Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Spatiul public, comun, la bloc

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Pe scurt: 4 scari de bloc, in fiecare scara persoane in varsta care nu suporta copiii. Parerea lor este ca scarile de la iesirea din fiecare scara nu sunt spatiu public, recte apartin doar celor care locuiesc in scara respectiva. La fel aleea care trece prin fata scarilor. Copiilor le este interzis sa se adune sub forma de grup in fata oricareia dintre scari, clasicul "fiecare la scara lui". Aseara o mama de la scara I a fost jignita (i s-a spus ca e curva) si alungata efectiv de langa scara unde locuiesc. A iesit scandal. Nu e prima data, situatia dureaza de ani de zile. Nu exista loc de joaca, parc in apropiere. Sotia a fost acuzata ca faciliteaza aceste adunari ale copiilor, oferindu-le pleduri pe care sa stea. Intentioneaza sa consulte politistul de proximitate (sectoristul) pentru situatia de fata, persoanele in varsta sustin ca aleea nu este spatiu destinat jocului copiilor si ca ele "si-au cumparat linistea".

Care sunt legile care guverneaza situatia asta? Tot ele ameninta ca cheama Politia, sa amendeze parintii care nu si-au educat copiii (hilar, stiu).

Vorbesc de orele normale de joaca, nu de orele de liniste (avem asa ceva si obligam copiii sa le respecte).

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai cam au dreptate - NU prea sunt spatiu public
Este vorba de cota-parte indiviza
Fiecare apartament are in titlul de proprietate cota parte indiviza.
Suprafetele comune indivize sunt: uscatorul, casa scarii, spalatoria, subsolul, acoperisul (terasa) blocului, etajul tehnic, usa de la intrarea in bloc, peretii exteriori ai blocului, etc.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Le oferă pleduri ?
Păi ce e acolo adunarea kinderilor ?

Normal că dacă ăia urlă ca apucații lumea să se scandalizeze.
Dacă nu e oră de liniște și eu vin și turez drujba crezi că nu mă înjură lumea ?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Steetch, on 18 iulie 2018 - 10:35, said:

persoanele in varsta sustin ca aleea nu este spatiu destinat jocului copiilor si ca ele "si-au cumparat linistea".
Păi aleea e cale de acces, pe alee își pun păturile? Nu prea e în regulă așa, pe lângă alee ar trebui să fie iarbă, pământ etc.

Problema poate că vine de la gălăgia pe care o fac :) Asta cu fiecare la scara lui dăinuie de pe timpuri, dar n-are suport în lege.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să fim corecți și să recunoaștem că toți am copilărit în aceste condiții.
Ține de cei 7 ani de-acasă ai puștimii.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Scara blocului NU e spațiu public. Aleile, da.
Cocalarii de părinți să-și educe copiii și să îi strunească MĂCAR conform regulilor de conviețuire în comun.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 18 iulie 2018 - 10:47, said:

Fiecare apartament are in titlul de proprietate cota parte indiviza.
Pentru terenul de sub bloc, nu pentru cel din fața blocului... și chiar dacă ar fi și pentru acela, sunt în devălmășie. Atâta timp cât nu-s pătrățele pe care să scrie care a cui e, n-au niciun drept să fugărească alt coproprietar de pe suprafața comună.

Altfel, de acord că dacă e gălăgie prea mare e normal să fie deranjați, poate de-aia se leagă de ce pot.

Edited by althea, 18 July 2018 - 10:58.


#8
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007

 Steetch, on 18 iulie 2018 - 10:35, said:

Pe scurt: 4 scari de bloc, in fiecare scara persoane in varsta care nu suporta copiii. Parerea lor este ca scarile de la iesirea din fiecare scara nu sunt spatiu public, recte apartin doar celor care locuiesc in scara respectiva. La fel aleea care trece prin fata scarilor. Copiilor le este interzis sa se adune sub forma de grup in fata oricareia dintre scari, clasicul "fiecare la scara lui". Aseara o mama de la scara I a fost jignita (i s-a spus ca e curva) si alungata efectiv de langa scara unde locuiesc. A iesit scandal. Nu e prima data, situatia dureaza de ani de zile. Nu exista loc de joaca, parc in apropiere. Sotia a fost acuzata ca faciliteaza aceste adunari ale copiilor, oferindu-le pleduri pe care sa stea. Intentioneaza sa consulte politistul de proximitate (sectoristul) pentru situatia de fata, persoanele in varsta sustin ca aleea nu este spatiu destinat jocului copiilor si ca ele "si-au cumparat linistea".

Care sunt legile care guverneaza situatia asta? Tot ele ameninta ca cheama Politia, sa amendeze parintii care nu si-au educat copiii (hilar, stiu).

Vorbesc de orele normale de joaca, nu de orele de liniste (avem asa ceva si obligam copiii sa le respecte).

De ce nu-i iei la tine acasa? impaci capra si varza.
Sau tie iti place sa ai liniste si puradeii tai sa-i streseze pe altii? :)

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Problema de aici nu e de proprietate.
Doamna soția la inițiator face grădiniță la bloc - oferă pleduri.

Păi ce faceți colegule acolo Woodstock 2 ?
Dacă picii sunt pe silent nu cred că vine nimeni să se ia de ei.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 althea, on 18 iulie 2018 - 10:57, said:

Pentru terenul de sub bloc, nu pentru cel din fața blocului... și chiar dacă ar fi și pentru acela, sunt în devălmășie. Atâta timp cât nu-s pătrățele pe care să scrie care a cui e, n-au niciun drept să fugărească alt coproprietar de pe suprafața comună.

Este o discutie larga - foarte larga
Exista si situatii cand cotele parti nu sunt inscrise in actele de proprietate si atunci acestea se calculeaza pentru fiecare apartament in parte.

Eu de exemplu am in contract inclusiv parte din terenul de langa bloc nu doar cel de sub bloc.
Explicatia ? Bloc nou

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Steetch, on 18 iulie 2018 - 10:35, said:

Pe scurt: 4 scari de bloc, in fiecare scara persoane in varsta care nu suporta copiii.
Părere de cocalar, cum spuneam. Oamenii ăia nu suportă gălăgia, nu pe copii.
De fapt, nu DOAR copiii au nevoie de educație...

Edited by ursamajor, 18 July 2018 - 11:01.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cat de departe este primul parc sau loc de joaca ?
poate ca ar fi mai bine pentru nervii tuturor daca parintii copiilor s-ar organiza si ar merge cu randul cu toata trupa de copii, in acel parc sau loc de joaca. in felul acesta si copiii s-ar putea juca mai in largul lor, mi se pare aiurea sa le pui pleduri pe trotuar sau in gradina blocului, sa se joace acolo.

au dreptate si cei care isi doresc liniste, au si copiii nevoie sa se joace, sa socializeze, sa interactioneze, mai ales ca acum este vacanta.
cum pe acei locatari nu-i poti obliga sa se mute, sa plece din casa cand sunt copiii pe afara sau sa stea cu geamurile inchise, atunci mai simplu ar fi sa se joace copiii in alta parte, chiar daca asta implica un oarecare deranj din partea parintilor care vor trebui sa-i insoteasca.

#13
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Veșnicul război de la bloc dintre bătrâni și familii tinere cu copii.

Fiecare are dreptatea lui. Pe de o parte, bătrânii vor liniște, au o vârstă și nu mai tolerează gălăgia. Au alt ritm de viață, alt metabolism, sunt trecuți de vârsta la care pot suporta zgomote toată ziua.
Pe de altă parte, așa făceam și noi când eram mici, gălăgie în fața casei. Partea proastă-i că dacă nu e un parc, un teren de joacă în apropiere, soluția de compromis e în fața scării.

De asta e bine să se studieze locația/blocul înainte de mutare, după e mai greu. O comparație dusă puțin la extrem, ar fi - un bloc de locuințe populat 50/50 de studenți și bătrâni. Unii vor să se distreze, alții vor liniște. Cine are dreptate...

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 18 iulie 2018 - 11:01, said:

Eu de exemplu am in contract inclusiv parte din terenul de langa bloc nu doar cel de sub bloc.
Explicatia ? Bloc nou
Bănuiesc că totuși nu e individualizată...? Nu că ar conta pentru topic, eu am scris că n-are suport în lege referitor la ce spuneau vecinele: că ele "și-au cumpărat liniștea". N-aveau cum.

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu cred ca aici nu e vorba de trotuar ci de treptele de la intrarea in bloc. Pe alea am crescut si eu. Acolo am trait unele dintre cele mai frumoase momente din copilarie. Uneori vara, ne-apuca dimineata.
Waterman, sa inteleg ca tu erai mai cumintelu ? Ca ma busheshte rasu si nu stiu daca sa-i dau drumu.

Eu cred ca aici nu e decat invidia bosorogilor pe copii.

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 pexCom, on 18 iulie 2018 - 11:12, said:

Cine are dreptate...
aia care respecta legea

Despre cati copii este vorba?
Cat de mare este spatiul de adunare ?

 Paz, on 18 iulie 2018 - 11:16, said:

Eu cred ca aici nu e decat invidia bosorogilor pe copii.
sau unii mai lucreaza ture de noapte

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Paz, on 18 iulie 2018 - 11:16, said:

Eu cred ca aici nu e vorba de trotuar ci de treptele de la intrarea in bloc. Pe alea am crescut si eu. Acolo am trait unele dintre cele mai frumoase momente din copilarie. Uneori vara, ne-apuca dimineata.
Waterman, sa inteleg ca tu erai mai cumintelu ? Ca ma busheshte rasu si nu stiu daca sa-i dau drumu.

Eu cred ca aici nu e decat invidia bosorogilor pe copii.
Mă băteau ai mei să ies din casă. Mie îmi plăcea să citesc.
Mai stăteam și noi dar nu urlam ca animalele.

Aveam pe Tătăiță la parter și pe nea Țecu.
La 2 pe Vampiru (nea Belciug)- un fost torționar comunist.

Zbirii blocului. Dar ieșeau doar dacă făceam ca apucații.
Ceea ce nu prea era cazul. Am trăit la 100 de metri de un parc imens.

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 althea, on 18 iulie 2018 - 11:14, said:

Bănuiesc că totuși nu e individualizată...? Nu că ar conta pentru topic, eu am scris că n-are suport în lege referitor la ce spuneau vecinele: că ele "și-au cumpărat liniștea". N-aveau cum.

Cota indiviza nu este concret individualizata in niciun document - cel putin eu nu am vazut pana acum.

Este interesanta si obligatia persoanelor fizice si juridice ca, pe timp de iarna, sa indeparteze turturii de gheata formati la nivelul acoperisului imobilului / constructiei, sa curete, in maximum 24 de ore dupa incetarea ninsorii, zapada depusa si gheata formata de pe trotuarele aferente imobilelor unde domiciliaza sau isi desfasoara activitatea.

La bloc, trebuie respectat programul de liniste dar asta nu inseamna ca in afara acestui program putem organiza un concert Metallica in fata scarii.
Totul tine de bun simt

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate