Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Distrugere iminentã proprietate privatã

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Buna ziua,
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt. In urma unui divort, tatal fostei a recurs la amenintari de distrugerea proprietatii private si a recurs la agresiune fizica pentru a-si recupera o suma de bani care teoretic ii se cuvine in urma renovarii unui apartament. Are cheile si daca nu le-ar avea l-as vedea in stare sa recurga la astfel de gesturi. Aparent, eu sunt vinovatul fara nici o discutie. Problema e ca fosta dupa casatorie (mai mult sau mai putin) leteralmente a venit doar cu 2 plase de haine, iar eu am fost prostul care i-a asigurat tot, de la cheltuieli de intretinere pana la locuinta, mobilier, electrocasnice, masina, excursii, chiar si mare parte din nunta. A contribuit si ea, dar mult mai putin comparativ cu pretentiile. In urma divortului (nu am inselat, nu am fost violent, nu am venit beat, poate am fost mai distant) i-am lasat si niste bani si masina, platesc pensie alimentara si urmeaza sa platesc lunar si gradinita pentru fetita (din timpu casatoriei) si jumatate de saptamana ma ocup de copil EU unde tot EU am cheltuieli. Nu mai doresc sa ii dau acei bani pentru ca oricum nu am, dar mai ales pentru ca eu ma simt "vaca cu lapte". Argumentul sau e ca eu nu am facut nimic pentru el si nu conteaza ce am facut pentru fica lui. Mentionez ca cea mai mare parte din bunurile si serviciile de care fosta a beneficiat, provin din economiile de aproape o viata stranse de tatal meu dupa 12 ore de munca pe zi timp de 30 de ani, iar el ne-a cam dat tot ce a avut ea si ce am eu. Deci nu se pune problema ca tatal meu nu a facut nimic pentru ea, mai mult, a contribuit chiar si de 30 de ori mai mult de cat fostul socru pentru bunastarea ei. Nu mai vreau sa ii dau banii fostului socru din principiul acesta, de cand i-am cunoscut familia mea a dat cu lopata si nu am primit nimic inapoi, credeti-ma ca chiar nimic. Poate singurul lucru primit este bucuria de a fi avut un copil cu ea. Nu sunt bogat si nici familia mea nu e. Am trait modest si de la bunici  incoace am pus bani la pusculita.
Nu stiu ce sa fac ca sa nu se intample sau sa am dovezi ca el a fost cel care mi-a facut pagubele. Il cred in stare pentru ca 3/4 din familia lor au avut cel putin 3 contacte cu un psihiatru, 1/4 e sub tratament, singurul nediagnosticat e chiar el. Nu este o metoda de a preveni? Pot sa schimb butucul, dar nu e o garantie. Legal nu pot sa avertizez autoritatile sau eventual sa instalez ceva camera de luat vederi mai ieftina.
p.s. Pare un om extrem de calm cand il vezi, dar nu e deloc asa cand e vorba de bani.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cam greu de citit postul tau
Mai foloseste si enter din cand in cand Posted Image

Divortul este finalizat ? S-a stabilit partajul ? Cum este cu pensia alimentara ?
Despre ce amenintari si distrugeri este vorba ?
De fapt - ce vrei sa afli ?

Edited by Naijax, 17 July 2018 - 10:53.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

Pot sa schimb butucul, dar nu e o garantie.
Fa-o imediat. Lasa povestea cu "drobul de sare".
Politia va rezolva in cazul distrugerilor.

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

Am sa incerc sa fiu cat mai scurt.
Nu ai reusit.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

si a recurs la agresiune fizica pentru a-si recupera o suma de bani care teoretic ii se cuvine in urma renovarii unui apartament.  
......
Nu mai doresc sa ii dau acei bani
Teoretic i se cuvine, sau există sentință pentru asta?
Sau cine a stabilit suma pe care o cere?

Edited by althea, 17 July 2018 - 11:07.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O idee ar fi sa vorbesti cu un avocat.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
I se cuvine doar ce stabileste instanta.Schimba iala si daca da spargere, cheama politia.

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Schimba yala, plangere pentru amenintari la politie si nu ar fi rau un abonament la o firma de paza.

#8
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

platesc pensie alimentara si urmeaza sa platesc lunar si gradinita pentru fetita (din timpu casatoriei) si jumatate de saptamana ma ocup de copil EU unde tot EU am cheltuieli. Nu mai doresc sa ii dau acei bani pentru ca oricum nu am, dar mai ales pentru ca eu ma simt "vaca cu lapte".
Referitor la pensia alimentara. Poti solicita sa se faca executarea acesteia "in natura", adica sa nu-i mai dai fostei sotii banii, ci sa cumperi tu ceea ce ii trebuie copilului: haine, incaltaminte, rechizite, etc. Astfel te asiguri ca de acei bani beneficiaza intr-adevar copilul, nu fosta sotie.

#9
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

singurul nediagnosticat e chiar el.

deci sa inteleg ca restul sunt nebuni cu acte? inclusiv fosta ta sotie? Posted Image Posted Image Posted Image

#10
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Coaie, fii barbat, nu smiorcaici!  (nu esti primul care si-o ia in freza)

-Schimba broasca usii si pune o camera de filmat.
-Fa intelegere (in scris) sau partaj legal.
-incepe o noua viata, nu-ti uita copilul-ajuta-l cand poti, plateste ce trebuie platit legal sau conform intelegerii.

#11
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Apartamentul al cui e acum, dpdv. juridic?
Dacă e al tău și nu ai nici o obligație juridică să-i returnezi ceva bani fostului socru și fostul socru nu are flotant sau adresa la adresa apartamentului tău - schimbi iala și vorbești cu o firmă de securitate pentru alarmă și intervenție pt. cazurile când nu ești acasă.

#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 filiptg, on 17 iulie 2018 - 10:35, said:

Buna ziua,
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt. In urma unui divort, tatal fostei a recurs la amenintari de distrugerea proprietatii private si a recurs la agresiune fizica pentru a-si recupera o suma de bani care teoretic ii se cuvine in urma renovarii unui apartament. Are cheile si daca nu le-ar avea l-as vedea in stare sa recurga la astfel de gesturi.

Sa inteleg, are cheile la apartamentul TAU, unde stai tu acum, singur dupa ce a plecat fosta?
Te-a agresat?

Schimbi yala. Te duci la politie.
Lasa camerele de filmat. Poti sa pui una la misto wireless in living. Daca intra fraierul si chiar daca nu distruge, tot il dai pe mana politei.

Edited by spe_ripper, 17 July 2018 - 12:25.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Apartamentul pe numele cui este ?
Apartamentul este pe numele unuia din soti (care?) inainte sau dupa casatorie ?

Daca este pe numele tau dobandit/mostenit inainte de casatorie este bunul tau personal , este proprietatea ta si ce face el acum este deja de penal . Martori, lasa-l sa faca ce vrea , chemi politia , depui plangere, judecata si un avocat bun - ii va trece si problema psihica, se va imblanzi iar cand va auzi de bani va fugi ca dracul de tamaie .
Nu-ti fa dreptate singur ! ai proprietatea ta, legea e de partea ta , restul sunt amanunte.
Schimba butucul ala in saracie , pentru 50 lei atatea probleme si intrebari...

Edited by ldpe, 17 July 2018 - 12:35.


#14
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
I se cuvin acei bani pentru ca a renovat un apartament cumparat de mine. Nu este nici o sentinta, nimic, nici macar factura. Toata idea era ca acei bani pentru renovarea apartamentului sunt singurii pe care nu au reusit sa mi ia si a recurs la amenintari si imbranceli ca sa ii scoata de la mine. Eu nu o sa ii dau nici daca ii da foc la acel apartament. Din punct de vedere psihologic, acei bani reprezinta ultima reduta pentru ca sa considere ca "m-au cucerit" adica mi-au luat cto ce au putut.

 althea, on 17 iulie 2018 - 11:03, said:

Teoretic i se cuvine, sau există sentință pentru asta?
Sau cine a stabilit suma pe care o cere?

 fqx, on 17 iulie 2018 - 11:07, said:

I se cuvine doar ce stabileste instanta.Schimba iala si daca da spargere, cheama politia.
Am schimbat iala, multumesc. O alta idee era ca oricum doar cu schimbarea ialei, daca sparge usa, nu am nici o dovada daca nu sunt acolo sau un vecin nu il vede.

 baribalu, on 17 iulie 2018 - 11:13, said:

Schimba yala, plangere pentru amenintari la politie si nu ar fi rau un abonament la o firma de paza.
Se poate face plangere doar pentru ca m-a amenintat? Nu am nici o dovada, nici un martor. S-a intamplat pe strada, dar era pustiu.

 Manasu, on 17 iulie 2018 - 11:16, said:

Referitor la pensia alimentara. Poti solicita sa se faca executarea acesteia "in natura", adica sa nu-i mai dai fostei sotii banii, ci sa cumperi tu ceea ce ii trebuie copilului: haine, incaltaminte, rechizite, etc. Astfel te asiguri ca de acei bani beneficiaza intr-adevar copilul, nu fosta sotie.
Am citit si eu ceva de genul, dar daca as face asta s-ar complica lucrurile, as inversunao foarte tare si pana la urma tot eu si copilul avem de pierdut.

 Quantum, on 17 iulie 2018 - 11:52, said:

Coaie, fii barbat, nu smiorcaici!  (nu esti primul care si-o ia in freza)

-Schimba broasca usii si pune o camera de filmat.
-Fa intelegere (in scris) sau partaj legal.
-incepe o noua viata, nu-ti uita copilul-ajuta-l cand poti, plateste ce trebuie platit legal sau conform intelegerii.
De copil ma ocup 3 zile din saptamana si in fiecare zi eu o scot de la gradinita. Am schimbat iala, partajul si divortul e facut, dar esenta era fostul socru si nu relatia mea cu fosta. Socrul e acela care vrea bani, nu ea. El ar da in cap pentru cateva mii de lei si el a fost cel care a indemnat sa imi ia tot, iar ea nu a facut asta.

 shiva, on 17 iulie 2018 - 11:57, said:

Apartamentul al cui e acum, dpdv. juridic?
Dacă e al tău și nu ai nici o obligație juridică să-i returnezi ceva bani fostului socru și fostul socru nu are flotant sau adresa la adresa apartamentului tău - schimbi iala și vorbești cu o firmă de securitate pentru alarmă și intervenție pt. cazurile când nu ești acasă.
Pana la urma am schimbat iala. Apartamentul este doar al meu. Nu as recurge la o firma de securitate pentru ca pe termen lung presupun ca le-as da mai multi bani decat ar putea ei sa imi distruga in apartamentul acela sau sa ia de la mine. Nu sunt bogat, am 2 apartamente, unul in care stau si unul in chirie. Aia's toti banii mei, deci.... cred ca firma de securitate se preteaza mai mult pentru cei care doar casa e cat 10 apartamente la un loc. Presupun, nu am nici o experienta cu asa ceva.

 DonGiulliano, on 17 iulie 2018 - 11:49, said:


deci sa inteleg ca restul sunt nebuni cu acte? inclusiv fosta ta sotie? Posted Image Posted Image Posted Image
Chiar nebuni de internat nu, dar cu tulburari da, au acte. Aici ma refer la acele tulburari precum depresie si nu la acelea care prezinta un pericol iminent sau persoane cu care nu poti sa traiesti.

 ldpe, on 17 iulie 2018 - 12:32, said:

Apartamentul pe numele cui este ?
Apartamentul este pe numele unuia din soti (care?) inainte sau dupa casatorie ?

Daca este pe numele tau dobandit/mostenit inainte de casatorie este bunul tau personal , este proprietatea ta si ce face el acum este deja de penal . Martori, lasa-l sa faca ce vrea , chemi politia , depui plangere, judecata si un avocat bun - ii va trece si problema psihica, se va imblanzi iar cand va auzi de bani va fugi ca dracul de tamaie .
Nu-ti fa dreptate singur ! ai proprietatea ta, legea e de partea ta , restul sunt amanunte.
Schimba butucul ala in saracie , pentru 50 lei atatea probleme si intrebari...
Apartamentul este pe numele meu si are cheia pentru ca mai demult a facut renovari in el. Nu locuiesc in el, e dat in chirie, dar spunea ca asteapta cand e gol. Deja am banuieli ca a intrat in el. Instalatia era nou nouta facuta de un profesionist, verificata de mine si alte persoane si dupa un timp ma suna vecinii ca le curge suvoi de apa in casa de la mine. Nu am nici o dovada, deci am tacut. Fara martori, poate sa intre si eu sa chem politia ca nu se va rezolva nimic. Nu e chiar asa prost sa o faca cu martori. Am schimbat butucul, dar e meserias de profesie si presupun ca cu un burghiu da iala jos in 5 secunde. Si da, m-a amenintat si cu imbranceli, dar a avut grija sa nu fie nimeni. Politie? avocat? asa cum spune lumea aici? Pai cu ce dovezi? Daca nu il vede nimeni, in Romania scapi usor.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Fara dovezi scapi oriunde, nu doar in Romania si asa e si normal.
Dovezi obtii cum ti-au spus si ceilalti: schimbat yala si camere de filmat, filmarea cu upload automat intr-un cloud.

P.S depresiv nu inseamna nebun. Daca ea e depresiva posibil sa fi fost ceva postpartum.

Edited by AlexEn, 31 August 2018 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate