Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Prozacul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
De ce era asa renumit in lume inainte antidepresivul Prozac?Stiu ca i se zicea pilula fericirii.Acum de ce nu prea mai este?Stiu ca se prescria in masa, Prozacul, multi erau chiar disperati dupa el.Ce se intampla atunci de era asa de renumit?
Si eu iau Prozac pentru TOC, e ok cu el dar nu e cinestiece.De ce a fost asa celebru Prozacul pe timpuri si de ce acum nu mai este?
Si inca o intrebare:eu iau originalul Prozac si sunt orodispersabile-asa scrie si oare le iau bine?Le inghit cu apa ca o pastila normala, am vazut ca altii le dizolva in apa sau le topesc pe limba.Cum este mai bine?Daca scrie orodispersabile cum sa le iau?E vorba de alea de la Eli Lilly.
Si de unde celebritatea Prozacului?

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
A provocat prea multe sinucideri. Cel putin asa se povesteste.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
De la vedete.

https://www.unica.ro...ar-ticnit-36152

https://revistaprese...zac-degeaba.htm

Edited by daniMMM, 07 July 2018 - 16:19.


#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu e cumva supozitor? Daca da, degeaba il lingi, baga-l in gaura corecta, sau intreaba-l pe medicul care l-a prescris.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ai auzit de prospect? e o hartie ce se gaseste de obicei in ambalajul medicamentului, este pt citit. acolo scrie inclusiv cum se administreaza medicamentul, indicatii si contraindicatii. stiu ca e o experienta noua pt tine, avand in vedere ce topice ai tot deschis in ultima vreme, dar citirea prospectului nu e o optiune, ci o obligatie.

Edited by Dany_Darke, 07 July 2018 - 17:17.


#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 AlynutzTigerAtlantic, on 07 iulie 2018 - 16:13, said:

?Daca scrie orodispersabile cum sa le iau?
Le introduci in rect, conform prospectului.

#7
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 Paz, on 07 iulie 2018 - 16:16, said:

A provocat prea multe sinucideri. Cel putin asa se povesteste.
stii tu ceva, dar nu stii exact: "In 2007 the FDA required all antidepressants to carry a black box warning stating that antidepressants may increase the risk of suicide in people younger than 25."

deci nu e vorba doar de prozac.

 AlynutzTigerAtlantic, on 07 iulie 2018 - 16:13, said:

De ce era asa renumit in lume inainte antidepresivul Prozac?Stiu ca i se zicea pilula fericirii.Acum de ce nu prea mai este?Stiu ca se prescria in masa, Prozacul, multi erau chiar disperati dupa el.Ce se intampla atunci de era asa de renumit?
Si eu iau Prozac pentru TOC, e ok cu el dar nu e cinestiece.De ce a fost asa celebru Prozacul pe timpuri si de ce acum nu mai este?
Si inca o intrebare:eu iau originalul Prozac si sunt orodispersabile-asa scrie si oare le iau bine?Le inghit cu apa ca o pastila normala, am vazut ca altii le dizolva in apa sau le topesc pe limba.Cum este mai bine?Daca scrie orodispersabile cum sa le iau?E vorba de alea de la Eli Lilly.
Si de unde celebritatea Prozacului?

 Onan_Barbaru, on 07 iulie 2018 - 17:25, said:

Le introduci in rect, conform prospectului.
Orodispersibil inseamna care se dizolva-n gura: "Describing a tablet designed to disintegrate in the mouth"

https://en.wiktionar.../orodispersible

Cat priveste "celebritatea" e simplu: a fost primul inhibitor al recapturii serotoninei. Acum exista generic + diverse altele din aceeasi clasa.

Edited by dea_dimi, 07 July 2018 - 21:08.


#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu zic sa stai deoparte de SSRI|SNRI (antidepresive),pentru ca iti distruge/blocheaza anumiti receptori in creier,inclusiv cei care recepteaza serotonina,de aici si faptul ca iti creste nivelul de serotonina,si ai ganduri fericite,aceste medicamente nu iti fac decat sa ascunda o problema pe care o ai,nu o rezolva,nu te vindeca,cum cred Psihiatri.
Sa mai zic ce sevraj iti da aceste medicamente ? e iadul pe pamant,crede-ma ca am trecut prin asta,dupa ce m-am lasat de Zoloft,care are un half-life de 4-6h,Prozac are half -life de vreo 12-21h,imagineaza-ti ce greu scapi de sevrajul dat de Prozac,luat timp de 6 -7 luni spre exemplu.

Half-Life - cat timp iti sta in corp acel medicament,deci o pilula de Prozac iti sta in corp timp de 6h.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate