Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

alegere obiectiv

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
Salut. detin un canon 1200 d cu obiectivul kit 18-55. Ma intereseaza si un obiectiv pentru ceva fotografii mai la distanta. am gasit un Canon 55-200mm 1:4,5-5,6 II USM Ultrasonic si un canon ef 80-200 1:4.5-5.6 II . care ar fi mai ok din cele 2 ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Buget?

#3
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
300 lei. de asta m-am oprit la acestea 2. va fi folosit super putin si de asta nu merita investitie mai mare

#4
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Daca il folosesti putin aunci ia-l pe cel mai ieftin.
Mergi pe canon 55-200mm.

#5
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Ai ales obiective foarte vechi. Cu peste 20 ani de la data aparitiei.
Stiu ca ai buget mic, dar nu gasesti second ceva mai nou, cum ar fi Tamron sau Sigma 70-300mm?

Cu nu foarte multi bani poti lua unul nou, cu garantie: https://www.f64.ro/t...acro-canon.html
Sau il cauti second hand pentru un pret si mai mic. Am avut Tamronul asta pe montura Nikon si are o optica foarte buna pentru cat dai pe el.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostKpaC, on 15 iulie 2018 - 10:44, said:

Salut. detin un canon 1200 d cu obiectivul kit 18-55. Ma intereseaza si un obiectiv pentru ceva fotografii mai la distanta. am gasit un Canon 55-200mm 1:4,5-5,6 II USM Ultrasonic si un canon ef 80-200 1:4.5-5.6 II . care ar fi mai ok din cele 2 ?
amândouă-s pocnitori. dă cu zarul.
Vezi dacă ăla cu ultrasonic are motor ultrasonic adevărat poate merită.  Adică ”ring ultrasonic, full time manual focus”. Dar m-aș mira la un obiectiv din gama asta.

View PostGUP, on 15 iulie 2018 - 12:10, said:

Stiu ca ai buget mic, dar nu gasesti second ceva mai nou, cum ar fi Tamron sau Sigma 70-300mm?

În gama asta de preț Tamron și Sigma sunt în general mai varză decât Canon vechi de douăzeci de ani.

am avut EF 100-300 f/4.5-5.6 USM care a fost aproape acceptabil. În sensul că focaliza rapid pentru că ”ring ultrasonic, full time manual focus”. Ușor și mititel, numai bun de luat la drum. A plecat însă urgent după ce mi-am luat 100-400L (care nici ăla nu e chiar vârf de gamă).

Edited by DaculScoril0, 15 July 2018 - 15:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate