Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

UPS inlocuire acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pune firul negru.
Apoi cu tupeu pui si pe ala rosu. Fara teama.
E normala scanteia.

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Legat invers, de ex, firul negru la borna cu rosu, firul rosu, la borna neagra.
Condensatorul de care zic, nu e defect, doar descarcat, suge ceva curent pana se incarca.

#21
apostol64

apostol64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.01.2011

View Postdorin_2k, on 17 iulie 2018 - 13:50, said:

Pune firul negru.
Apoi cu tupeu pui si pe ala rosu. Fara teama.
E normala scanteia.

View Postrumegus, on 17 iulie 2018 - 13:50, said:

Legat invers, de ex, firul negru la borna cu rosu, firul rosu, la borna neagra.
Condensatorul de care zic, nu e defect, doar descarcat, suge ceva curent pana se incarca.
N-am facut nici una nici alta! Ci ... am stabilit un switch de 16A intre baterii lasand firele ce alimenteaza placa de baza conectate.Scanteia e normala deoarece bateriile sunt incarcate complet,da fiind si condensatorii de capacitate mare,a rezultat arcul electric in urma conectarii "la nimereala"... E destul de greu sa conectezi un F1 intr-o situatie ca asta ... va rog sa nu ma contraziceti :):)In mare parte,puteam sa rezolv de la inceput cu aceasta idee dar am vrut sa aud si alte pareri! :):) mersi tuturor!

#22
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postapostol64, on 17 iulie 2018 - 19:02, said:

N-am facut nici una nici alta! Ci ... am stabilit un switch de 16A intre baterii lasand firele ce alimenteaza placa de baza conectate.Scanteia e normala deoarece bateriile sunt incarcate complet,da fiind si condensatorii de capacitate mare,a rezultat arcul electric in urma conectarii "la nimereala"... E destul de greu sa conectezi un F1 intr-o situatie ca asta ... va rog sa nu ma contraziceti Posted Image:)In mare parte,puteam sa rezolv de la inceput cu aceasta idee dar am vrut sa aud si alte pareri! Posted ImagePosted Image mersi tuturor!
Io zic sa elimini comutaoru ala de 16A, ca ii foare posibil sa te incurce pe viitor la descarcare. Posibil sa tina 10-15 minute la 40-50A, da nu m-as baza pe asta.
Cel mai simplu era sa opresti UPS-ul inainte de deconectarea acumulatorilor vechi, sa-i conectezi pe cei noi ,mai putin ultimul papuc.
Intre borna baterie si papuc conectai momentan in serie un bec cu incandescenta de 230V (sau o lampa) iar dupa 4-5 secunde impingi papucul pe borna bateriei. Curentul de incarcare al condensatorilor ii limitat de bec, deci la conectarea becului nu o sa ai scanteie mare iar daca faci miscarea de eliminare a becului si conectarea borna baterie-papuc foarte rapid nu o sa ai scanteie deloc.

#23
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Degeaba, de trei ori i-am zis sa inserieze, dar el tinea cu ursul...

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ma lasi...
Nu inteleg ce cauta astfel de indivizi unde nu le fierbe oala.

#25
apostol64

apostol64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.01.2011

View Postgabyxm, on 19 iulie 2018 - 20:02, said:

Io zic sa elimini comutaoru ala de 16A, ca ii foare posibil sa te incurce pe viitor la descarcare. Posibil sa tina 10-15 minute la 40-50A, da nu m-as baza pe asta.
Cel mai simplu era sa opresti UPS-ul inainte de deconectarea acumulatorilor vechi, sa-i conectezi pe cei noi ,mai putin ultimul papuc.
Intre borna baterie si papuc conectai momentan in serie un bec cu incandescenta de 230V (sau o lampa) iar dupa 4-5 secunde impingi papucul pe borna bateriei. Curentul de incarcare al condensatorilor ii limitat de bec, deci la conectarea becului nu o sa ai scanteie mare iar daca faci miscarea de eliminare a becului si conectarea borna baterie-papuc foarte rapid nu o sa ai scanteie deloc.

Salut! Merge foarte bine cu acel switch, nu mai e nevoie sa ma afirm.

View Postrumegus, on 20 iulie 2018 - 06:18, said:

Degeaba, de trei ori i-am zis sa inserieze, dar el tinea cu ursul...

aha.. pai daca te dai la mine pun ursul sa te bata :))))Posted Image

View Postgeo123, on 21 iulie 2018 - 15:20, said:

Ma lasi...
Nu inteleg ce cauta astfel de indivizi unde nu le fierbe oala.

Adica? ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate