Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Acte necesare vanzare masina cu numere provizorii

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012
Buna ziua , vreau sa vand o masina cu numere provizorii luate pe 3 luni si valabile pana in 20 august, programata la RAR pe 6 august, ce acte trebuie sa ofer eventualului cumparator?

Multumesc anticipat !

Edited by zenzzo, 19 July 2018 - 16:47.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Masina e cumparata de unde ?
De cate luni este in Romania ?
Actele masinii pe ce nume sunt ?
Despre ce masina vorbim ?

#3
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 Naijax, on 19 iulie 2018 - 16:56, said:

Masina e cumparata de unde ?
De cate luni este in Romania ?
Actele masinii pe ce nume sunt ?
Despre ce masina vorbim ?
1. Austria
2. vreo 3
3. Pe proprietarul din Austria dar apare pe ele radierea + contractul de vanzare cump .
4. nu conteaza , am luat masina pentru mama ,dar nu-i place si nu se poate obisnui cu ea de aceea caut altcv.

Vreau sa stiu ce acte trebuie sa ii dau eventualului cumparator daca o vand inainte sa inscriu ,adica data de 13 august .

Edited by zenzzo, 19 July 2018 - 17:06.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Documentele austriece, actul de vanzare-cumparare din Austria, faci act de vanzare-cumparare cu noul cumparator si fiscalul tau. S-ar putea sa trebuiasca sa ii dai si o hartie cum ca masina a fost adusa pe platforma, dar se descurca cei de la biroul de acte.

#5
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 December, on 19 iulie 2018 - 17:10, said:

Documentele austriece, actul de vanzare-cumparare din Austria, faci act de vanzare-cumparare cu noul cumparator si fiscalul tau. S-ar putea sa trebuiasca sa ii dai si o hartie cum ca masina a fost adusa pe platforma, dar se descurca cei de la biroul de acte.
Stima !


 Naijax, on 19 iulie 2018 - 17:11, said:

In primul rand contractul de vanzare cumparare trebuie sa fie pe numele actualului proprietar.
Daca imi vinzi mie masina iar pe acte apare numele unui austriac, zic frumos - NU MULTUMESC !

Contractul e intre mine si austriac.

Edited by December, 19 July 2018 - 17:26.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In primul rand contractul de vanzare cumparare trebuie sa fie pe numele actualului proprietar.
Daca imi vinzi mie masina iar pe acte apare numele unui austriac, zic frumos - NU MULTUMESC !

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Postezi la numar?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dar tu ?

Masina este in Romania de vreo 3 luni - asa spune initiatorul - si este pe numele unui austriac.
Acum intelegi ?

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Mai repet odata intrebarea: POSTEZI LA NUMAR?
Mai citeste odata prima postare si apoi esti liber!

#10
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012

 Naijax, on 19 iulie 2018 - 17:22, said:

Dar tu ?

Masina este in Romania de vreo 3 luni - asa spune initiatorul - si este pe numele unui austriac.
Acum intelegi ?
Ce este asa ciudat ?  Tu vrei sa fie Brief-ul austriac pe numele meu sau ce anume ca nu inteleg?

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Zenzzo, nu-l mai baga in seama. Daca ar fi citit, ar fi vazut ca masina are numere rosii. Asta inseamna ca masina e trecuta pe tine, asta inseamna ca actul de vanzare cumparare cu un nou cumparator poate fi doar intre tine si el, nu intre austriac si noul cumparator.

Edited by December, 19 July 2018 - 17:30.
ADICA E LUATA IN EVIDENTA!


#12
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
In functie de judet sa-r putea sa nu primesti stampila pe contracte fara CIV.
Am cumparat eu acum 6 luni o masina cu numere rosii tot din austria adusa, vanzatorul era din iasi si nu i-au stmpilat contractele pana nu am facut rar-ul si ne-am dus cu CIV peste ei.

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Iasi-ul e o specie aparte, n-am idee cum traiesc oamenii aia. Programare pentru numere rosii la 2-3 luni.... Am un prieten care era disperat, avea programarea peste 2 luni si apoi la RAR peste inca trei. I-am scos numere rosii la Piatra pe numele meu, am inmatriculat-o pe numele meu si apoi i-am vandut-o lui.

#14
zenzzo

zenzzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 23.11.2012
Revin cu un update

Situatia e umpic diferita in sensul ca , uitati care sunt pasii :

1. Masina (chiar daca nu e inscrisa RO si are doar numere provizorii ) trebuie inregistrata pe baza contractului de vanzare-cumparare la primarie .

2. La primarie trebuie achitat 50% din suma cu care figurez acolo (detin si alte vehicule)

3. Cu viitorul proprietar trebuie facut contract de vanzare-cumparare dupa care se merge cu acest contract la primarie si va fi stampilat la taxe si impozite , acesta tinand locul fiscalului.

4. Concomitent cu pct 3 , masina este radiata de la primarie.


Asta mi s-a spus la primarie , am intrebat azi.

Edited by zenzzo, 01 August 2018 - 15:08.


#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 zenzzo, on 01 august 2018 - 15:04, said:

Revin cu un update

Situatia e umpic diferita in sensul ca , uitati care sunt pasii :

1. Masina (chiar daca nu e inscrisa RO si are doar numere provizorii ) trebuie inregistrata pe baza contractului de vanzare-cumparare la primarie .

2. La primarie trebuie achitat 50% din suma cu care figurez acolo (detin si alte vehicole)

3. Cu viitorul proprietar trebuie facut contract de vanzare-cumparare dupa care se merge cu acest contract la primarie si va fi stampilat la taxe si impozite , acesta tinand locul fiscalului.

4. Concomitent cu pct 3 , masina este radiata de la primarie.


Asta mi s-a spus la primarie , am intrebat azi.
Adica ce am spus eu aici:

 December, on 19 iulie 2018 - 17:10, said:

Documentele austriece, actul de vanzare-cumparare din Austria, faci act de vanzare-cumparare cu noul cumparator si fiscalul tau. S-ar putea sa trebuiasca sa ii dai si o hartie cum ca masina a fost adusa pe platforma, dar se descurca cei de la biroul de acte.

 December, on 19 iulie 2018 - 17:29, said:

Zenzzo, nu-l mai baga in seama. Daca ar fi citit, ar fi vazut ca masina are numere rosii. Asta inseamna ca masina e trecuta pe tine, asta inseamna ca actul de vanzare cumparare cu un nou cumparator poate fi doar intre tine si el, nu intre austriac si noul cumparator.

Mai putin ca trebuie sa-ti platesti impozitul, nu ma gandeam ca nu l-ai platit deja :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate