Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Sectele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
174 replies to this topic

#163
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postfanefulgerica, on 4th September 2011, 10:32, said:

Ce mult seamana postul tau cu cel al unui martor al lui Yehowa...si la ei, toti sunt anatema
De fapt , ar trebui sa raspunzi la cateva intrebari...si nu numai tu, toti care apara o anume religie, oricare ar fi ea:
1-de ce frecventez sau sunt membru al unei anumite biserici?
2-credinta mea e conforma cu SFANTA Scriptura(ca sa nu ma acuze altii ca nu am respect pt Biblie)
3-Cine ma mantuieste, sau ce: respectarea celor scrise in Biblie sau a celor spuse de cineva?

Primul raspund eu:
1-Frecventez o anumita biserica pentru ca ea se apropie cel mai mult de ceea ce cred eu in urma citirii Bibliei cu scopul final de a beneficia de Viata Vesnica promisa de Dumnezeu prin Isus
2-Pentru a fi sigur de acest lucru, citesc cat pot de des DOAR BIBLIA pentru a vedea daca ce cred eu se "muleaza" pe biblie...a nu se intelege ca sunt vreun "din ala" care citeste doar biblia...Am o biblioteca mare, si nu exista nici un volum in ea pe care sa nu-l fi citit...Insa in afara de literatura laica, ca sa spun asa, orice scriere religioasa pe care o pot accepta trebuie sa fie in stricta concordanta cu Biblia
3-Mantuirea mea depinde de credinta mea in Dumnezeu, dar asta implica o serie de alti factori cum ar fi:trebuie sa traiesc intr-un anume fel, ca altfel degeaba cred, trebuie ca roadele mele sa fie bune, altfel sunt un pom rau, trebuie sa am roade altfel voi fi taiat...

Cat despre ce ai scris tu mai sus myryam, sa sti ca BO a aruncat anatema asupra multor oameni, dar fara o baza Blblica...Biblia spune asa:

# Dar, chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! (Gal.1:8)
# Cum am mai spus, o spun si acum: daca va propovaduieste cineva o Evanghelie deosebita de aceea pe care ati primit-o, sa fie anatema! (Gal.1:9)

Acuma, din tot ce ai postat tu mai sus, cu mare parte sunt de acord, ca sunt scrise si in biblie, chiar daca fara "anatema"...insa vezi tu, nu e voie nici sa scoti ceva din biblie, nici sa adaugi, nici sa schimbi "sensul"invataturii Biblice.
Pai daca in Marcu 3 citim asta:
31. Atunci au venit mama si fratii Lui si, stand afara, au trimis sa-L cheme.

32. Multimea sedea in jurul Lui, cand I-au spus: "Iata ca mama Ta si fratii Tai sunt afara si Te cauta."

33. El a raspuns: "Cine este mama Mea si fratii Mei?"

34. Apoi, aruncandu-Si privirile peste cei ce sedeau imprejurul Lui: "Iata", a zis El, "mama Mea si fratii Mei!

35. Caci oricine face voia lui Dumnezeu, acela Imi este frate, sora si mama."

si in Luca 8:
20. Cineva I-a spus: "Mama Ta si fratii Tai stau afara si vor sa Te vada."

21. Dar El, drept raspuns, a zis: "Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc."
cum poate sa sustina BO ca Maria este "pururea fecioara"? Doar inteleg clar din pasajele de mai sus ca oamenii vorbeau de mama si fratii trupesti si Isus le raspunde ca mama si fratii sunt cei spirituali...si iar in Ioan 7:3:
Fratii Lui I-au zis: "Pleaca de aici si du-Te in Iudeea, ca sa vada si ucenicii Tai lucrarile pe care le faci.
A se vedea ca fratii Lui erau altii decat ucenicii, care -faceau voia lui Dumnezeu-

Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Isus, si cu fratii Lui. (Fapt.1:14)
Un alt verset care ne arata ca fratii Lui sunt numiti de apostoli alti oameni, nu cei credinciosi la vremea aceea, deci fratii de corp.Asa ca Maria, fara suparare...ca nu a nascut prin cezariana....si numai Domnul Isus a fost conceput prin Duhul Sfant...

Cat despre ce spun Sfintii parinti...In primul rand, Biblia zice sa nu numim Parinte decat pe Dumnezeu: In al doilea rand, daca ce spun ei se regaseste in biblie, e ok, daca nu, nici macar ei, pe care ii numiti voi sfinti, nu au dreptul sa adauge sau sa scoata ceva din Biblie...Nici macar ingerii din ceruri nu au dreptul acesta.
Mai da-i la Miriam o clipa de ragaz macar cit sa sarute niste moaste sau sa venereze o icoana cu mariuca cu lacrimi in ochi.
Nu vezi ce convinsa e de ortodoxie?
Defapt aude pe popa ce spune el si ea crede.Ce altceva.
Scuze ca eu oricum nu sint crestin de nici un fel dar neoorotestantii sint oricum cu un pas inainte.

#164
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdomnul-hindus, on 13th September 2010, 01:57, said:

o secta e o religie cu putini membrii.
religiile cu multi membrii o numesc peiorativ secta.
e un avantaj al religiilor mari sa jigneasca religiile mici numindu-le secte,pentru a scapa de competitia nedorita
Cred ca definitia "o secta e o religie cu putini membrii" [apropo, cred ca se scrie "putini membri"] este cam .... puerila.
Gaseste singur motivul in istoria religiilor.



View Postblinky heart, on 26th August 2007, 18:31, said:

Eu am facut-o foarte profund si de aceea imi permit sa fac o asemenea afirmatie!

Daca Dumnezeul evreilöor YHWH ...a inspirat O SINGURA SCRIPTURA ...si aceea se numeste Tanahul ...si pentru acest lucru stau dovada documentatie si istorica si de specialitate ...cine a inspirat Biblia Crestina ? ...un alt Yahwe ? ...
exista 2 Yahwe?
care e cel original si care e cel fals?

Deci te rog ...cu tot respectulö ...sa te documentezi inainte de a ma ameninta!
Poate ca BIBLIA este destinata evreilor si NT - crestinilor. Un fel de BIBLIE cu inlesniri si un erou pozitiv, relativ vorbind, de care nu se stie in ce scop s-a lasat spinzurat de lemn.

View Postblinky heart, on 26th August 2007, 18:34, said:

O fi vorba cumva de "ecumenism" ...sau de furtul unei scripturi cu Dumnezeul acelei scripturi cu tot ?
Este vb. de o incercare nereusita de a o copia [BIBLIA. adica].

View PostRamunc, on 26th August 2007, 18:34, said:

Dumnezeu le-a inspirat pe amândoua si nu numai Biblia. Orice lucru bun si frumos e inspirat de Dumnezeu, inclusiv în arta.
Atunci de ce exista nepotriviri intre evanghelii?

View Postblinky heart, on 26th August 2007, 19:17, said:

Ai dreptate ...recunosc ...cunosc numai rolul ei in Istoria Omenirii ...si asta nu e mult mai important! ...  caci Biblia a fost responsabila de unele din cele mai diabolice masacre si persecutii cunoscute in istorie.

Nicicand nu a existat o sursa mai mare de ura ca supozitia ca "noi infaptuim vrerea Domnului"  , ca noi avem adevaratul "  cuvant al lui Dumnezeu"

Biblia este doar o relicva barbara care ne desparte si produce ura, timpul urii motivata de intoleranta ptr. opinia aproapelui

un instrument de intronare a  sclaviei mentale si a unei credinte opresive cu care nu putem spera sa avem un viitor!

Iata de ce:
2Tes2 .7 .... Căci taina fărădelegii a și început să lucreze; trebuie numai ca cel ce o oprește acum, să fie luat din drumul ei

si:

1Pet4 17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu.

caci:

2Tes2 4 ...Protivnicul, care se înalță mai pe sus de tot ce se numește ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu
Despre ETIMOLOGIE - propunere:
BIBLIA = TANACHUL
NT = Testamentul cel NOU.

#165
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View Postanticristul, on 4th September 2011, 22:40, said:

Scuze ca eu oricum nu sint crestin de nici un fel dar neoorotestantii sint oricum cu un pas inainte.

S-a vazut la holocaust. :)

View Postdomnul-hindus, on 13th September 2010, 01:57, said:

o secta e o religie cu putini membrii.
religiile cu multi membrii o numesc peiorativ secta.
e un avantaj al religiilor mari sa jigneasca religiile mici numindu-le secte,pentru a scapa de competitia nedorita

Nu. O secta este o religie desprinsa din religia mama. La crestini o secta este o religie eretica desprinsa de Biserica. Iar continuitatea Bisericii primare este asigurata azi de BO sau ma rog de BO si BC ca si biserici surori.
Pot fi, in schimb si secte musulmane, evreiesti, etc.

#166
theteacha

theteacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.06.2011

View PostLovian, on 12th September 2011, 20:19, said:

S-a vazut la holocaust. :)



Nu. O secta este o religie desprinsa din religia mama. La crestini o secta este o religie eretica desprinsa de Biserica. Iar continuitatea Bisericii primare este asigurata azi de BO sau ma rog de BO si BC ca si biserici surori.
Pot fi, in schimb si secte musulmane, evreiesti, etc.

Deci tu spui ca Biserica Ortodoxa respectiv cea Catolica sunt continuatoare ale religiei adevarate?

Edited by theteacha, 12 September 2011 - 19:51.


#167
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View Posttheteacha, on 12th September 2011, 20:51, said:

Deci tu spui ca Biserica Ortodoxa respectiv cea Catolica sunt continuatoare ale religiei adevarate?

Da.

View Posthusand, on 6th October 2009, 09:48, said:

Eu sant sectant in viziunia ortodoxa romaneasca dar cum ies din tara ei sant sectanti in viziunia mea si a celor de acolo, ce ne facem?

Nu. Oriunde ai fi si oriunde te-ai duce tot sectant ramai. Un ortodox daca se duce in mijlocul unui trib din Amazon tot ortodox ramane, un sectant tot sectant ramane. :)

#168
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Afirmatia ta contrazice Scriptura.

(Efeseni 4:5) Este un singur Domn, o singură credință, un singur botez.

Edited by danutz1, 12 September 2011 - 20:11.


#169
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View Postdanutz1, on 12th September 2011, 21:08, said:


Da. Cea ortodoxa. Cu ce contrazice Scriptura?  :)

#170
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostLovian, on 12th September 2011, 21:23, said:

Da. Cea ortodoxa. Cu ce contrazice Scriptura?  :)

Ce zici de toate invataturile care sunt calcate in picioare / ignorate / trecute sub tacere de catre BOR ?  :naughty:

Edited by BlueSky2009, 12 September 2011 - 20:56.


#171
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View PostBlueSky2009, on 12th September 2011, 21:56, said:

Ce zici de toate invataturile care sunt calcate in picioare / ignorate / trecute sub tacere de catre BOR ?  :naughty:

Zic foarte rau. Dar ce treaba au ''invataturile care sunt calcate in picioare / ignorate / trecute sub tacere de catre BOR'' cu ortodoxia? :confused:

#172
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

View PostLovian, on 12th September 2011, 22:02, said:

Zic foarte rau. Dar ce treaba au ''invataturile care sunt calcate in picioare / ignorate / trecute sub tacere de catre BOR'' cu ortodoxia? :confused:

Cu Biblia au treaba. Ai zis de Biblie.

#173
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

View PostBlueSky2009, on 12th September 2011, 22:22, said:

Cu Biblia au treaba. Ai zis de Biblie.

Eu am ''raspuns'' la afirmatia asta:
Afirmatia ta contrazice Scriptura. Este un singur Domn, o singură credință, un singur botez.

prin afirmatia asta:
Da. Cea ortodoxa.

--------------------------

Cu ce contrazice Scriptura afirmatia mea? Eu din cate stiu ortodoxia este acea singura credinta. Tu confunzi BOR cu ortodoxia? :lol:

#174
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Hai sa dau si eu pe aici cu subsemnatul si sa sa impartasesc cum vad eu diversitatea asta religioasa:
Dumnezeu este o scena iar oamenii sunt spectatori impariti in diferitele sectoare (biserici) ale salii (credintei). Unii in primul rand, altii pe la balcon, unii pe centrul salii, altii pe extreme. Fiecarui om din aceasta sala Dumnezeu i se infatiseaza diferit datorita pozitiei in raport cu El. Nu poti sa ai aceeasi imagine stand in ultimul rand pe extrema fata de cineva din primul rand pe mijloc.
Problemele incep de aici, fiecare om sau sector (biserica) a salii se crede ca fiind in primul rand si vrea sa impartaseasca asta cu toata sala ca locul lui/ei e cel mai bun, in loc sa fie atent la spectacolul divin din fata lui.
Mergand pe acest principiu cred ca asezarea in sala incepe cu bisericile primare in primele randuri si continuua spre spatele salii cu diferitele ramuri desprinse din acestea de-a lungul timpului. Asta nu inseaman ca ortodoxia si catolicismul sunt automat caii directe spre divinitate pentru ca desi sunt fata scenei, sunt multi atipiti pe aceste locuri.

Mesajul e: fiti atenti la ce se petrece pe scena, doar pentru asta am venit la spectacol! Ce se intampla 2 randuri mai in spate, stanga sau dreapta nu e atat de important!

Edited by marcone, 07 January 2012 - 22:24.


#175
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View Postmarcone, on 7th January 2012, 23:23, said:

Hai sa dau si eu pe aici cu subsemnatul si sa sa impartasesc cum vad eu diversitatea asta religioasa:
Dumnezeu este o scena iar oamenii sunt spectatori impariti in diferitele sectoare (biserici) ale salii (credintei). Unii in primul rand, altii pe la balcon, unii pe centrul salii, altii pe extreme. Fiecarui om din aceasta sala Dumnezeu i se infatiseaza diferit datorita pozitiei in raport cu El. Nu poti sa ai aceeasi imagine stand in ultimul rand pe extrema fata de cineva din primul rand pe mijloc.
Problemele incep de aici, fiecare om sau sector (biserica) a salii se crede ca fiind in primul rand si vrea sa impartaseasca asta cu toata sala ca locul lui/ei e cel mai bun, in loc sa fie atent la spectacolul divin din fata lui.
Mergand pe acest principiu cred ca asezarea in sala incepe cu bisericile primare in primele randuri si continuua spre spatele salii cu diferitele ramuri desprinse din acestea de-a lungul timpului. Asta nu inseaman ca ortodoxia si catolicismul sunt automat caii directe spre divinitate pentru ca desi sunt fata scenei, sunt multi atipiti pe aceste locuri.

Mesajul e: fiti atenti la ce se petrece pe scena, doar pentru asta am venit la spectacol! Ce se intampla 2 randuri mai in spate, stanga sau dreapta nu e atat de important!

Interesanta abordare. Imi aminteste de o alta "poveste": trei orbi vroiau să știe cum arată un
elefant. Cineva i-a dus într-o grădină zoologică. Fiecare din ei a putut pipăi un elefant. Primul orb s-a
oprit în dreptul piciorului posterior al elefantului. Punând mâna pe acest picior mare a întrebat: „Deci
așa arată un elefant?" Al doilea a înaintat câțiva pași și a pipăit burta imensă a elefantului, (16)
excla¬mând: „Ăsta-i, prin urmare, un elefant?" Al treilea orb stătea în fața trompei și o pipăia de sus
până jos. Toți trei erau încântați că au trăit-o și pe asta și au „văzut" un elefant. Emoționați, au plecat
acasă, unde au fost întrebați dacă știu acum cum arată un elefant. Primul a răspuns: „Da, un elefant
este ca trunchiul gros al unui copac". Al doilea a exclamat: „Ce tot spui acolo? Eu l-am pipăit exact cu
mâna mea, pe mine nu mă duci! Un elefant este ca și un balon enorm." Al treilea s-a amestecat și el
în vorbă contrazicând: „...De parcă nici n-ați fi fost acolo! Eu am pipăit animalul cu propriile mele
mâini. Elefantul e ca un furtun mare!" Până la urmă s-au certat „ca orbii", căci fiecare 1-a „văzut" pe
elefant, dar dificultatea răspunsului la întrebarea cum arată un elefant, consta în aceea că, fiecare
pipăise numai câte o parte a animalului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate