Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Monitor 27" QHD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua.
Exista o marca,un tip de monitor 27"/QHD (nu neaparat cu refresh rate de 144Hz) cu panel TN care sa fie superior din punct de vedere al culorilor unui IPS?Nu ma intereseaza avantajul unghiurilor.
Ma intereseaza doar culorile si sunt exasperat de glow-ul si backbleeding-ul IPS-urilor chiar si la modelele de top sau de buget fabulos.
Niste recomandari in acest sens,atat TN cat si IPS sau VA ar fi binevenite.RR de 144 Hz nu este un musai.Pret?Pai pretul astora oricum este ridicat,sa zicem un maximum de 2500 de lei,care oricum este mult prea mult si de multe ori total nejustificat.
Utopic vorbind,daca ar exista ceva la 1000 de lei ar fi perfect Posted Image
Multumesc.

ps.
Avantaje ar fi reglajul pe inaltime si hub-ul USB.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadisz, on 13 iulie 2018 - 12:44, said:

cu panel TN care sa fie superior din punct de vedere al culorilor unui IPS?
Nu vad cum ar fi posibil asa ceva.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postadisz, on 13 iulie 2018 - 12:44, said:

Buna ziua.
Exista o marca,un tip de monitor 27"/QHD (nu neaparat cu refresh rate de 144Hz) cu panel TN care sa fie superior din punct de vedere al culorilor unui IPS?Nu ma intereseaza avantajul unghiurilor.
Ma intereseaza doar culorile si sunt exasperat de glow-ul si backbleeding-ul IPS-urilor chiar si la modelele de top sau de buget fabulos.
Niste recomandari in acest sens,atat TN cat si IPS sau VA ar fi binevenite.RR de 144 Hz nu este un musai.Pret?Pai pretul astora oricum este ridicat,sa zicem un maximum de 2500 de lei,care oricum este mult prea mult si de multe ori total nejustificat.
Utopic vorbind,daca ar exista ceva la 1000 de lei ar fi perfect Posted Image
Multumesc.

ps.
Avantaje ar fi reglajul pe inaltime si hub-ul USB.

Deci tu vorbesti de "modele de top" sau de "buget fabulos" si pe urma zici ca ai vrea pe la 250€ ? Eu am dat 650 doar pe Eizo-ul in 10 bit cu care bantui pe net si mai ma joc la poze, dar n-am avut curaj sa ti-l recomand ca am crezut ca-mi dai in cap cu gioarsa mea.

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
nu prea are cum sa fie un tn superior unui ips, singurul de care stiu ca se apropie de ips e un dell, nu-mi vine in cap modelul.
in 27', 144hz, 1440p ai doar 2 alternative de baza: ceva cu panoul VA samsung (toate cu rezolutia asta ce sunt curbate) sau cu panoul AUO (toate IPS cu 144hz), la ambele e o loterie cu panoul, poti gasi unul ok sau poti returna 5 toate avand probleme diferite.
also cel curbat are o mica problema de claritate a textului din cauza ca e curbat, samsung l-a mai dres din firmware (pe modelele lor) dar e limitare tehnologica.
cel mai bun monitor cu specificatiile astea e un eizo ce foloseste acelasi panou ips dar probabil e verificat mai bine in fabrica, in schimb pretul e mult mai mare.

Edited by _-livio-_, 13 July 2018 - 14:23.


#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPaz, on 13 iulie 2018 - 14:01, said:

Deci tu vorbesti de "modele de top" sau de "buget fabulos" si pe urma zici ca ai vrea pe la 250€ ? Eu am dat 650 doar pe Eizo-ul in 10 bit cu care bantui pe net si mai ma joc la poze, dar n-am avut curaj sa ti-l recomand ca am crezut ca-mi dai in cap cu gioarsa mea.

Stai ca n-ai inteles exact ce-am zis.
Cand am spus modele de top,m-am referit la faptul ca si alea au bube.Atat.Nu ca eu as vrea asa ceva.
De asemenea,nu am zis ca as vrea la 250 de euro.Am zis ca ar fi bine daca ar exista asa ceva.
Hai ma prietene,fi un pic mai atent la cum scriu,chiar daca-i vineri Posted Image

View Post_-livio-_, on 13 iulie 2018 - 14:19, said:

nu prea are cum sa fie un tn superior unui ips, singurul de care stiu ca se apropie de ips e un dell, nu-mi vine in cap modelul.
in 27', 144hz, 1440p ai doar 2 alternative de baza: ceva cu panoul VA samsung (toate cu rezolutia asta ce sunt curbate) sau cu panoul AUO (toate IPS cu 144hz), la ambele e o loterie cu panoul, poti
De asta am si intrebat,pentru ca si eu asa striu.Dar cu tehnologia moderna,cine stie.
In ceea ce priveste AUO,am asa ceva pe moment,un ACER.Dar vreau altceva,chiar daca nu de 144Hz.Sincer sa fiu,dupa doi ani de utilizare,inca nu am reusit sa fac diferenta intre 60,100,120 sau 144 Hz.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca te-am inteles gresit, iti cer scuze.

Eu am citit prima oara, si cand am ajuns la ”modelele de top sau de buget fabulos”, m-am retras tiptil sa nu deranjez. Pe urma, am citit din nou mai tarziu, si cand am vazut 1000 de lei, am zis ”uite ma... si eu care credeam ca...”

Oricum, ti-as recomanda sa arunci o privire pe la Eizo si eventual sa-l cauti uzat ca nou in bugetul ala, nu te apropii. Astea au si contor ca sa stii cat sunt de uzate.

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca nu vrei glow deloc si unghiuri decente plus redare de culori cat de cat OK, VA este singura solutie pentru tine.
DIn fericire, se si gaseste un monitor care sa te satisfaca oarecum (dar trebuie sa mai renunti la 1-2 beri luna urmatoare).
Nu e 27, e 32" ... ceea ce nu e rau pentru QHD.
Nu e 2500, e 2800 dar nu e un capat de tara.

https://www.emag.ro/...q/pd/DTMRYNBBM/

Si review-ul explicativ de ce asta:
https://xsreviews.co...-for-creatives/


LE: acum l-am gasit si pe fra'su mai mic, de 27", dar la fel de "potent" pe grafica (la "doar" 2000 lei), tot VA:
https://www.emag.ro/...q/pd/DVZ5MDBBM/

Si review-ul:
https://www.tomshard...nitor,4820.html

Edited by ro_explorer, 13 July 2018 - 21:53.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Citez din acel review recomandat de tine:

To that end, BenQ has introduced the PD2700Q. It’s a 27" IPS panel with QHD (2560x1440)

Edited by adisz, 14 July 2018 - 21:31.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Ma tenteaza asa ceva:
https://www.pcgarage...freesync-144hz/
dar am o retinere pentru curbat.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 14 iulie 2018 - 21:28, said:

Citez din acel review recomandat de tine:

To that end, BenQ has introduced the PD2700Q. It’s a 27" IPS panel with QHD (2560x1440)

Ai dreptate. Eu m-am luat după ce scria la eMAG iar la review m-am dus direct la secțiunea despre calitatea imaginii, nu am observat mențiunea cu ips  :(

View Postadisz, on 14 iulie 2018 - 21:45, said:

dar am o retinere pentru curbat.
Singurul monitor curbat care nu m-a deranjat era unul de 35" ultrawide.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate