Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mufa alimentator Ice Felix HC-91

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Geoweb35

Geoweb35

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2015
Salutare,am un calculator vechi Ice Felix HC-91 si vreau sa-l vand (poze: HC-91.jpg,Accesorii HC-91.jpg) ,am vrut sa schimb o portiune din cablul de la alimentator si cand am desurubat mufa care intra in calculator m-am trezit cu doua fire (rosu,galben) dezlipite in mana si nu mai stiu unde sa le lipesc (am pistol de lipit) , mufa aceea are doua randuri ,cate 4 lamele pe rand,primul rand l-am numerotat cu 1,2,3,4 si pe al doilea cu 5,6,7,8 (pozele 2,3,4,5,6) , in poza cu numarul 3 se vede cum sunt pozitionate cele doua varfuri mai late fata de cele doua randuri cu lamele, in poza cu numarul 7 am facut doua semne cu rosu unde intra varfurile mai late. Unde trebuie sa lipesc firul galben si firul rosu? nu stiu daca trebuie sa le lipesc pe ambele randuri sau numai pe un singur rand,daca are cineva o mufa asemnatoare si poate sa-i faca o poza si sa o ataseze aici ar fi perfect, multumesc.

Attached Files

  • Attached File  HC-91.jpg   258.8K   83 downloads
  • Attached File  Accesorii HC-91.jpg   331.02K   92 downloads
  • Attached File  2.jpg   630.65K   87 downloads
  • Attached File  3.jpg   362.31K   84 downloads
  • Attached File  4.jpg   527.97K   83 downloads
  • Attached File  5.jpg   700.13K   81 downloads
  • Attached File  6.jpg   643.04K   82 downloads
  • Attached File  7.jpg   484.51K   73 downloads


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum il vinzi fara tasta W ?

#3
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
"daca are cineva o mufa asemnatoare"Posted Image
In ce an a fost fabricat?Posted Image

#4
Geoweb35

Geoweb35

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2015
Am tasta W dar imi lipsesc vreo 2-3 arcuri pentru tastele C,J,W, o sa improvizez ceva, e primul meu calculator si cred ca a fost fabricat prin anul 2000 :) , vreau sa lipesc firele acelea si sa vad daca mai functioneaza.

#5
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Nu stiu daca te ajuta cu ceva.Oricum calculatorul fara interfata de floppy se alimenteaza la 5v.Dupa cite se pare lamele sint legate doua cite doua ca in poza.N-am masurat sa vad care e plusul si care e minusul.

Attached Files



#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Anu' 2000 pe dracu'... zi mai bine 1990!

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu te gandi ca o sa iei o carca de bani pe el, ruleaza in general la cativa zeci de lei.
Tastele nu-s punctu' lor forte, am scapat unu' din asta (posibil sa-l mai am prin ceva beci) de-o zburat tastele din el ca LEGO-urile.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am dat cu pumnul intr-un Tim-S si tot asa, au zburat tastele in toate partile. M-am enervat ca nu am trecut de un nivel exact in ultima secunda.

#9
Geoweb35

Geoweb35

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2015

 silviuseal, on 12 iulie 2018 - 21:57, said:

Nu stiu daca te ajuta cu ceva.Oricum calculatorul fara interfata de floppy se alimenteaza la 5v.Dupa cite se pare lamele sint legate doua cite doua ca in poza.N-am masurat sa vad care e plusul si care e minusul.

Salut,mersi pentru poza, mai astept o parere,doua ca nu vreau sa le lipesc aiurea si sa faca poc.

Am gasit colectia de jocuri Posted Image , mi-am adus aminte de jocurile Sabotor,Barbarians,Dizzy,Atv,Biliards,l-am rupt pe Sabotor, cred ca am avut mai multe casete dar le-am aruncat, pe olx am vazut ca are un pret intre 500-950 Ron.

Attached Files


Edited by Geoweb35, 13 July 2018 - 10:00.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am jucat la greu Commando, Cobra si Highway Encounter.

#11
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Geoweb35, on 13 iulie 2018 - 10:06, said:

Salut,mersi pentru poza, mai astept o parere,doua ca nu vreau sa le lipesc aiurea si sa faca poc.
Pana apar inca 2-3 poze/confirmari, cel mai simplu (si sigur) ar fi:
-masori tensiunea la iesirea surse  de alimetare (din ce stiu la HC-91 ai doar 5V, da poate ma insel) si stabilesti polaritatea firelor (care fir ii + si care ii -).
-demontezi HC-ul, bagi mufa tata in el (fara sa conectezi nimic la ea)
-verifici care dintre terminalele mufei de alimetare iti duc la masa, care duc la linia Vcc prezenta pe fiecare circuit integrat.  Cel mai simplu ar fi sa masori continuitatea mufei de alimetare fata de terminalul 14 (masa) si 28(Vcc) pe EEPROM.
-conectezi firele sursei la mufa dupa cum ai stabilit polaritatea in primul pas, + la Vcc si - la masa.

 Geoweb35, on 13 iulie 2018 - 10:06, said:

pe olx am vazut ca are un pret intre 500-950 Ron.
Nu stiu sincer cine ar da pe un HC 900Lei. Astea is "vechituri" de donat celor pasionati de asa ceva, care sa le restaureze cat mai aproape de cum aratau si functionau la iesirea din fabrica si sa le tina la muzeul propriu.
Chiar exista grupuri in Romania unde gasesti persoane care aduna calculatoare vechi romanesti, de exemplu "Romanian Home Computer", dar nici acolo nu se merge pe cumparat ci pe troc si donatii.
Daca aveai eventual o Cobra (de fabrica, nu de "studenti") cred ca aveai mai mari sanse sa iei de-o gasca- doua pe ea.
Casetele cu jocuri copiate nu prea au nici o valoare. Gasesti online aproape tot ce tine de soft pentru ZX Spectrum mai putin unele jocuri pe care producatorii (ex Codemasters, Ultimate play the game etc)  nu le-au trecut pe gratis.

Edited by gabyxm, 13 July 2018 - 15:12.


#12
Geoweb35

Geoweb35

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2015
L-am reparat,am lipit firele asa:
-in stanga la pinul 4 nu am lipit nimic, am lipit doua in mijloc negativul (firul GALBEN) si in dreapta pozitivul (firul ROSU)
-am gasit 24 de casete audio cu jocuri Posted Image))

Attached Files


Edited by Geoweb35, 14 July 2018 - 17:47.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si cumva ai gasit si tasta W.

#14
Geoweb35

Geoweb35

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.12.2015
Am instalat Saboteur 2 :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XY-iDbR1ir8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate