Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

SoHo Unirii

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#253
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
https://www.soho-uni...-camere/4D3.jpg

Nu e problemă de dimensiuni? Are dreptate Afroditu, aici sunt două dormitoare sub minimul de 12 mp.

În acest post ai și explicația de unde am scos eu treaba cu 12 mp:
https://forum.softpe.../#entry25600786

#254
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009

View PostSisterRay, on 03 decembrie 2019 - 22:09, said:

https://www.soho-uni...-camere/4D3.jpg

Nu e problemă de dimensiuni? Are dreptate Afroditu, aici sunt două dormitoare sub minimul de 12 mp.

În acest post ai și explicația de unde am scos eu treaba cu 12 mp:
https://forum.softpe.../#entry25600786

Da..din pacate nu stiam de aceste norme de igiena..Mai rau e ca proiectantii nu stiau de aceasta..si mai rau e ca emitentul autorizatiei iar nu stia de aceasta lege si nu a tinut cont cand a emis autorizatia.
Cand am spus ca dimensiunile sunt mari ma refeream la legea locuintei (114/1996) care in anexa 1 prevede supr. minime utile  ( de ex 1 camera:supr utila 37 mp, 2 camere:  52 mp, 3 camere 66-74 mp, 4 camere 87mp-93 mp), dimensiuni pe care nu le-am vazut deloc respectate la alte ansambluri. Vazusem un interviu la televizor si acolo am vazut aceste supr utile minime. Ce e drept in aceiasi anexa 1 se prevad supr minime de 12 m2 pentru dormitoare.
Probabil ca nu exista niciun ansamblu care respecta aceste 2 legi. Si atunci alegem sa cumparam ce respecta cat de cat. In Anglia si in Franta camerele au dimensiuni totusi mult mai mici de 12 mp. Deci probabil se poate locui si intrun dormitor de 10 mp :)

#255
Softpedia123

Softpedia123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2019
Pe releveu, la un apt de "3 camere" care in schite avea 1 living si 2 dormitoare (unul sub 12 mp), apare acum 1 living, 1 dormitor (cel de peste 12 mp) si un dining (cel de sub 12 mp). Ca idee...

#256
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
N-am auzit pe nimeni cu asemenea probleme, schimbare de destinatie daca am inteles bine.. schitele au cam fost respectate +- 3%

#257
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Asta cu dining/birou sau alte minuni e praf în ochi, în Norme nu se spune „dormitor”, se spune „cameră”, ca atare, trebuie să respecte prevederea oricare i-ar fi destinația. A, că un cumpărător acceptă în cunoștință de cauză să cumpere, asta e altceva.

#258
Tychon

Tychon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2019
Recomandarea mea pt cei care sunteti acum interesati sa achizitionati in complex: mergeti si vedeti cu ochii vostri, inspectati tot, intrebati tot ce vreti, solicitati acte sa va convingeti si luati o decizie documentata. Eu si alti proprietari am cumparat promisiuni acum 2 ani. Ne-am asumat un risc si am asteptat 2 ani si de asta eu unul nu permit dezvoltatorului sa livreze ceva diferit vs. ce a promis. Dar cei noi isi permit acum "luxul" sa cumpere ce vad si nu o serie de promisiuni. Mai bine decat sa luati o decizie bazata pe informatii de pe forumuri (parerea mea).

#259
Whisk3r

Whisk3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2010
Intrebare: Am vazut ca e o biserica f aproape de complex si am avut norocul sa plec de la vizionare fix cand incepuse sa bata clopotele. Cum e cu sunetul in apartamente? :)

#260
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Clopotele au batut ca sa te atentioneze ca sunt acolo si sa tii cont de ele la achizitie . in general clopotele se trag duminica la 8.30 pentru a aduna credinciosii la slujba si in zile de mare sarbatoare. Nu creed ca este un deranj atat de mare mai ales ca se trag in afara orelor de odihna.

in ceeace priveste regulamentul , regulile sunt bune dar greu de pus in aplicare . Aerul conditionat trebuie sa fie in interiorul balconului clar asta ca sa nu strice aspectul fatadei. acum inaltimea la care se va pune este la alegerea fiecaruia dar , daca pe coloana respectiva toti vor pune la fel , adica la aceeasi inaltime si pozitie nu cred ca va fi o problema. Inchiderea totala a balcoanelor nu o sa se autorizeze , dar partial da, adica lateral cu sticla ca la balcoanele care au in dotare asa ceva.. Nu s-au inchis partial de la inceput pentru ca deveneau logie si intrau la calculul cotei de puz sau pud nu stiu exact dar asa mi s-a explicat . La fel o sa se intample cu ap de la parter intrarea in corp c pe stanga . Acolo sigur proprietarul va primi autorizatie de la VFA sa inchida si sa-i faca o camera . Contra cost desigur.

#261
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
https://forum.softpe...i/page__st__126

cititi si vedeti ce se poate intampla

#262
danhor

danhor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.01.2020
La SOHO UNIRII sunt multe nereguli. Sunt mai multe firme romanesti - furnizori de materiale de constructii si executanti de lucrari de constructii - care nu au fost platite; datoriile sunt f. mari. Antreprenorul general AYKA CONSTRUCTION SRL - firma cu actionariat turcesc - si-a solicitat insolventa si a parasit lucrarea inca din vara anului 2019.  Dezvoltatorul LONDON PARTNERS nu a vrut sa discute cu firmele pagubite si le-a trimis la plimbare, desi beneficiaza de aportul acestora la proiect: materialele si lucrarile acestor firme sunt inglobate in apartamentele de la SOHO !.  Sunt deschise mai multe actiuni in instanta de executari silite, in legatura cu acest proiect - SOHO UNIRII. Este necesar ca lumea sa fie corect informata si sa ia deciziile in cunostinta de cauza !

#263
alexuzzza

alexuzzza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.01.2020
Buna, ce detalii mai aveti?

View PostViitorul, on 04 decembrie 2019 - 11:41, said:

N-am auzit pe nimeni cu asemenea probleme, schimbare de destinatie daca am inteles bine.. schitele au cam fost respectate +- 3%

V-ati mutat deja, banuiesc. Sunteti multumiti?
Sunt interesata si eu sa cumpar, ce ma sfatuiti sa mai intreb/negociez? Instalatia electrica pana la urma e ok, bine dimensionata pentru a alimenta toate electrocasnicele?

Multumesc!

#264
micha11

micha11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.05.2018

View Postdanhor, on 23 ianuarie 2020 - 14:02, said:

La SOHO UNIRII sunt multe nereguli. Sunt mai multe firme romanesti - furnizori de materiale de constructii si executanti de lucrari de constructii - care nu au fost platite; datoriile sunt f. mari. Antreprenorul general AYKA CONSTRUCTION SRL - firma cu actionariat turcesc - si-a solicitat insolventa si a parasit lucrarea inca din vara anului 2019.  Dezvoltatorul LONDON PARTNERS nu a vrut sa discute cu firmele pagubite si le-a trimis la plimbare, desi beneficiaza de aportul acestora la proiect: materialele si lucrarile acestor firme sunt inglobate in apartamentele de la SOHO !.  Sunt deschise mai multe actiuni in instanta de executari silite, in legatura cu acest proiect - SOHO UNIRII. Este necesar ca lumea sa fie corect informata si sa ia deciziile in cunostinta de cauza !
   Asa ceva  este psoibil sa afceteze contractele de vanzare cumparare .. proprietatea celor care am cumparat de la dezvoltator ?

#265
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Daca aveti semnate contracte de CV, nu cred ca e problema, se considera ca sunteti cumparator de buna credinta daca nu poate sa dovedeasca creditorii ca stiati de executare la momentul cumpararii. Daca aveti doar antecontract, e mai problematic daca au inscris deja sarcina la ANCPI.

#266
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
Eu nu stiu de ce tot incercati sa postati numai lucruri rele despre ansamblu. Va iese ceva din asta? Am cautat si eu si am vazut ca sunt ceva procese pe numele VFA. Si ce legatura are asta cu vanzarile? Daca au bani de dat ii vor plati. Inainte de fiecare vanzare se scoate un certificat fiscal cum ca nu au datorii. Daca au datorii nu pot vinde . Simplu ca buna ziua. Sunt multe firme care au procese , nu neaparat din vina lor. Suntem multi care ne -am mutat deja. Nu am auzit pe nimeni sa se planga pentru probleme grave. Arata chiar bine ansamblul.Nu s a plans nimeni de subdimensionarea inst electrice. Eu sunt multumit de alegerea facuta , am semnat deja contractul, urmeaza sa ma mut.Pentru toti ceilalti: puteti oricand sa cumparati in alte ansambluri. Probabil ca niciun ansamblu nu e perfect. Dar eu am ales ce s- a potrivit cel mai bn cerintelor mele. Succes!

Edited by Viitorul, 02 February 2020 - 09:46.


#267
Ivarr

Ivarr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 04.01.2012
Viitorul tu esti userul dezvoltatorului?

#268
Viitorul

Viitorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.12.2009
:) mi s-a mai spus si mai sus asta. Observ ca daca cineva mai zice si ceva de bine e considerat dezvoltatorul. Eu incerc sa va dau si informatii reale . Ca sunt si proprietar acum printre altele. Dar va las sa behaiti pe aici pe forumuri toate tampeniile . Nu stiu de ce ma agit😄

#269
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Chiar..de ce te agiți?
Chill

#270
just_M

just_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.07.2007
Salut, sunt in discutii avansate cu cei de la vanzari sa cumpar un apartament aici si sunt curios care ce impresii aveti dupa cateva luni de cand v-ati mutat. Plusuri si minusuri?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate