Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Identificare dioda smd

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Am o surubelnita alimentata cu un acumulator LI-ION.
Placa electronica de incarcare si supraveghere a acumulatorului contine si o dioda care conduce si in sens invers, iar eu o consider defecta.
Acumulatorul se incarca, chiar daca ledul nu indica acest lucru, dar atunci cand actionez butonul, motorul tinde sa actioneze dar se opreste.
Masurand tensiunea pe motor am constatat ca ea apare pentru cateva fractiuni de secunda, dupa care dispare.
Nu am reusit sa identific aceasta dioda si poate ma puteti ajuta.
Atasez si cateva poze cu placa si dioda in cauza.
Dioda se afla pe cablaj, cu partea albastra unde este notat D1.
Va multumesc.

Attached Files



#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
1 N 5059 (1N5059)
cauta pe google

Edited by gogosaru100, 08 July 2018 - 13:27.


#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmihai_b55, on 08 iulie 2018 - 13:13, said:

Am o surubelnita alimentata cu un acumulator LI-ION.
Placa electronica de incarcare si supraveghere a acumulatorului contine si o dioda care conduce si in sens invers, iar eu o consider defecta.


Daca bine am analizat, dioda respectiva face parte din circuitul sursei de curent constant care incarca acumulatorul. Dioda respectiva ii Zenner.
Pentru un curent de incarcare de 1A, caderea de tensiune pe dioda respectiva ar trerbui sa fie cam 3V, deci ii foarte posibil sa fie BZV55-C2V7 sau BZV55-C3V0. Sursa din care alimentezi masina ar trebui sa furnizeze cel putin 7.5-8V.
In functie de curentul ales (din proiectare) la care trebuie sa se incarce acumulatorul, dioda poate fi aleasa cu alta tensiune Vz.
Cu dioda pe care o consideri defecta montata, cu acumulatorul legat si sursa de alimentare conectata ce tensiune masori in paralel cu dioda?

Edited by gabyxm, 08 July 2018 - 14:21.


#4
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Nu am masurat caderea de tensiune pe dioda, deoarece conduce si in sens invers, pe scala de x10 ohmi a aparatului am in conductie 200 ohmi si in sens invers 2k. cu dioda scoasa din montaj.
Nu stiu daca valoarea tensiunii pe ea mai este una corecta.
Acumulatorul este incarcat la 4, 14v.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-i dioda de 3V asa indica pe un aparat cu ac. Masoar-o in circuit, inseriata cu o rezistenta de 470 ohmi ( sa zicem ) dai 12V alimentare si vezi ce tensiune ai la bornele ei.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
E normală situaţia, un zener de 3V conduce parţial şi invers.

#7
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Ok, verific si va spun.

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmihai_b55, on 08 iulie 2018 - 14:30, said:

Nu am masurat caderea de tensiune pe dioda, deoarece conduce si in sens invers, pe scala de x10 ohmi a aparatului am in conductie 200 ohmi si in sens invers 2k. cu dioda scoasa din montaj.
Nu stiu daca valoarea tensiunii pe ea mai este una corecta.
Acumulatorul este incarcat la 4, 14v.
Problema ii ca tie iti intra in protectie la actionarea motorului si asta nu-i din sursa de curent constant pentru incarcare (de unde face parte dioda), ci pe descarcare. Montajul ii unul low-cost si foloseste circuitul de protectie pentru monitorizarea incarcarii/descarcarii acumulatorului pentru controlul sursei de curent constant. Nu am gasit (dupa marcaj) circuitul de protectie (U), dar seamana la pinout cu DW01P.
Montajul ar arata cam asa:
-incarcare: (+ sursa de alimentare) -> Q1->Q2(PNP, comandate prin mosfet-ul cu canal n T1 din U)->D2-> (+ acumulator)
-descarcare  (- acumulator) <- T2?(mosfet canal n de putere comandat de U) <-motor.
Deci, daca iti decupleaza pe descarcare ori celula li-ion ii terminata si nu poate da curent suficient (cade tensiune la borne sub 2.7V si U decupleaza) ori motorul ii defect si absoarbe curent mai mare decat limita la care caderea de tensiune de T2 determina intrarea in protectie a circuitului de monitorizare U.

Pune si o poza cu verso placii.

#9
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
Am una identica de la un prieten. Este de la Ikea.
Eu am alimentat-o din sursa extena de 4v si functioneaza perfect.
Concluzia ori accu obosit ori motorul consuma prea mult, oricum nu merita sa mai pierd timpul cu ea.

#10
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Pentru gabyxm si t-daniel.
Am alimentat mororul direct din acumulator, cu firele scoase din montaj si motorul functioneaza fara probleme.
Integratul are indicativul VA 22.
t-daniel alimentatorul meu are 6v, dar nu este cel original, sti cumva cel original ce parametri avea ? Daca placa nu-ti face trebuinta si esti dispus sa o vinzi, ma intereseaza.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Măsoară şi tensiunea cât timp merge motorul, dacă e sub 3,6V înseamnă că intră protecţia, dacă ai peste e probabil electronica defectă, respectiv mosfetul defect sau prost comandat.

#12
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Tensiunea acumulatorului in gol este acum 4,1v si in sarcina cu motorul mergand scade la 3,5v si ramane aici.
Am incercat cu un alt acumulator, montat in locul celui vechi deci cu tot montajul electronic si functioneaza, deci asa cum ati spus acumulatorul nu mai da curentul necesar si intra protectia. Am montat si dioda smd si pe catod (zona albastra) fata de (-) alimentare de la uncarcator am 5,89v si pe anod 4,47v.
Caderea de tensiune masurata direct pe dioda este de 1,41v.
Acum nu stiu daca este corect asa, ce parere aveti ?

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă motorul funcţionează cu altă baterie electronica e bună, diodele zener sub 3V aşa fac, conduc în ambele direcţii.

#14
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Aveti idee cum as putea scade tensiunea de incarcare a acumulatorului, ca mi se pare totusi cam mare 4,22v la final.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ce are că e 4,22V? specificaţiile spun 4,2V +/- 0,05V, deci este în parametri.

#16
mihai_b55

mihai_b55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 02.11.2012
Am citit ca pentru a mari numarul de cicluri de incarcare, trebuie sa reduci tensiunea de incarcare in jur de 3,8-3,9v, daca mai retin bine.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
SDepinde cât foloseşti şurubelniţa... la o încărcare pe săptămână bateria se duce mai degrabă de vechime, nu de la supraîncărcare.

#18
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
Alimentatorul original are 6v si 300mA

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate