryan87bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 04.03.2015

View Postsuper8, on 20 iulie 2018 - 12:56, said:

D.p.meu.d. expresia "In tarile cu apa calda" e colocviala.
Mesajul propiu-zis al frazei e de a exemplifica:
- tarile cu un nivel de trai mai ridicat decat al Romaniei,
- nivelul de educatie,
- modul de a gandi, actiona, face lucurile bine etc.
Expresia "gen" ma enerveaza si pe mine la culme... gen-gen-gen

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
fiecare reactioneaza cum vrea,de asta nu suntem 2 la fel
pfoi si vroiam s-o bag in poiana
faza cu gen,nu am sesizat-o,dar voi fi mai atent sa vad daca o voi auzi

Edited by ceanu1980, 20 July 2018 - 13:08.


#8
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Din punctul meu de vedere, "în țările cu apă caldă" e o expresie folosită de cei care cred că în țări mai dezvoltate ca România, civilizația este meritul populației de rând, și nu a serviciilor care chiar funcționează / legilor care chiar se aplică.

În realitate, oamenii sunt la fel peste tot. Dacă sunt lăsați să facă ce vor, majoritatea se duc spre "dark side", indiferent de nație.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

View Postceanu1980, on 20 iulie 2018 - 12:47, said:

O avea legatura cu perioada neagra dinainte de 90 ,cand era program de apa calda si caldura?
Da. De acolo provine. Si nu aveam voie s-o spunem tare, pe strada, ci doar intre noi, prieteni, cunostinte, rude.

Edited by florinbad, 20 July 2018 - 13:26.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postryan87bc, on 20 iulie 2018 - 13:04, said:

Expresia "gen" ma enerveaza si pe mine la culme... gen-gen-gen
Utilizarea cuvantului "gen" in conversatii a fost promovat de tineri.

Personal imi provoaca "urticarie" cand aud fraze:
"Dupa ore am fost sa-mi cumpar ceva; mi-am luat un corn, gen".
"Iti spun ca era acolo cheia franceza ! dupa cutia de scule, gen."
"Vezi sa nu apesi tare pe accelaratie, gen, ca nebunu' !"
"- Mai este sandviciuri ?
- Este. În frigider. De porc și de pui. Gen."

Cica cuvantul "gen" a aparut in conversatia uzuala din cauza unei *emisuni intitulata "România, gen !"
Attached File  Pathetic.meme.png   358.55K   2 downloads


*sursa:
http://dilemaveche.r...u-ceva-de-genul

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostpexCom, on 20 iulie 2018 - 13:23, said:

Din punctul meu de vedere, "în țările cu apă caldă" e o expresie folosită de cei care cred că în țări mai dezvoltate ca România, civilizația este meritul populației de rând, și nu a serviciilor care chiar funcționează / legilor care chiar se aplică.

În realitate, oamenii sunt la fel peste tot. Dacă sunt lăsați să facă ce vor, majoritatea se duc spre "dark side", indiferent de nație.
Ceea ce am subliniat reprezinta tot aportul populatiei ca ele sa mearga, sa functioneze. Nu au venit extraterestii sa faca sa fie bine.
Unul din motivele pentru care Romania ii cum ii este si datorita celor care tot timpul cred ca altul trebuie sa puna umarul sa faca totul sa fie bine, sa mearga, sa functioneze, sa se aplice (legile) etc. nu el ca persoana ca el nu ii fraier, prost ca ceilalti, el ii smecher. Din pacate, astia sunt majoritari.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postceanu1980, on 20 iulie 2018 - 13:01, said:

mi se pare o expresie jignitoare,chiar daca si este reala
tari mai dezvoltate,poate inlocui aceasta expresie

sau sa extindem discutia,porecle,expresii pt cei plecati la munca afara,des folosita capsunar,nu-mi place asa ceva

Este o expresie smechereasca,facuta din dorinta de a epata.Fara valoare.
Asa suntem noi plamaditi,sa facem misto si sa ne dam superiori chiar si cand suntem rupti in cur.
Alte expresii de acest gen:m-am distrat maxim,imi place maxim,trebuie sa-si asume,ron,RON si mai sunt.Din pacate de cele mai multe ori,aceste expresii sunt cauzate de prostie si lipsa de educatie.

Edited by adisz, 20 July 2018 - 13:33.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsuper8, on 20 iulie 2018 - 13:26, said:

Utilizarea cuvantului "gen" in conversatii a fost promovat de tineri.

Personal imi provoaca "urticarie" cand aud fraze:
"Dupa ore am fost sa-mi cumpar ceva; mi-am luat un corn, gen".
"Iti spun ca era acolo cheia franceza ! dupa cutia de scule, gen."
"Vezi sa nu apesi tare pe accelaratie, gen, ca nebunu' !"
"- Mai este sandviciuri ?
- Este. În frigider. De porc şi de pui. Gen."

Cica cuvantul "gen" a aparut in conversatia uzuala din cauza unei *emisuni intitulata "România, gen !"
Attachment Pathetic.meme.png


*sursa:
http://dilemaveche.r...u-ceva-de-genul
Eu gredeam ca e traducere neaosa a lui "like"/"be like".
Si la ei sunt apostrofati tineri ca folosesc incorect constructia "like" in acelasi sens in care e folosit "gen" la noi.
Teen slang: What's, like, so wrong with like?

Personal tind sa cred ca nu are nimic cu porcaria aia de emisiune, nu am auzit in viata mea de ea.
Asa se intampla cand fosilele se pun pe scris articole (Rodica Zafiu,Born: 6 May 1958 (age 60 years)), in loc sa faca ceva cu amaratul ala de dex, ca nu a mai vazut cuvinte noi de cativa ani buni.

Edited by gumball3000, 20 July 2018 - 14:23.


#14
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View Postceanu1980, on 20 iulie 2018 - 12:47, said:

In tarile cu apa calda
Pai astea sunt toate tarile de prin Africa :lol:

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postceanu1980, on 20 iulie 2018 - 12:47, said:

O avea legatura cu perioada neagra dinainte de 90 ,cand era program de apa calda si caldura?
exact. daca vrei sa fii mai actual, poti sa o inlocuiesti de ex cu 'in tarile in care pasta de dinti se foloseste zilnic'. are cam acelasi sens.

#16
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.03.2016
Marfa! Despre ce vorbim? Acest "despre ce vorbim", ma dispera cu tonul ei de aparenta superioritate. Expresia "marfa" era mai pe vremea mea si se pare ca sa mai renuntat la ea. Ma amuza ca primtre tarile cu apa calda e si Anglia. Ei au o chestie, din vechime, de care sunt mandri: ma refer la acele instalatii la care curge apa calda separat de apa rece.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjm2010, on 20 iulie 2018 - 13:28, said:

Unul din motivele pentru care Romania ii cum ii este si datorita celor care tot timpul cred ca altul trebuie sa puna umarul sa faca totul sa fie bine, sa mearga, sa functioneze, sa se aplice (legile) etc. nu el ca persoana ca el nu ii fraier, prost ca ceilalti, el ii smecher. Din pacate, astia sunt majoritari.
Confirm. Dar mai adaug şi faptul că românul - în general - crede că cineva trebuie să îi asigure ceva, cineva este obligat să îi dea ceva, cineva este obligat să-l facă să se simtă bine acolo unde trăieşte.
Oare de ce mai păstrăm proverbele alea pline de înţelepciune, dacă tot ne uşurăm cu boltă pe ele?

Alte naţiuni, alea din ţările cu apă caldă, au muncit ele însele pentru a avea ceea ce au. Unele au fost nevoite să taie în carne vie, fără anestezie. Altele doar au pus biciul pe carnea vie. În funcţie de contextul fiecărei naţiuni şi de cantitatea de popoare migratoare pe care au avut-o de suportat, fiecare naţiune a ajuns să aibă apă caldă într-o perioadă de timp mai scurtă sau mai lungă, cu o cantitate de sânge pe eşafod mai mare sau mai mică.
Căutaţi pe net modul în care se aplicau pedepsele în ceea ce azi numim Europa civilizată.

În epoca în care mieii din turma ciobanului Bucur se jucau cu lâna-n ţărână pe locurile unde acum sunt cluburi precum Bamboo şi Fratelli, Londra era deja un oraş recunoscut la nivel mondial nu numai pentru puterea sa politică şi economică, ci şi prin ciuma şi alte boli răspândite de şobolanii care colcăiau pe străzi, prin bălţile atâtor ploi pentru care e renumit acest oraş. A fost nevoie de legi drastice şi de pedepse şi mai drastice pentru ca Londra să nu mai fie un focar de infecţie. După câteva sfârtecări cu caii, trageri pe roată şi ghilotinări, Anglia/Marea Britanie a intrat în rândul ţărilor cu apă caldă; în lipsa acestor procedee nu cred c-ar fi reuşit.

La noi a existat tragerea în ţeapă a lui Vlad; dar el a fost, din păcate, un singur om. Cei care i-au urmat nu i-au perfecţionat opera, prilej bun pentru ca leprele societăţii să iasă iar la soare şi să se bucure. Se spune că a mai fost pe vremea lui Cuza o scurtă perioadă de civilizaţie (legenda ocalei), dar a trecut repede.

View PostBahuru, on 20 iulie 2018 - 15:00, said:

Ma amuza ca primtre tarile cu apa calda e si Anglia. Ei au o chestie, din vechime, de care sunt mandri: ma refer la acele instalatii la care curge apa calda separat de apa rece.
De fapt, prima "ţară" care a implementat sisteme care stau la baza civilizaţiei a fost Imperiul Roman. Apeductele erau instalaţii care asigurau apă curentă şi canalizare, iar acolo unde se dorea apă caldă se încălzea cu cărbuni sau lemne; primele autostrăzi au fost făcute tot de Imperiul Roman, drumurile numite Via. Numai că, evident, nu semănau nicidecum cu autostrăzile noastre, dar aveau acest rol - drumuri de mare viteză (cât se putea pe atunci, cu caii) pentru poştalioane, curieri poştali sau militari, marii conducători etc.
Şi apeductele, şi drumurile s-au realizat, în marea majoritate, cu sclavi. Numai concepţia lor a fost făcută de muncitori specialişti.
Acum nu mai putem să facem autostrăzile cu deţinuţi, că ne sare Haga în cap şi alţii cu emanaţii gazoase la creier - vezi, Doamne, drepturile omului...

Edited by PSC, 20 July 2018 - 15:19.


#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Prin ţările bananiere civilizat ar fi să ai apă RECE...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate