Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Actualizare date banca

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
arcturus2015

arcturus2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2018
Salut, scuze daca nu am postat unde trebuie. Am o problema, am primit mai multe mesaje de la o banca unde am cont, mi se spune ca e obligatoriu sa-mi actualizez datele, altfel voi avea contul blocat. Problema este urmatoarea : nu mi-am schimbat numele, adresa, cetatenia, starea civila si sunt persoana cu handicap psihic. Ce date vor sa actualizez? De ce mi se cere sa precizez un "pseudonim" ? Scuze dar sunt confuza, nu inteleg ce vor de la mine. Au dreptul sa imi blocheze accesul la pensia de handicapat?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Unde ai primit mesajele? poate sunt unii care vor sa iti fure datele si se dau drept banca.
Cel mai bine suni la banca si ii intrebi lucrurile astea.

#3
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Si eu am primit, rutina.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai bine te duci la banca sa actualizezi acele date. Ocazie cu care uneori iti baga pe gat si pagini-dupa-pagini de Termeni si conditii actualizate, despre care care nu stii daca s-a modificat ceva sau nu.

Cert este ca bancile au obligatia legala sa valideze periodic (cam anual) datele personale. Bineineles ca nu dai acele date personale pe vreun site sau prin SMS (ca poate fi phishing) ci la banca unde ai contul.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Suna la banca si lamureste problema. Băncile au anumite obligatii pe care trebuie sa le reapecte si pot constrânge clientul sa le respecte (GDPR e una din obligatii).

Suna si te vei lamuri.

@laffin: Presupun ca e BCR. Am văzut la un multimat de al lor un mesaj similar.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 Pololica, on 19 iulie 2018 - 04:34, said:

@laffin: Presupun ca e BCR. Am văzut la un multimat de al lor un mesaj similar.

Si daca nu le actualizezi ce zic ca se intampla? Ca doar nu ti-or bloca contul...

Edited by laffin, 19 July 2018 - 04:45.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Mergi la banca, dureaza cateva minute, poate chiar mai putin.
Da, iti pot bloca accesul daca nu ai datele actualizate, vezi situatia in care unul moare si venitul viager se incaseaza de un "cunoscut" mult si bine.

#8
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Daca nu le actualizezi CHIAR ITI BLOCHEAZA CONTUL.  Nu e nimic dubios. Mesajele vin pe banking, pe sms ori email. Chestia dureaza cateva minute. Scanarea CI si declaratie verbala ca datele au ramas aceleasi. Se face la ORICARE agentie a bancii respective.

Edited by Arlekhinn, 19 July 2018 - 05:26.


#9
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Nu e nevoie sa mergi la banca, le poti rezolva la Telefon.

Este vorba de actualizarea datelor conform noilor regului impuse de GDPR în relatia dintre banca si tine ca client.
Eu asa am rezolvat !

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Normele BNR obliga actualizarea datelor personale la 2 ani.
Nimic SF, mergi cu buletinul si gata.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 laffin, on 19 iulie 2018 - 04:45, said:



Si daca nu le actualizezi ce zic ca se intampla? Ca doar nu ti-or bloca contul...
Ba da, se poate ajunge si acolo, caz concret, ciuciu card la platirea unei cazari, acum ceva ani cand s-au bagat niste reguli noi de la brd, sa declari daca esti persoana publica si alte prostii.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arcturus2015, on 19 iulie 2018 - 01:02, said:

Salut, scuze daca nu am postat unde trebuie. Am o problema, am primit mai multe mesaje de la o banca unde am cont, mi se spune ca e obligatoriu sa-mi actualizez datele, altfel voi avea contul blocat. Problema este urmatoarea : nu mi-am schimbat numele, adresa, cetatenia, starea civila si sunt persoana cu handicap psihic. Ce date vor sa actualizez? De ce mi se cere sa precizez un "pseudonim" ? Scuze dar sunt confuza, nu inteleg ce vor de la mine. Au dreptul sa imi blocheze accesul la pensia de handicapat?

N-ai de ce sa fii confuza, du-te la banca. Te vor pune sa semnezi o noua hartie referitoare la datele personale (GDPR) prin care trebuie sa le dai Accept la toate alea.  Nu vei putea sa-i refuzi.

Edited by althea, 19 July 2018 - 10:37.


#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 arcturus2015, on 19 iulie 2018 - 01:02, said:

Salut, scuze daca nu am postat unde trebuie. Am o problema, am primit mai multe mesaje de la o banca unde am cont, mi se spune ca e obligatoriu sa-mi actualizez datele, altfel voi avea contul blocat. Problema este urmatoarea : nu mi-am schimbat numele, adresa, cetatenia, starea civila si sunt persoana cu handicap psihic. Ce date vor sa actualizez? De ce mi se cere sa precizez un "pseudonim" ? Scuze dar sunt confuza, nu inteleg ce vor de la mine. Au dreptul sa imi blocheze accesul la pensia de handicapat?

Pentru ca asa este sistemul de cacat din Romania, si nu ai ce face, si la firme este obligatoriu, acolo iti mai cere si certificat de RC

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 arcturus2015, on 19 iulie 2018 - 01:02, said:

Salut, scuze daca nu am postat unde trebuie. Am o problema, am primit mai multe mesaje de la o banca unde am cont, mi se spune ca e obligatoriu sa-mi actualizez datele, altfel voi avea contul blocat. Problema este urmatoarea : nu mi-am schimbat numele, adresa, cetatenia, starea civila si sunt persoana cu handicap psihic. Ce date vor sa actualizez? De ce mi se cere sa precizez un "pseudonim" ? Scuze dar sunt confuza, nu inteleg ce vor de la mine. Au dreptul sa imi blocheze accesul la pensia de handicapat?

din pacate va trebui sa te conformezi.
nici bancilor nu le pica bine toata chestiunea asta cu actualizarea datelor personale, dar sunt obligate s-o faca, BNR impune asta, altfel se lasa cu amenzi usturatoare.
du-te la cea mai apropiata agentie a bancii la care ai contul si fa-ti actualizarea datelor personale.
banca nu are de unde sa stie ca in cei doi ani care au trecut de cand nu ti-ai mai actualizat datele, tu nu ti-ai schimbat adresa, numarul de telefon, starea civila, samd.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
BNR-ul obliga bancile sa faca actualizarea datelor personale la intervale regulate. Plus ca vrea si ANAFu sa afle ce ai prin conturi si atunci trebuie sa stie de unde sa te ia (care e ultimul domiciliu, daca mai esti in viata, etc).

Bancile sunt semnul fiarei dar, daca avem nevoie de ele, trebuie sa ne conformam regulilor.. Asta e.

#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 rosix, on 19 iulie 2018 - 08:19, said:

Te vor pune sa semnezi o noua hartie referitoare la datele personale (GDPR) prin care trebuie sa le dai Accept la toate alea.  Nu vei putea sa-i refuzi.
vezi c-ai dat-o de gard la modu' grav.

poti sa fii sau sa nu fii de acord! punct. conditia minimala cu care trebuie sa
fii totusi de acord este ca banca (si DOAR banca) sa aiba acces la datele tale,
in scopul derularii conventiei/contractului incheiat. si atat, fara terti, fara spam,
etc.

la doua banci am intalnit aituatia descrisa, de tipul opt in sau opt out. niciuna
nu m-a obligat sa accept decat minimul. parca tu erai ala care nu demult zicea
ca el nu are carduri sau treburi cu nici o banca...ca atare, daca nu stii sau nu
ai avut legatura cu o astfel de situatie, ca sa vezi cu ochii tai, mai bine taci. in
caz ca te confund, imi cer scuze si te rog sa nu iei in considerare ultima propozitie.

Edited by dygey, 19 July 2018 - 09:03.


#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Dar de citi ani ai tu cont, 1-2 maxim ?!
Legea e veche de 8 ani, se actualizeaza datele la 1-2 ani (nu mai retin exact). http://www.gandul.in...ancilor-5765173
Chiar daca nu s-a modificat nimic, trebuie sa semnezi o hirtie.
Deci, un drum inutil pina la banca.
Da, cred ca pot sa-ti blocheze contul, nu conteaza ce pensie primesti tu acolo.
Contul bancar e unul singur, nu conteaza de unde vin banii.
Pseudonim - spui ca nu exista si aia e.
Orice altceva te intreaba si nu-ti place, intrebi si tu: "este obligatoriu sa raspund sau puteti sa treceti  'nu stiu', 'nu raspund', 'nu exista', 'nu am'.....?"

Edited by trollerul_de_serviciu, 19 July 2018 - 09:34.


#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
La 2 ani parca trebuie sa treaca prin procesul de actualizare date. Verifica daca s-a schimbat ceva la adresa, nume, sursa venituri, etc. Pseudonim o fi ceva gen nume de utilizator sau o forma de verificare in caz de furt, chestii dubioase asupra contului.

Edited by bai3tzash, 19 July 2018 - 09:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate