Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat achizitie sistem audio

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Salutare!

Vreau sa imbunatatesc si eu luxuriantul Logan, vreau sa inlocuiesc difuzoarele si sa pun si un subwoofer. Ca poate asa merge bolidul mai repede Posted Image  
Ma intereseaza doua difuzoare pe fata, doua pe spate si subwooferul in portbagaj, cu un buget de 1500 lei.
Acum in banii astia am fazut ca multe difuzoare, pe la 4-500 de lei vin cu tweetere. Si parca nu vreau sa ma apuc sa dau gauri pentru instalarea lor.
Ma uitam la difuzoarele Focal PC165 (520 lei/set) plus subwooferul Focal Bomba BP20 (600 lei).

Sau difuzoarele Hertz DSK 165.3 (410 lei/set) plus subwooferul Hertz DIECI DBX 30.3 (500 lei) dar aici trebuie sa dau gauri pentru a instala tweeterele, pe cand cele de la Focal le au integrate in difuzoare.

Ma intereseaza cea mai buna calitate audio pe care o pot obtine in bugetul meu. Vreau sa se auda cat mai clar, nu cat mai tare.

Aveti ceva opinii si sugestii?

Va multumesc!

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Focal.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 andreidinca93, on 08 iulie 2018 - 12:57, said:

Vreau sa se auda cat mai clar, nu cat mai tare.

Prezenta unui subwoofer arata clar inclinatia ta spre tare nu spre clar.
Pentru clar ajunge un sistem clasic.Pe langa asta,trebuie pregatit in mod corespunzator si locul amplasarii incintelor,adica usile.

#4
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014

 Paz, on 08 iulie 2018 - 13:03, said:

Focal.


Simplu si la obiect. Sa inteleg ca dintre cele de la Focal si cele de la Hertz, clar cele de la Focal.
Ai alte sugestii in bugetul meu, de 1500 lei?

 adisz, on 08 iulie 2018 - 13:08, said:

Prezenta unui subwoofer arata clar inclinatia ta spre tare nu spre clar.

Frumos joc de cuvinte. Prezenta subwooferului este pentru a prelua din frecventele joase ale difuzoarelor, lasandu-le pe acestea sa axate pe medii si inalte.
Nu am pus un subwoofer masiv, am pus unul mai mic dar care sper sa produca un bass cat mai clar.
Depinde de ce muzica ascult, pot sa setez volumul subwooferului mai mare sau mai mic.

 andreidinca93, on 08 iulie 2018 - 12:57, said:

Ma intereseaza cea mai buna calitate audio pe care o pot obtine in bugetul meu. Vreau sa se auda cat mai clar, nu cat mai tare.
Aici ma refeream la cele doua subwoofere mentionate de mine, cel de Focal are 20cm si costa 600 lei iar cel de la Hertz are 30cm si costa 500 lei. Ma gandesc ca cel de la Focal fiind si mai mic si mai scump trebuie sa aiba un bass mai putin dar mai clar.
Vreau sa am si un subwoofer, dar nu unul care sa imi miste tabla de pe masina ci unul care sa completeze difuzoarele.

Edited by andreidinca93, 08 July 2018 - 13:23.


#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Focal e o firma franceza care a primit numeroase premii. Herz mi se pare ca e italiana. Poate are si asta o istorie dar in mod sigur a inceput sa se afirme de curand.

Focal am avut eu pe o alta masina, acum am pus Morel. Se aud bine dar tot Focal mi-au placut mai mult. Fa tot posibilul sa pui un kit complet, sa nu-ti bati capul din bucati.

#6
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Paz  La ce te referi cand spui kit complet? Daca o sa le pun pe cele de la Focal, o sa fie difuzoarele fata/spate PC165 si subwooferul Bomba BP20. Nu pun difuzoarele de la Focal si subwooferul de la Hertz sau invers.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da, ma refer la ce ai zis tu ca ai sa faci, o sa ai acolo si crossurile. E bine asa.

#8
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
@Paz Multumesc pentru sfat! Am vazut ca si cei de la renault/dacia la accesorii audio au doar optiuni de la Focal. Deci cred ca o sa fie usor de instalat, asa ca in momentul de fata tind spre cele de la Focal.

Daca mai are cineva de facut o alta sugestie pentru 2 seturi de difuzoare si un subwoofer, care sa coste in jur de 1500 lei, astept mentiunile voastre.

Multumesc!

#9
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 andreidinca93, on 08 iulie 2018 - 14:04, said:

@Paz Multumesc pentru sfat! Am vazut ca si cei de la renault/dacia la accesorii audio au doar optiuni de la Focal. Deci cred ca o sa fie usor de instalat, asa ca in momentul de fata tind spre cele de la Focal.

Daca mai are cineva de facut o alta sugestie pentru 2 seturi de difuzoare si un subwoofer, care sa coste in jur de 1500 lei, astept mentiunile voastre.

Multumesc!
Si eu am fost in dilema acum cateva luni cand am inlocuit difuzoarele originale,nu stiam ce sa aleg intre Focal si Hertz.
Intr-adevar Focal sunt foarte renumiți in boxe hi fi si high end de casa.
Revenind in domeniul auto,din cate m-am informat Focal ar avea înaltele mai ascuțite...Așadar in cele din urma am optat ptr Hertz .Difuzoare custom care se potrivesc perfect in locasul celor vechi.
PS:la Focal  vei plăti si marca  ceva mai mult.

#10
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014

 missionnad, on 08 iulie 2018 - 14:13, said:

Așadar in cele din urma am optat ptr Hertz .Difuzoare custom care se potrivesc perfect in locasul celor vechi.
PS:la Focal  vei plăti si marca  ceva mai mult.

Ce modele de la Hertz? Esti multumit de ele? Ce dimensiune au, 13 cm sau 16 cm?

Ma gandesc ca si cele de la Focal se potrivesc perfect in locasul celor vechi daca cei de la Dacia vand doar Focal.

https://accesorii.da...-8e7feff57ffe"}

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 andreidinca93, on 08 iulie 2018 - 15:22, said:



Ce modele de la Hertz? Esti multumit de ele? Ce dimensiune au, 13 cm sau 16 cm?

http://www.be-loud.r...ieci/DCX-570.3/
Mai intrebi? au un bas de a trebuit sa le montez pe inele de mdf.
Mediile sunt extrem de clare.

#12
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014

 adisz, on 08 iulie 2018 - 13:08, said:

Pe langa asta,trebuie pregatit in mod corespunzator si locul amplasarii incintelor,adica usile.

Aici te referi la antifonare sau la inele adaptoare? Pentru ca daca tot dau jos fetele de la usi nu ar strica sa le pun si ceva pentru antifonare.
Adica o folie de genul asta asta:
http://www.carsound....c-20-folie.html
http://www.carsound....ction-2-mm.html

#13
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Ai grija sa cum orientezi sw, daca-l pui cum trebuie si pui muzica cu bass la greu, obtii si o crestere de viteza.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 andreidinca93, on 09 iulie 2018 - 08:13, said:

Aici te referi la antifonare sau la inele adaptoare? Pentru ca daca tot dau jos fetele de la usi nu ar strica sa le pun si ceva pentru antifonare.
Adica o folie de genul asta asta:
http://www.carsound....c-20-folie.html
http://www.carsound....ction-2-mm.html

Da, se refera la antifonare, daca ai timp, chef si rabdare, pune si aia ca e foarte buna.

#15
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014

 danyel61, on 09 iulie 2018 - 12:43, said:

Ai grija sa cum orientezi sw, daca-l pui cum trebuie si pui muzica cu bass la greu, obtii si o crestere de viteza.

La deal o sa ascult muzica numai cu bass mult :)

 Paz, on 09 iulie 2018 - 12:53, said:


Da, se refera la antifonare, daca ai timp, chef si rabdare, pune si aia ca e foarte buna.

Multumesc pentru implicare! ;)

#16
andreidinca93

andreidinca93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 10.03.2014
Am cumparat difuzoarele de la Focal, o sa merg saptamana viitoare sa le instalez.
Credeti ca o sa fie nevoie sa schimb si radioul/playerul sau o sa fie suficienta amplificarea celui standard. Sau chiar o sa imi trebuiasca si un amplificator?

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Deocamdata vezi cum iti place asa, pe urma mai vezi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate