Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Fixare polistiren pe BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Salut, am izolat casa cu polistiren de 10cm grosime, l-am lipit cu Polistirol. Casa are doar parter, mai este necesara fixarea polistirenului cu dibluri? Daca da, de care? Se folosesc si pentru BCA tot cele prin bataie?

De asemenea ma gandeam sa fixez suportii burlanelor folosind tija filetata de 8, fixand suportul intre 2 piulite astfel incat sa nu preseze peste polistiren dar in BCA cum fixez tija? Pot sa folosesc o fiola chimica la capatul tijei?

Multumesc!

Edited by mariusonweb, 18 July 2018 - 12:13.


#2
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
.

Edited by PMmd63, 18 July 2018 - 12:17.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La polistiren folosesti dibluri normale pentru polistiren.
  La burlane, poti folosi ori diblu chimic, ori diblu de plastic, eu am folosit dibluri de plastic si prezoane jumatate filetate cu filet metric si jumatate cu filet pentru lemn. De gasesc in comert.
  Mobila am prins-o insuruband holdsurubul direct in perete, fara diblu sau altceva.  Sta asa de 11 ani.

https://www.google.r...iw=1024&bih=649

Edited by PoeOvidiu, 18 July 2018 - 12:23.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 mariusonweb, on 18 iulie 2018 - 12:12, said:

Salut, am izolat casa cu polistiren de 10cm grosime, l-am lipit cu Polistirol. Casa are doar parter, mai este necesara fixarea polistirenului cu dibluri? Daca da, de care? Se folosesc si pentru BCA tot cele prin bataie?

De asemenea ma gandeam sa fixez suportii burlanelor folosind tija filetata de 8, fixand suportul intre 2 piulite astfel incat sa nu preseze peste polistiren dar in BCA cum fixez tija? Pot sa folosesc o fiola chimica la capatul tijei?
Multumesc!
da pui pioneze de plastic
https://www.dedeman....ucati/p/5013310


pentru burlane exista suporti cu diblu de plastic si tija mai lunga

https://i.dedeman.ro.../stabicor_1.jpg

#5
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu mai ciurui BCA-ul cu dibluri pentru fixare polistiren... ai incercat sa desprinzi o placa de pe perete sa vezi ca o dai jos cu tot cu BCA? :)
Pentru burlane sunt bratarile respective cum bine ti-au indicat colegii

#6
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
Multumesc pentru raspunsuri, ma gandeam ca in timp sa nu cedeze mamaligile.Cat despre bratarile burlanelor, le am deja. Cred ca am sa cumpar tijele ce au la un capat filet pentru lemn si la celalalt filet pentru piulita.

#7
mariusonweb

mariusonweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.03.2009
ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici. unde gasesc sa cumpar in bucuresti coltar cu picurator pentru realizarea muchiei polistirenului expandat deasupra soclului? este vorba de acel coltar care are plasa doar pe o latura si se agata de buza profilului metalic ce tine polisitirenul. in comert reusesc sa gasesc doar coltar cu picurator dar cu plasa pe abmbele laturi si fara curbura necesara ca sa se poata agata de buza profilului metalic. am pus mai jos poza pentru exemplificare cu coltarul de care am nevoie:

Attached Files


Edited by mariusonweb, 22 August 2018 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate