Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Lamurire pe Legea 17/2014- vanzare teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Aveti idee care este termenul de valabilitate al adeverintei eliberate de primarie in baza Legii 17/2014 pt.vanzarea unui teren agricol? Atat in lege cat si in normele de aplicare nu se precizeaza nimic despre termenul de valabilitate al adeverintei ci doar despre termenul de valabilitate al avizului final care este de 6 luni e la comunicare si este eliberat de catre Directia agricola!

#2
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ce adeverinta? poti sa pui o poza?

Avizul e emis de directia agricola, nu de primarie, si e valabil 6 luni

Eu as vrea sa stiu daca se poate anula cumva in acele 6 luni si scoate altul (de ex pt un pret mai mare)

#3
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Avizul se emite doar in cazul in care exista un cumparator din categoria preemtorilor , iar in cazul in care nu exista nici un cumparator cum este cazul meu, vanzarea este libera caz in care nu mai este necesar avizul final ci se elibereaza o adeverinta de catre primarie. Despre aceasta adeverinta intrebam eu deoarece intreband functionarul primariei daca adevereinta respectiva are un termen de valabilitate acesta mi- a spus ca are 6 luni dar citind legea si normele acesteia am constatat ca este specificat termenul de 6 luni doar pentru avizul final.Asta este pregatirea functionarilor nostri din pacate...
    Referitor la intrebarea ta sigur se poate anula avizul  si relua procedura de vanzare, dar cel mai bine suna la Directia agricola de care apartii si i-a legatura cu juristul acelei institutii pentru lamurire. Asa am facut si eu acum si m-a lamurit, in sensul ca adeverinta emisa de primarie nu are valabilitate asa cum de altfel am inteles si eu.

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Se poate cumpara un teren extravilan  care e in dezmembrare? Vânzătorul spune ca actele sunt depuse la consiliul județean. Și ca se vinde așa și după ce ies actele la anul, cumpărătorul devine proprietar pe puz. Eu n-am inteles nimic.

Ma poate lămuri cineva ? Dacă se poate vinde in timpul dezmembrării și cum se procedează ?

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 milovme, on 30 august 2018 - 13:39, said:

Se poate cumpara un teren extravilan  care e in dezmembrare?
intrebati notari, 2-3 de preferinta. ei stiu de ce acte au nevoie

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate