Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Sectele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
174 replies to this topic

#37
Fidelio

Fidelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 06.02.2006
[quote name='adizaha' date='Mar 10 2006, 00:29' post='1320693']
fratilor aberati rau.
fiedelio ala nu stie ce vorbeste.
unii vin cu texte din biblie (aratand ca fidelio e mai inteligent ca ei)
era o vorba un nebun arunca piatra in apa si prostii se chinuie sa o scoata.[/quote]

Deci toti sunt prosti, dar eu sunt in fruntea lor !?   ;)

[quote]topicul lui fidelio e fara sens, si uite cat prosti am scris la el.[/quote]

Cum sa fie fara sens cand GEME lumea de toate sectele care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie.

[quote]in primul rand ca fidelio [u]nu stie[/u] ce e aia secta si cum se defineste secta.
iar voi astialalti v-ati repezit cu frustrarile voastre sa va bateti in vorbe.[/quote]

Nu te insela.
Poate tu NU sti, de aceea caci tu esti mai fustrat ca toti.  <_<


[quote]Fidelio, pentru cultura ta generala baptistii nu [ Da ] se urasc intre ei mai mult decat se urasc ramurile de catolici si cele de ortodocsi. si unii si altii au ucis in numele credintei lor. si unii si altii sunt secte daca le iei pur dupa numar. [/quote]

Mai sa fie.
Ia iesi din bisericuta ta de acolo de unde esti si da o raita pe la celelalte ramuri si dupa aia mai vorbim.

[quote]cu alte cuvinte tu ai scris fara sa gandesti. iar noi prostii ti-am raspuns.[/quote]

Nu insulta userii fara motiv, dar nici tu pe tine insuti. [ Ai iq mare ]


[quote]oricum de la mine ai mai aflat ceva. [ N-am aflat nimic, eventual in opinia ta ingusta. ] deci nu e totul pierdut. [ Pentru mine intr-un nici un caz. ] eu sunt din familie de baptisti. nu sunt practicant. deci nu ma poti acuza de nimic. [ Fii linistit. N-am nimic impotriva ta. ] din rebuturile gandirii pe care le-ai expus pana acum e clar ca nici tu nu esti practicant (in religia, credinta pe care crezi tu ca o ai) deci data (a)viatoare documenteaza-te inainte de a umple softpedia cu prostii. [ Nu pot spune ca sunt sfant, ci dimpotriva sunt PACATOS, dar cred in Dumnezeu. ]

Toate afirmatiile pe care le-ai facut sunt venite din frustrarea ta - ca nimeni NU trebuie sa se iei de credinta ta ca este DREAPTA.
Dar credinta ta  PE CARE iti pui mantuirea este infiinta de un - om -> vierme.
Iar credinta mea in care CRED este cea pe care a dat-o Dumnezeu Iisus ca sa o avem.
Deci ?
Iar te-ai inselat.

[quote]sanatate!
[/quote]

Numai bine.

#38
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Vreau sa-mi fac si eu o secta. Am citit ca ar avea succes ceva de genul DELIRUM TREMENS - GUSTAT, PLACUT SI BAUT! :lol:

primim membrii din toate categoriile sociale, fara taxa de inscriere si fara cotizatii ulterioare. candidatul va fi supus rezistentei la albitura, tamaioasa, horinca, zaibar si alte incercari, care mai de care mai dificile :lol:

care nu trage la saiba cu simt de raspundere, va fi tratat cu o raceala demna, de catre toti machitorii profesionisti si dat afara din orice carciuma.

parerea mea :lol:

later edit foarte important:
bai nene baaai! care n-o stii pe maria? aia de la kilometru' 43 de pe autostrada bucuresti - pitesti! maria care stie cum se procedeaza cu jucaria! :lol:

Edited by CapitanuPICARD, 10 March 2006 - 13:46.


#39
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
iarta-ma fidelio. nu am nimic personal cu tine. am sa te evit de acum pe orice discutie. dar aberezi rau de tot.

nu ai renuntat la jocurile alea de gradinita tip: a ta, ba a ta, ba nu a ta, ba a ta? citeste fiule ce e aia secta. da si tu o definitie aici. vorbesti vorbe ? sau fapte? stii sa argumentezi logic? eu nu te-am atacat. si da m-am inclus la prosti. te deranjeaza? citeste-ti biblia. mandria e inaintea caderii fiule in orice secta vrei tu (inclusiv ortodocsi) repet ortodocsii sunt o secta. uitate la conciliul la care s-au desprins.
esti varza. si orgolios peste masura.

nu te.ai saturat de vorbit vorbe? reciteste te rog ce ai scris la deschidere si ce am scris si eu si apoi raspunde.mi (ne)

si ce te deranjeaza pe tine de secte? si ca s-au inmultit? te.a pus domnu sa ne pazesti de ele? care e problema cu ele in definitiv? te-au legat ca la tanacu cu lanturi sa renunti la ce crezi tu? sau ce? sunt in afara legii?
sau ce? sau inca mai crezi prostiile alea ca mancam copii, futem virgine si le bem sangele si stingem lumina noaptea?

maturizeaza-te fiule.
du-ti frustrarile in alta parte. ca de aia avem ce avem pe plan international crestini impotriva musulumanilor. pentru ca sunt oameni care gandesc ca tine. tu fara sa vrei esti un taliban al credintei. jenant de prea fericitul teoctist sar dezice de tine imediat fiule.
te salut. dar imi pierd respectul pentru tine....

p.s. va cer iertare participantilor la aceasta discutie, si nu incerc sa ma justific dar e greu sa iti pastrezi cumpatul cand unul abereaza in piata publica si cei din jur nu mai reusesc sa il potoleasca. poate nici nu ar trebui. si poate ar fi trebuit sa imi vad de treaba. este ca si cercul vicios cu vadim si fecali. ii bagi in seama si se urca pe divan. asta da secta. secta destabilizatorilor. iertati-ma

Edited by adizaha, 10 March 2006 - 15:16.


#40
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postadizaha, on Mar 10 2006, 15:13, said:

iarta-ma fidelio. nu am nimic personal cu tine. am sa te evit de acum pe orice discutie. dar aberezi rau de tot.
citeste fiule ce e aia secta. da si tu o definitie aici. vorbesti vorbe ? sau fapte? stii sa argumentezi logic?

Fidelio,Adizaha are dreptate,protestantismul si neoprotestantismul  nu sunt secte,ci erezii. :)

#41
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postadizaha, on Mar 10 2006, 15:13, said:

iarta-ma fidelio. nu am nimic personal cu tine. am sa te evit de acum pe orice discutie. dar aberezi rau de tot.

nu ai renuntat la jocurile alea de gradinita tip: a ta, ba a ta, ba nu a ta, ba a ta? citeste fiule ce e aia secta. da si tu o definitie aici. vorbesti vorbe ? sau fapte? stii sa argumentezi logic? eu nu te-am atacat. si da m-am inclus la prosti. te deranjeaza? citeste-ti biblia. mandria e inaintea caderii fiule in orice secta vrei tu (inclusiv ortodocsi) repet ortodocsii sunt o secta. uitate la conciliul la care s-au desprins.
esti varza. si orgolios peste masura.

nu te.ai saturat de vorbit vorbe? reciteste te rog ce ai scris la deschidere si ce am scris si eu si apoi raspunde.mi (ne)

si ce te deranjeaza pe tine de secte? si ca s-au inmultit? te.a pus domnu sa ne pazesti de ele? care e problema cu ele in definitiv? te-au legat ca la tanacu cu lanturi sa renunti la ce crezi tu? sau ce? sunt in afara legii?
sau ce? sau inca mai crezi prostiile alea ca mancam copii, futem virgine si le bem sangele si stingem lumina noaptea?

maturizeaza-te fiule.
du-ti frustrarile in alta parte. ca de aia avem ce avem pe plan international crestini impotriva musulumanilor. pentru ca sunt oameni care gandesc ca tine. tu fara sa vrei esti un taliban al credintei. jenant de prea fericitul teoctist sar dezice de tine imediat fiule.
te salut. dar imi pierd respectul pentru tine....

p.s. va cer iertare participantilor la aceasta discutie, si nu incerc sa ma justific dar e greu sa iti pastrezi cumpatul cand unul abereaza in piata publica si cei din jur nu mai reusesc sa il potoleasca. poate nici nu ar trebui. si poate ar fi trebuit sa imi vad de treaba. este ca si cercul vicios cu vadim si fecali. ii bagi in seama si se urca pe divan. asta da secta. secta destabilizatorilor. iertati-ma
Da, corect, ai mare dreptate, iti impartasesc total punctul de vedere.

#42
Benedict

Benedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.02.2006

View PostMyryam, on Mar 10 2006, 15:39, said:

Fidelio,Adizaha are dreptate,protestantismul si neoprotestantismul  nu sunt secte,ci erezii. :)

Din punct de vedere strict doctrinar asa este. Insa Bisericile Traditionale si care au toate cele 7 Sfinte Taine, trebuie sa manifeste toleranta si ecumenism fata de toate curentele crestine.
Sa dea Dumnezeu sa ajungem din nou la unitate.

#43
adialex

adialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2004

View PostBenedict, on Mar 10 2006, 18:17, said:

Din punct de vedere strict doctrinar asa este. Insa Bisericile Traditionale si care au toate cele 7 Sfinte Taine, trebuie sa manifeste toleranta si ecumenism fata de toate curentele crestine.
Sa dea Dumnezeu sa ajungem din nou la unitate.

ai vrea tu sa ajungeti la unitatea aia... keep in touch

#44
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postadialex, on Mar 10 2006, 18:24, said:

ai vrea tu sa ajungeti la unitatea aia... keep in touch

asa este. trendul este de faramitare nu de unire. unitate nu va mai fi in veci. pana si in sfanta treime sunt trei.

dar hai sa gandim un pic.

prima suta de ani nu a cunoscut "religii" nici catolici nici ortodocsi.

daca dumnezeu nu a lasat o religie anume o biserica universala ce va face pe voi sa credeti ca ortodox sau catolic (ca sa nu mai spun ca orto s-a desprins din cato ca nu se intelegeau ei la doctrina. asta nu inseamna ca unii sau altii nu sunt erezii sau secte. mai mult. cititi si voi tumultosul istoric al prime sute de ani. vreme de ani buni religia acceptata era cea care acum e considerata erezie. asadar totul tine de relativismul capilor bisericii si ai imperiului romana de rasarit respectiv apus) este ceea ce a dorit dumnezeu?

ce anume ii face pe ortodocsi sau catoli depozitarii adevarului divin? nu e asta in isus si in biblie? ce ati spus?... sfintii? care? aia fabricati pe banda rulanta in primele trei secole? fiti putin seriosi.

cand discuti patimas pe probleme din astea esti sigur sa gresesti ... multi din cei de aici fac asta (aproape in orice subiect)

ceea ce ma frapeaza este siguranta cu care se afirma pe forumurile astea orice. pentru ca eu cred ceva...si mai vin doi si zic asa e chiar inseamna ca asa e?

deci. la inceput a fost cuvantul.... dar asta e prea de la inceput... ceva mai incolo a fost biserica fara religie...dupa aia a venit catoliciscmul.... si chiar radacinile inchizitiei tot pe la inceput s-au infipt... dupa aia ... unora nu le-a mai convenit. de ce? setea de putere si semnificatie era prea mare... si au venit ortodocsii...astia nu au stat si ei linistiti cum incearca unii sa ne ameteasca pe noi pe aici.... in mama rusia... s-au omorat... s-au taiat--- si au doua rituri. romanii au luat cam ca in orice domeniu din istoria lor..ce le-a picat si lor in mana si se bat cu pumnul in piept de parca pe dealul mitropoliei a murit isus (probabil omorat de maghiari)... in romania Oastea Domnului este o miscare de reformare nascuta in sanul ortodoxiei....iar cel care a tradus biblia protestantilor (pocaitilor cum le place ignorantilor sa ii numeasca) a fost ortodox. dar ce mai conteaza cand vrei sa dai cu namol pe ceilalti? cand tu esti buricul targului? cel mai frumos si mai destept? mai conteaza ce s-a intamplat? prost e cine zice altfel nu?

si apoi 1517 parca nu? Luther. un om bolnav psihic daca ar fi dupa mine. si dupa el potpopul (care urmarea reforma catolicismului nu sa apara penticostali, baptisti, adventisti, lutherani etc. a fost ca la nea iliescu la revolutie el nu dorea capitalism ci pastrarea comunismului "intinat" de ceausescu).

si anglia? anglia si-a bagat piciorul in papa... normal ca nu s-a uitat in rasarit. acolo era o religie slaba (cred ca dintre religiile crestine lui nietszsche ortodoxisml ii facea  greata cel mai mult prin prisma omului pe care il prmoveaza. si cea a facut anglia si-a facut religia ei.

bun. ce se intampla intre timp in lume? catolicii for fi fost luat pamantul negrilor si le-au lasat in mana biblia, japonia, la un pas de a fi crestina este salvata de unu dintre "fii ei" si uite ce religie are. populatiile din asia au luat si ele ce le-a convenit mai bine hinduism, buddha, musulumani. arabii.... care prin biblie aveau toate premisele sa fie crestini...dar care au patimit destul de pe urma lor (si vice inversa) si-au facut si ei o minune de religie.

nu siut despre musulumani.... dar celelalte religii si credinte ale lumii s-au divizat mai ceva ca niste celule. s-au inmultit mai ceva ca iepurii.

si acum 2006. e primavara, vine caldura. in romania niste tineri discuta despre religie.

in tot hatisul de religii... si credinte... se gasesc unii (patetici dupa mine, si conform zicalei asiatice "cine vede putin se mira mult") care chiar cred ca ce cred ei este de fapt religia univesrului. si ca pe astrul nu stiu care din constelatia nu stiu care popii de acolo se imbraca precum ai nostri..si au acelasi crez. Aleluia!!!!!!!!!

there goes toleranta. iubirea aproapelui. intelegerea. pacifismul.

am spus-o in discutii particulare si o zic si aici (ca nu mi-e jena) crestinismul tipa din gura de sarpe ca e tolerant si de fapt este un instigator la intoleranta.

si acum tuturor fiilor care se cred depozitarii adevaratei religii. (am sa presupun ca sunteti ortodocsi. pentru ca nu ati spus ce sunteti sau nu am retinut). studiu de caz: cand li s-a retrocedat catolicilor biserica nustiu care acum vreo cateva zile. a doua zi la slujba au venit crestinii ortodocsi si au facut un scandal monstru in frunte cu jenant de prefericitul lor popa. deci daca ei sunt depozitarii adevaratei religii sa inteleg ca ei sunt investiti si cu judecata neamurilor? au drept de omor la ei? sau pur si simplu sunt niste ignoranti, aroganti si nesimtiti? care cred ca doar ei sunt in lume..pentru simplul motiv ca natiunea romana e ortodoxa 99,99(9) ca la alegerile lui nea nicu ceausescu?

unii din cei dinaintea mea au dat-o in taine si alte prostii din astea strict din dogma. fiilor, mergeti la un aiatolah ceva sau la un popa de evrei si va zice si el la taine..de fapt stiti ceva? pe raul amazon inca mai sunt niste triburi din alea virgine... sa vedeti acolo taine.

bun si acum... probabil ca toata lumea se intreaba iritata ce vreau sa zic?

vreau sa zic ca nu trebuie sa ii impui tu celui de langa tine ce sa creada. crezi ceva ? tine pentru tine. poarta-te tu in asa fel incat sa vin si eu la dumnezeul tau pentru ca esti un om asa de bun. pana una alta suntem o tara de hoti. (oare asta vrea dumnezeu de la poporul lui ales? nu se considera romanii mai alesi ca evreii?) deci tu practica-ti religia ta si lasa-i si pe ceilalti sa o practice pe a lor.

stii cand ai voie sa faci urat? cand ei iti impun tie ce sa faci. cand iti fura copii prin munti. cand fac fapte penale. cand iti ingradesc tie libertatile. pana atunci vedeti-va de treaba.

am facut cateva afirmatii generale. nu vreau sa se creada ca toti sunt cum am zis mai sus. aici este minunatia naturii umane: faptul ca nu toti sunt la fel. sunt multi care se aseamana dar nu toti sunt si gandesc la fel. deci nu am vrut sa ii jignesc pe cei care nu se regasesc in cele de mai sus dar sunt catolici, ortodocsi, protestanti etc.

pe mine ma intereseaza mai intai sa fii om si apoi ce religie ai.
sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun. si sa nu ma urati pentru asprimea cuvantului

p.s. am recitit ce am scris. vreau sa va cer scuze pentru limbajul comun si modalitatea simpla de expunere a faptelor istorice. nu inseamna ca nu sunt asa cum au fost consemnate ci doar ca limbajul este super profan si sper sa nu va produca greata. ideile insa stau in picioare. sper ca veti fi de acord

Edited by adizaha, 10 March 2006 - 20:30.


#45
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View PostBenedict, on Mar 10 2006, 18:17, said:

Din punct de vedere strict doctrinar asa este. Insa Bisericile Traditionale si care au toate cele 7 Sfinte Taine, trebuie sa manifeste toleranta si ecumenism fata de toate curentele crestine.
Sa dea Dumnezeu sa ajungem din nou la unitate.
Benedict,imi spui te rog cum intelegi ecumenismul acesta de care BO si BC ar trebui sa dea dovada?Adica,cum ar trebui sa se manifeste el in mod concret?Multumesc.

#46
Benedict

Benedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.02.2006

View Postadizaha, on Mar 10 2006, 20:21, said:

asa este. trendul este de faramitare nu de unire. unitate nu va mai fi in veci. pana si in sfanta treime sunt trei.

dar hai sa gandim un pic.

prima suta de ani nu a cunoscut "religii" nici catolici nici ortodocsi.

daca dumnezeu nu a lasat o religie anume o biserica universala ce va face pe voi sa credeti ca ortodox sau catolic (ca sa nu mai spun ca orto s-a desprins din cato ca nu se intelegeau ei la doctrina. asta nu inseamna ca unii sau altii nu sunt erezii sau secte. mai mult. cititi si voi tumultosul istoric al prime sute de ani. vreme de ani buni religia acceptata era cea care acum e considerata erezie. asadar totul tine de relativismul capilor bisericii si ai imperiului romana de rasarit respectiv apus) este ceea ce a dorit dumnezeu?

ce anume ii face pe ortodocsi sau catoli depozitarii adevarului divin? nu e asta in isus si in biblie? ce ati spus?... sfintii? care? aia fabricati pe banda rulanta in primele trei secole? fiti putin seriosi.

cand discuti patimas pe probleme din astea esti sigur sa gresesti ... multi din cei de aici fac asta (aproape in orice subiect)

ceea ce ma frapeaza este siguranta cu care se afirma pe forumurile astea orice. pentru ca eu cred ceva...si mai vin doi si zic asa e chiar inseamna ca asa e?

deci. la inceput a fost cuvantul.... dar asta e prea de la inceput... ceva mai incolo a fost biserica fara religie...dupa aia a venit catoliciscmul.... si chiar radacinile inchizitiei tot pe la inceput s-au infipt... dupa aia ... unora nu le-a mai convenit. de ce? setea de putere si semnificatie era prea mare... si au venit ortodocsii...astia nu au stat si ei linistiti cum incearca unii sa ne ameteasca pe noi pe aici.... in mama rusia... s-au omorat... s-au taiat--- si au doua rituri. romanii au luat cam ca in orice domeniu din istoria lor..ce le-a picat si lor in mana si se bat cu pumnul in piept de parca pe dealul mitropoliei a murit isus (probabil omorat de maghiari)... in romania Oastea Domnului este o miscare de reformare nascuta in sanul ortodoxiei....iar cel care a tradus biblia protestantilor (pocaitilor cum le place ignorantilor sa ii numeasca) a fost ortodox. dar ce mai conteaza cand vrei sa dai cu namol pe ceilalti? cand tu esti buricul targului? cel mai frumos si mai destept? mai conteaza ce s-a intamplat? prost e cine zice altfel nu?

si apoi 1517 parca nu? Luther. un om bolnav psihic daca ar fi dupa mine. si dupa el potpopul (care urmarea reforma catolicismului nu sa apara penticostali, baptisti, adventisti, lutherani etc. a fost ca la nea iliescu la revolutie el nu dorea capitalism ci pastrarea comunismului "intinat" de ceausescu).

si anglia? anglia si-a bagat piciorul in papa... normal ca nu s-a uitat in rasarit. acolo era o religie slaba (cred ca dintre religiile crestine lui nietszsche ortodoxisml ii facea  greata cel mai mult prin prisma omului pe care il prmoveaza. si cea a facut anglia si-a facut religia ei.

bun. ce se intampla intre timp in lume? catolicii for fi fost luat pamantul negrilor si le-au lasat in mana biblia, japonia, la un pas de a fi crestina este salvata de unu dintre "fii ei" si uite ce religie are. populatiile din asia au luat si ele ce le-a convenit mai bine hinduism, buddha, musulumani. arabii.... care prin biblie aveau toate premisele sa fie crestini...dar care au patimit destul de pe urma lor (si vice inversa) si-au facut si ei o minune de religie.

nu siut despre musulumani.... dar celelalte religii si credinte ale lumii s-au divizat mai ceva ca niste celule. s-au inmultit mai ceva ca iepurii.

si acum 2006. e primavara, vine caldura. in romania niste tineri discuta despre religie.

in tot hatisul de religii... si credinte... se gasesc unii (patetici dupa mine, si conform zicalei asiatice "cine vede putin se mira mult") care chiar cred ca ce cred ei este de fapt religia univesrului. si ca pe astrul nu stiu care din constelatia nu stiu care popii de acolo se imbraca precum ai nostri..si au acelasi crez. Aleluia!!!!!!!!!

there goes toleranta. iubirea aproapelui. intelegerea. pacifismul.

am spus-o in discutii particulare si o zic si aici (ca nu mi-e jena) crestinismul tipa din gura de sarpe ca e tolerant si de fapt este un instigator la intoleranta.

si acum tuturor fiilor care se cred depozitarii adevaratei religii. (am sa presupun ca sunteti ortodocsi. pentru ca nu ati spus ce sunteti sau nu am retinut). studiu de caz: cand li s-a retrocedat catolicilor biserica nustiu care acum vreo cateva zile. a doua zi la slujba au venit crestinii ortodocsi si au facut un scandal monstru in frunte cu jenant de prefericitul lor popa. deci daca ei sunt depozitarii adevaratei religii sa inteleg ca ei sunt investiti si cu judecata neamurilor? au drept de omor la ei? sau pur si simplu sunt niste ignoranti, aroganti si nesimtiti? care cred ca doar ei sunt in lume..pentru simplul motiv ca natiunea romana e ortodoxa 99,99(9) ca la alegerile lui nea nicu ceausescu?

unii din cei dinaintea mea au dat-o in taine si alte prostii din astea strict din dogma. fiilor, mergeti la un aiatolah ceva sau la un popa de evrei si va zice si el la taine..de fapt stiti ceva? pe raul amazon inca mai sunt niste triburi din alea virgine... sa vedeti acolo taine.

bun si acum... probabil ca toata lumea se intreaba iritata ce vreau sa zic?

vreau sa zic ca nu trebuie sa ii impui tu celui de langa tine ce sa creada. crezi ceva ? tine pentru tine. poarta-te tu in asa fel incat sa vin si eu la dumnezeul tau pentru ca esti un om asa de bun. pana una alta suntem o tara de hoti. (oare asta vrea dumnezeu de la poporul lui ales? nu se considera romanii mai alesi ca evreii?) deci tu practica-ti religia ta si lasa-i si pe ceilalti sa o practice pe a lor.

stii cand ai voie sa faci urat? cand ei iti impun tie ce sa faci. cand iti fura copii prin munti. cand fac fapte penale. cand iti ingradesc tie libertatile. pana atunci vedeti-va de treaba.

am facut cateva afirmatii generale. nu vreau sa se creada ca toti sunt cum am zis mai sus. aici este minunatia naturii umane: faptul ca nu toti sunt la fel. sunt multi care se aseamana dar nu toti sunt si gandesc la fel. deci nu am vrut sa ii jignesc pe cei care nu se regasesc in cele de mai sus dar sunt catolici, ortodocsi, protestanti etc.

pe mine ma intereseaza mai intai sa fii om si apoi ce religie ai.
sper ca s-a inteles ce am vrut sa spun. si sa nu ma urati pentru asprimea cuvantului

p.s. am recitit ce am scris. vreau sa va cer scuze pentru limbajul comun si modalitatea simpla de expunere a faptelor istorice. nu inseamna ca nu sunt asa cum au fost consemnate ci doar ca limbajul este super profan si sper sa nu va produca greata. ideile insa stau in picioare. sper ca veti fi de acord

In multe dintre aspectele pe care le-ai semnalat ai dreptate Si esti un foarte bun polemist. Eu nu ma pricep la polemica si recunosc in mod direct. Cred insa ca Biserica Crestina va redeveni Unita. In ciuda tuturor oprelistilor care si azi par insurmontabile. In ciuda diferentelor doctrinare mai ales intre Catolicism si Ortodoxism, - pe  de o parte si Protestantism ( cu multele sale variante) pe de alta parte.
Ar fi extrem de mult de explicat aici de ce cred asta. Si cred asta cu tarie.
Si as mai adauga un lucru. Surprinzator, este faptul ca Biserica trebuie sa redevina Una si din cauza unor factori exteriori ei. Islamul este mult mai putin divizat. Practic nu exista decat siism si sunnism. Intre cele doua curente diferentele de Dogma sunt minime. Traditia califilor este alta. Islamul este unitar in raport cu Crestinismul. Musulmanii sunt frati intr-un sens mult mai profund si mai subtil decat se considera Crestinii ca frati. Indiferent unde traiesc, ii uneste o singura limba liturgica, araba. Fiecare musulman cunoaste cat de cat expresii din araba, deoarece Coranul se invata numai in araba, cu toate ca exista si o varianta oficiala in limba turca. De asemenea, Iudaismul este si el unitar, diferentele intre sefarzi, askenazi si mai stiu eu ce, sunt minime.
Islamul este o credinta viguroasa si in esenta ei pasnica, in ciuda Jihadului si a terorismului politic ce se ascunde sub masca religiei. In primele 2 secole de la aparitia sa, Islamul a cucerit cu sabia toata Asia Mica, Nordul Africii si s-a extins in Spania pentru cateva secole. Dupa 1300 a patruns si in Europa. Insa musulmanii nu au obligat popoarele crestine cucerite sa treaca la Islam cu forta. Au fost toleranti din punct de vedere religios, dar abili politic si economic. Impozitele erau mult mai mici pentru musulmani, decat pentru crestini. Apoi, Islamul este o religie aparent mai simpla, mai clara pentru omul de rand, decat crestinismul. Si in acele secole de schisme si erezii, islamul a devenit atragator pentru milioane de crestini din tarile cucerite. Practic, pana catre anul 1300-1400 crestinismul aproape disparuse in chip pasnic din nordul Africii si din Orientul Apropiat, adica tocmai din acele regiuni bantuite de ereziile dualiste si alte gnoze in primele secole de crestinism. Maniheistii si Mazdeistii s-au convertit rapid la Islam datorita simplitatii sale.
Crestinismul mai este si azi prezent in Africa si Asia Araba de azi, dar in procente relativ mici ( Egipt 18% Crestini Copti, Etiopia si Eritreea,  Sudan, Siria 7%, Liban 50%,etc).
Vreau sa spun ca asaltat de Islam pe de o parte si de Yoga si alte curente extrem orientale, Crestinismul trebuie sa se replieze. Ca sa nu mai vorbim de ateismul care afecteaza Europa crestina, dar si SUA. Practic, numai 10-20% dintre crestini mai sunt practicanti, cu toate ca se declara crestini peste 90% in tarile europene.
Offf... M-am intins prea mult la discutii.
Miryam: Nu stiu cum va actiona ecumenismul pentru cazul special al Catolicismului si Ortodoxiei. Probabil ca in urma unui dialog sustinut si cinstit, dupa ce Patriarhia Rusa va renunta la aroganta ei, se va ajunge la o viziune comuna. Mai mult nu putem decat sa facem speculatii.
Sa dea Dumnezeu sa fie bine! :)

#47
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
NU va stresati, Biserica lui Christos este unita, pentru ca Acela care cunoaste inima omului isi cunoaste poporul si il uneste :)

Isus Christos Domnul!

Edited by ZapperBH, 11 March 2006 - 03:24.


#48
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
Miryam: Nu stiu cum va actiona ecumenismul pentru cazul special al Catolicismului si Ortodoxiei. Probabil ca in urma unui dialog sustinut si cinstit, dupa ce Patriarhia Rusa va renunta la aroganta ei, se va ajunge la o viziune comuna. Mai mult nu putem decat sa facem speculatii.
Sa dea Dumnezeu sa fie bine! :)
[/quote]
Sau poate papa ar trebui sa renunte la primat si la inovatiile dogmatice. :)

#49
Benedict

Benedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.02.2006

View PostMyryam, on Mar 11 2006, 09:29, said:

Miryam: Nu stiu cum va actiona ecumenismul pentru cazul special al Catolicismului si Ortodoxiei. Probabil ca in urma unui dialog sustinut si cinstit, dupa ce Patriarhia Rusa va renunta la aroganta ei, se va ajunge la o viziune comuna. Mai mult nu putem decat sa facem speculatii.
Sa dea Dumnezeu sa fie bine! :)

Sau poate papa ar trebui sa renunte la primat si la inovatiile dogmatice. :)

Si sa treaca in subordinea Patriarhului? A caruia dintre ei? :confuzzled:
Vorbeam de dialog si deja ai impus conditii. Interesant.

#50
Cristian 2

Cristian 2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 26.02.2006
Din cate am citit eu din Biblie, reise ca  nu  pasim catre unire ci dezbinare.
Sau nu mai luam in consideratie  ce scrie Biblia?

Ca sa stiu si eu.

Caci pe ori unde am  citit, tot despre  vremurile ( din urma) ce vin,  scrie ca va fi cam asa:


Cap. 24

1 La iesirea din Templu, pe cind mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca sa-I arate cladirile Templului.
    
2 Dar Isus le-a zis: Vedeti voi toate aceste lucruri? Adevarat va spun ca nu va raminea aici piatra pe piatra, care sa nu fie darimata."
    
3 El a sezut jos pe muntele Maslinilor. Si ucenicii Lui au venit la El la o parte, si I-au zis: Spune-ne, cind se vor intimpla aceste lucruri? Si care va fi semnul venirii Tale si al sfirsitului veacului acestuia?"
    
4 Drept raspuns, Isus le-a zis: Bagati de seama sa nu va insele cineva.
  
5 Fiindca vor veni multi in Numele Meu, si vor zice: Eu sint Hristosul! Si vor insela pe multi.
    
6 Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va spaimintati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intimple. Dar sfirsitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula impotriva altui neam, si o imparatie impotriva altei imparatii; si, pe alocurea, vor fi cutremure de pamint, foamete si ciumi.

8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decit inceputul durerilor.
9 Atunci va vor da sa fiti chinuiti, si va vor omori; si veti fi uriti de toate neamurile pentru Numele Meu.
  
10 Atunci multi vor cadea, se vor vinde unii pe altii, si se vor uri unii pe altii.
      
11 Se vor scula multi prooroci mincinosi, si vor insela pe multi.
    
12 Si, din pricina inmultirii faradelegii, dragostea celor mai multi se va raci.
13 Dar cine va rabda pina la sfirsit, va fi mintuit.
  
14 Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfirsitul.
    
15 De aceea, cind veti vedea uriciunea pustiirii, despre care a vorbit proorocul Daniel, asezata in locul sfint - cine citeste sa inteleaga! -
    
16 atunci, cei ce vor fi in Iudea, sa fuga la munti;
17 cine va fi pe acoperisul casei, sa nu se pogoare sa-si ia lucrurile din casa;
18 si cine va fi la cimp, sa nu se intoarca sa-si ia haina.
19 Vai de femeile, cari vor fi insarcinate si de cele ce vor da tita in zilele acelea!
      
20 Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna, nici intr-o zi de Sabat.
21 Pentruca atunci va fi un necaz asa de mare, cum n-a fost niciodata dela inceputul lumii pina acum, si nici nu va mai fi.
    
22 Si daca zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scapa; dar, din pricina celor alesi, zilele acelea vor fi scurtate.
    
23 Atunci daca va va spune cineva: Iata, Hristosul este aici, sau acolo, sa nu-l credeti.
      
24 Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pina acolo incit sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi.
  
25 Iata, ca v-am spus mai dinainte.
26 Deci, daca va vor zice:Iata-L in pustie, sa nu va duceti acolo! Iata-L in odaite ascunse, sa nu credeti.
27 Caci, cum iese fulgerul dela rasarit si se vede pina la apus, asa va fi si venirea Fiului omului.
  
28 Oriunde va fi stirvul (Sau: hoit, mortaciune.), acolo se vor aduna vulturii.
  
29 Indata dupa acele zile de necaz, soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cadea din cer, si puterile cerurilor vor fi clatinate.
    
30 Atunci se va arata in cer semnul Fiului omului, toate semintiile pamintului se vor boci, si vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere si cu o mare slava.
    
31 El va trimete pe ingerii Sai cu trimbita rasunatoare, si vor aduna pe alesii Lui din cele patru vinturi, dela o margine a cerurilor pina la cealalta.
      
32 Dela smochin invatati pilda lui: Cind ii fragezeste si infrunzeste mladitia, stiti ca vara este aproape.
    
33 Tot asa, si voi, cind veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul omului este aproape, este chiar la usi.
34 Adevarat va spun ca, nu va trece neamul acesta pina se vor intimpla toate aceste lucruri.
      
35 Cerul si pamintul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
      
36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
    
37 Cum s-a intimplat in zilele lui Noe, aidoma se va intimpla si la venirea Fiului omului.
38 In adevar, cum era in zilele dinainte de potop, cind mincau si beau, se insurau si se maritau, pina in ziua cind a intrat Noe in corabie,
    
39 si n-au stiut nimic, pina cind a venit potopul si i-a luat pe toti, tot asa va fi si la venirea Fiului omului.
40 Atunci, din doi barbati cari vor fi la cimp, unul va fi luat si altul va fi lasat.
  
41 Din doua femei cari vor macina la moara, una va fi luata si alta va fi lasata.
42 Vegheati dar, pentru ca nu stiti in ce zi va veni Domnul vostru.
    
43 Sa stiti ca, daca ar sti stapinul casei la ce straja din noapte va veni hotul, ar veghea si n-ar lasa sa-i sparga casa.
    
44 Deaceea, si voi fiti gata; caci Fiul omului va veni in ceasul in care nu va ginditi.
    
45 Care este deci robul credincios si intelept, pe care l-a pus stapinul sau peste ceata slugilor sale, ca sa le dea hrana la vremea hotarita?
    
46 Ferice de robul acela, pe care stapinul sau, la venirea lui, il va gasi facind asa!
    
47 Adevarat va spun ca il va pune peste toate averile sale.
    
48 Dar daca este un rob rau, care zice in inima lui: Stapinul meu zaboveste sa vina!
49 Daca va incepe sa bata pe tovarasii lui de slujba, si sa manince si sa bea cu betivii,
50 stapinul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta, si in ceasul pe care nu-l stie,
51 il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plinsul si scrisnirea dintilor.

Attached Files



#51
Benedict

Benedict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.02.2006

View PostCristian 2, on Mar 11 2006, 19:14, said:

Din cate am citit eu din Biblie, reise ca  nu  pasim catre unire ci dezbinare.
Sau nu mai luam in consideratie  ce scrie Biblia?

Ca sa stiu si eu.

Caci pe ori unde am  citit, tot despre  vremurile ( din urma) ce vin,  scrie ca va fi cam asa:
Cap. 24

1 La iesirea din Templu, pe cind mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca sa-I arate cladirile Templului.
    
2 Dar Isus le-a zis: Vedeti voi toate aceste lucruri? Adevarat va spun ca nu va raminea aici piatra pe piatra, care sa nu fie darimata."
    
3 El a sezut jos pe muntele Maslinilor. Si ucenicii Lui au venit la El la o parte, si I-au zis: Spune-ne, cind se vor intimpla aceste lucruri? Si care va fi semnul venirii Tale si al sfirsitului veacului acestuia?"
    
4 Drept raspuns, Isus le-a zis: Bagati de seama sa nu va insele cineva.
  
5 Fiindca vor veni multi in Numele Meu, si vor zice: Eu sint Hristosul! Si vor insela pe multi.
    
6 Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va spaimintati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intimple. Dar sfirsitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula impotriva altui neam, si o imparatie impotriva altei imparatii; si, pe alocurea, vor fi cutremure de pamint, foamete si ciumi.

8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decit inceputul durerilor.
9 Atunci va vor da sa fiti chinuiti, si va vor omori; si veti fi uriti de toate neamurile pentru Numele Meu.
  
10 Atunci multi vor cadea, se vor vinde unii pe altii, si se vor uri unii pe altii.
      
11 Se vor scula multi prooroci mincinosi, si vor insela pe multi.
    
12 Si, din pricina inmultirii faradelegii, dragostea celor mai multi se va raci.
13 Dar cine va rabda pina la sfirsit, va fi mintuit.
  
14 Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfirsitul.
    
15 De aceea, cind veti vedea uriciunea pustiirii, despre care a vorbit proorocul Daniel, asezata in locul sfint - cine citeste sa inteleaga! -
    
16 atunci, cei ce vor fi in Iudea, sa fuga la munti;
17 cine va fi pe acoperisul casei, sa nu se pogoare sa-si ia lucrurile din casa;
18 si cine va fi la cimp, sa nu se intoarca sa-si ia haina.
19 Vai de femeile, cari vor fi insarcinate si de cele ce vor da tita in zilele acelea!
      
20 Rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna, nici intr-o zi de Sabat.
21 Pentruca atunci va fi un necaz asa de mare, cum n-a fost niciodata dela inceputul lumii pina acum, si nici nu va mai fi.
    
22 Si daca zilele acelea n-ar fi fost scurtate, nimeni n-ar scapa; dar, din pricina celor alesi, zilele acelea vor fi scurtate.
    
23 Atunci daca va va spune cineva: Iata, Hristosul este aici, sau acolo, sa nu-l credeti.
      
24 Caci se vor scula Hristosi mincinosi si prooroci mincinosi; vor face semne mari si minuni, pina acolo incit sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si pe cei alesi.
  
25 Iata, ca v-am spus mai dinainte.
26 Deci, daca va vor zice:Iata-L in pustie, sa nu va duceti acolo! Iata-L in odaite ascunse, sa nu credeti.
27 Caci, cum iese fulgerul dela rasarit si se vede pina la apus, asa va fi si venirea Fiului omului.
  
28 Oriunde va fi stirvul (Sau: hoit, mortaciune.), acolo se vor aduna vulturii.
  
29 Indata dupa acele zile de necaz, soarele se va intuneca, luna nu-si va mai da lumina ei, stelele vor cadea din cer, si puterile cerurilor vor fi clatinate.
    
30 Atunci se va arata in cer semnul Fiului omului, toate semintiile pamintului se vor boci, si vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere si cu o mare slava.
    
31 El va trimete pe ingerii Sai cu trimbita rasunatoare, si vor aduna pe alesii Lui din cele patru vinturi, dela o margine a cerurilor pina la cealalta.
      
32 Dela smochin invatati pilda lui: Cind ii fragezeste si infrunzeste mladitia, stiti ca vara este aproape.
    
33 Tot asa, si voi, cind veti vedea toate aceste lucruri, sa stiti ca Fiul omului este aproape, este chiar la usi.
34 Adevarat va spun ca, nu va trece neamul acesta pina se vor intimpla toate aceste lucruri.
      
35 Cerul si pamintul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
      
36 Despre ziua aceea si despre ceasul acela, nu stie nimeni: nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal.
    
37 Cum s-a intimplat in zilele lui Noe, aidoma se va intimpla si la venirea Fiului omului.
38 In adevar, cum era in zilele dinainte de potop, cind mincau si beau, se insurau si se maritau, pina in ziua cind a intrat Noe in corabie,
    
39 si n-au stiut nimic, pina cind a venit potopul si i-a luat pe toti, tot asa va fi si la venirea Fiului omului.
40 Atunci, din doi barbati cari vor fi la cimp, unul va fi luat si altul va fi lasat.
  
41 Din doua femei cari vor macina la moara, una va fi luata si alta va fi lasata.
42 Vegheati dar, pentru ca nu stiti in ce zi va veni Domnul vostru.
    
43 Sa stiti ca, daca ar sti stapinul casei la ce straja din noapte va veni hotul, ar veghea si n-ar lasa sa-i sparga casa.
    
44 Deaceea, si voi fiti gata; caci Fiul omului va veni in ceasul in care nu va ginditi.
    
45 Care este deci robul credincios si intelept, pe care l-a pus stapinul sau peste ceata slugilor sale, ca sa le dea hrana la vremea hotarita?
    
46 Ferice de robul acela, pe care stapinul sau, la venirea lui, il va gasi facind asa!
    
47 Adevarat va spun ca il va pune peste toate averile sale.
    
48 Dar daca este un rob rau, care zice in inima lui: Stapinul meu zaboveste sa vina!
49 Daca va incepe sa bata pe tovarasii lui de slujba, si sa manince si sa bea cu betivii,
50 stapinul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta, si in ceasul pe care nu-l stie,
51 il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plinsul si scrisnirea dintilor.

Eu as fi mai optimist si as indemna la reflectie asupra urmatoarelor:
"Fericiți cei săraci cu duhul, că acelora este împărăția cerurilor.

Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.

Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.

Fericiți cei flămânzi și însetați de dreptate, că aceia se vor sătura.

Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.

Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.

Fericiți făcătorii de pace, că aceia fii lui Dumnezeu se vor chema.

Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că acelora este împărăția cerurilor.

Fericiți veți fi când vă vor ocărâ și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind pentru Mine.

Bucurați-vă și vă veseliți, că plata voastră multă este în ceruri !"

#52
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View PostBenedict, on Mar 11 2006, 10:05, said:

Si sa treaca in subordinea Patriarhului? A caruia dintre ei? :confuzzled:
Vorbeam de dialog si deja ai impus conditii. Interesant.

Nu am pus nici o conditie,nu sunt in masura sa  fac eu asta. :) Dar nu cred ca se va ajunge la unire daca BC insista sa pastreze primatul papal.Oricum,din cate am mai citit eu ,niste pasi totusi s-au facut in dialogul catolic-ortodox.Dar cu protestantii et comp nu cred ca se poate discuta,ei sunt clar in erezie si sunt cazuti sub anatemele Sfintilor Parinti.Chiar azi este Duminica Ortodoxiei,in care se serbeaza biruinta asupra iconoclastilor si a tuturor ereziilor.Anatemele Bisericii sunt clare:

"Biserica vestește: "Pe cei care robesc înțelegerea lor spre ascultarea de dumnezeiasca Descoperire și se nevoiesc pentru ea îi fericim și îi lăudăm; pe cei care se împotrivesc adevărului, dacă nu s-au pocăit înaintea Domnului, noi, așteptând întoarcerea și pocăința lor, dacă nu au voit să urmeze Sfintei Scripturi și Predanii a Bisericii, îi îndepărtăm și îi dăm anatemei".

"Celor care tăgăduiesc ființarea lui Dumnezeu și spun că această lume este de sine fiitoare, că totul se săvârșește în ea fără purtarea de grijă a lui Dumnezeu: anatema".

"Celor care spun că Dumnezeu nu este duh, ci materie, care nu-L recunosc ca Drept, Milostiv, Preaînțelept, Atoateștiutor și rostesc hule de acest fel: anatema".

"Celor care cutează a spune că Fiul lui Dumnezeu nu este de o ființă și de o cinste cu Tatăl, și nici Duhul Sfânt; care nu mărturisesc că Tatăl, Fiul și Sfântul Duh sunt un singur Dumnezeu: anatema".

"Celor care își îngăduie a spune că pentru mântuirea și curatirea noastră de păcate nu sunt de trebuință venirea în lume după trup a Fiului lui Dumnezeu, patimile Lui cele de voie, moartea și învierea: anatema".

"Celor care nu recunosc răscumpărarea prin har, cea propovăduită de Evanghelie, ca singurul mijloc de îndreptățire a noastră înaintea lui Dumnezeu: anatema".

"Celor care cutează a spune că Prea Curata Fecioară Măria nu a fost mai înainte de naștere, întru naștere și după naștere Fecioară: anatema".

"Celor care nu cred că Sfântul Duh i-a înțelepțit pe Proroci și pe Apostoli, că prin ei ne-a vestit nouă adevărata cale spre mântuire, dând mărturie despre ea prin minuni, că El și acum sălășluiește în inimile creștinilor credincioși și adevărați, povățuindu-i la tot adevărul: anatema".

"Celor care tăgăduiesc nemurirea sufletului, sfârșitul veacului, judecata ce va să fie și răsplătirea veșnică în ceruri pentru faptele bune, precum și osândirea pentru păcate: anatema".


"Celor care tăgăduiesc Tainele Sfintei Biserici a lui Hristos: anatema".

"Celor care tăgăduiesc soboarele Sfinților Părinți și cele predanisite de către dânșii, ce împreună-glăsuiesc cu dumnezeiasca Descoperire, fiind păzite cu evlavie de Biserica drept slăvitoare și sobornicească: anatema". "



Avand in vedere aceste lucruri,ce fel de unire poate exista cu ereticii?Daca ei nu se leapada de invatatura mincinoasa si nu se (re)intorc la ortodoxie  nu cred ca se va face nici un fel de unire.

Edited by Myryam, 12 March 2006 - 15:53.


#53
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
În principiu ... orice biserică nu te învaţă de rău. Ei oferă doar know-how-ul, care poate diferi in mod neesenţial de la unii la alţii. Progresul spiritual este posibil dacă noul aderent are un caracter puternic însă pastorul şi majoritatea enoriaşilor sunt nişte excroci ipocriţi (conştient sau nu). Este necesar doar un impuls şi restul -relaţia personală cu Doamne Doamne-ar trebui să meargă de la sine (teoretic). Depinde de individ.
Însă toată treaba ia o turnură aparte când vin coreenii (budişti prin naştere) să îmi predice mie creştinismul.
Sau bisericile finanţate cu capital extern (de multe ori american). Am fost foarte bun prieten( şi încă mai sunt) cu nişte baptişti imediat după Revoluţie. Chiar am participat la reuniunile lor timp de o lună. Pot să afirm cu certitudine că uneori de la pupitrul pastorului se proclamau idei electorale, foarte atent strecurate printre vorbe pline de duh  :rolleyes: .
Also, mă disperau cântecele gen Goşpel, Isuseeeee, te iubiiiim , Isuuuseeeee te slăăăăviiim.
Chiar a fost scos şi un cd cu melodii ca Autobuzul Credinţei, Eu acum sunt mântuit etc.
Nu mai spun că sexu' premarital era total interzis. Şi chiar m-am mirat cum stau ăştia la 20 de ani pe uscat ?
Surpriză indivizii se întâlneau pe ascuns (fără să ştie pastorul).
Şi când vorbeam cu ei ideea principală era "Eu m-am întors cu faţa la Dumnezeu" , nu înjur, nu beau .
Nu a durat mai mult de 5-6 ani şi toţi s-au căsătorit şi dacă îi intrebi : Auzi ai mai fost pe la pocăiţii ăia ?
, Am mai fost pe naiba.
Procentul de ipocrizie este identic cu cel de la ortodocşi sau catolici nici o grijă.Unul sau doi din 100 transpuneau vorba în faptă.

Edited by Mirovaia_Scorb, 12 March 2006 - 18:54.


#54
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostMirovaia_Scorb, on Mar 12 2006, 18:50, said:

Procentul de ipocrizie este identic cu cel de la ortodocși sau catolici nici o grijă.Unul sau doi din 100 transpuneau vorba în faptă.

cata vreme nu uiti sa spui asta e bine. toti sunt o apa si un pamant si toti sustin ca cheia e la ei.
dar cand aratam cu degetul numai pe unii dintre ei... atunci nu suntem corecti.

si ai dreptate in ceea ce spui in mare parte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate