Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Creșterea in înălțime după 19 ani / după terminarea liceului

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostAdmiral98, on 05 iulie 2018 - 11:12, said:

Nu este nimeni care sa își știe înălțimea de la 19 ani și sa ne spună cât are acum?

citisem pe net acum ceva timp despre un tip, pe la 24 de ani care vroia sa intre in legiunea franceza, dar nu avea inaltimea....omul a inceput sa lucreze intens, dar a depus un efort urias (acum, nu stiu daca e reala povestea:P, ne place sa credem ca daca depunem un efort considerabil, atunci vom avea si rezultate)...si a reusit sa creasca cativa cm;)...aparent omul alerga foarte mult (punea presiune pe os), pe urma facea intinderi :)...asa  a reusit sa creasca ;)

#20
Admiral98

Admiral98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mă agitam dar am văzut tot pe forum oameni care au crescut 3-4-5 cm după 19 ani

#21
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu stiu de ce vreti toti inaltime eu la 1,84 nu pot face unele activitati din cauza inaltimii pentru mine inaltimea ideala ar fi 1,75-77

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postalex14dlk, on 05 iulie 2018 - 11:23, said:

Nu stiu de ce vreti toti inaltime eu la 1,84 nu pot face unele activitati din cauza inaltimii pentru mine inaltimea ideala ar fi 1,75-77

xd :|


cum de ce? aia inalti sunt rasa mai evoluata :))

#23
Admiral98

Admiral98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2018
Cum adică nu poți face unele activități?

#24
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Da, nu pot face unele activitati. Nu pot intra in spatii mai mici, ca ma doare gatul o saptaman sau spatele dupa caz. La inaltime se adauga automat si greutate. Nu ai asa mult echilibru cand ssti inalt.

#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAdmiral98, on 05 iulie 2018 - 11:12, said:

Nu este nimeni care sa Ăźși știe Ăźnălțimea de la 19 ani și sa ne spună cĂąt are acum?
Eu ca fost sportiv am fost masurat constant cel puțin odată pe an când aveam controlul la Institut.
M-am oprit din creștere pe la 17-18 ani indiferent de ce program de pregătire am avut după. Contează zestrea genetica  contează desigur și sportul pe care îl faci dar nu cine știe ce. Teoretic procesul de creștere durează cam pana la 24 de ani dar saltul statural se realizează pana în 17 ani.

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostKokoshmare, on 05 iulie 2018 - 11:34, said:

Eu ca fost sportiv am fost masurat constant cel puțin odată pe an când aveam controlul la Institut.
M-am oprit din creștere pe la 17-18 ani indiferent de ce program de pregătire am avut după. Contează zestrea genetica  contează desigur și sportul pe care îl faci dar nu cine știe ce. Teoretic procesul de creștere durează cam pana la 24 de ani dar saltul statural se realizează pana în 17 ani.

nu cunosti pe nimeni care sa fii crescut in inaltime dupa, sa zicem 24 de ani? e doar o curiozitate :)

#27
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Mie mi se pare ca de pe la 17-18 ani nu am mai crescut deloc.   Cred ca e putin probabil sa cresti 3-4 cm dupa 19 ani, dar totusi posibil.

Mie mi se pare ca de pe la 17-18 ani nu am mai crescut deloc.   Cred ca e putin probabil sa cresti 3-4 cm dupa 19 ani, dar totusi posibil.

#28
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postjimi91, on 05 iulie 2018 - 11:35, said:



nu cunosti pe nimeni care sa fii crescut in inaltime dupa, sa zicem 24 de ani? e doar o curiozitate :)
Chiar nu am întâlnit pe nimeni sa fi crescut în înălțime după 24 de ani. Poate doar prin sport sa își corecteze ținută, sa nu mai stea cocoșat și sa devina mai zvelt dar de crescut ca atare, nu.

#29
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostAdmiral98, on 05 iulie 2018 - 11:20, said:

Nu mă agitam dar am văzut tot pe forum oameni care au crescut 3-4-5 cm după 19 ani
Sunt unele persoane care se "umfla" de la testosteron iar daca are loc "umflarea" discurilor intervertebrale se poate realiza o crestere in inaltime de cativa cm (cam 3-5), exact cum ai spus tu. Dar in principiu la 19 ani cresterea oaselor lungi s-a incheiat. Dar cum am spus doar unele persoane au aceasta "umflare", restul nu mai cresc dupa 18-19 ani.

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am auzit că unii cresc până la 20 de ani.
Eu m-am oprit din păcate la 16-17 ani din creştere. Unii colegi care erau cât mine sau mai scunzi m-au întrecut în înălţime. Am rămas la 1,69-1,70...

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 05 iulie 2018 - 10:26, said:


De unde aveti toti pe forum de la 1.90 in sus , ca eu peste tot unde merg vad numai oameni mici sau cel mult cat mine, abia poate 1 din 10 persoane sa fie peste 1.85.
Nu știi că pe internet toți sunt înalți, frumoși, deștepți ?

#32
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Ce observ eu ca fenomen e o "imprastiere" mai mare a valorilor inaltimii, de la persoane foarte scunde pana la unele extrem de inalte. Si tendinta ca fetele sa creasca mult mai inalte (in medie) decat baietii. Ar trebui facute astfel de studii antropologice pe esantioane de macar 2-3000 de persoane macar o data la 10 ani. Datele de pe internet nu mi se par credibile iar un studiu pe care l-a publicat presa de la noi acum vreo 10 ani este de negasit.

#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postjadcomp, on 05 iulie 2018 - 13:45, said:

Ce observ eu ca fenomen e o "imprastiere" mai mare a valorilor inaltimii, de la persoane foarte scunde pana la unele extrem de inalte. Si tendinta ca fetele sa creasca mult mai inalte (in medie) decat baietii. Ar trebui facute astfel de studii antropologice pe esantioane de macar 2-3000 de persoane macar o data la 10 ani. Datele de pe internet nu mi se par credibile iar un studiu pe care l-a publicat presa de la noi acum vreo 10 ani este de negasit.

sincer, eu cred ca tine de alimentatie, daca ne uitam la americani, ei mananca foarte mult...fast food in general si sunt destul de inalti, media la ei cred ca e in jur de 1.75-180

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Procentul de Americani mai bine hrăniţi era în anii '20-'50 mai mare decât a Românilor bine hrăniţi. Înainte de sfârşitul ultimei conflagraţii mondiale erau destui Americani care mâncau prost, dar procentual mai mic decât în România. Valabil şi pentru ţări precum Germania, Franţa, Marea Britanie. Cei care au fost mai bine hrăniţi au prins trenul înălţimii mai devreme şi de aceea au apucat să aibă avans. Probail unele rase sunt de asemenea predispuse la a fi mai înalte... totuşi deşi Americanii, Englezii, Francezii sunt mai bine hrăniţi, femeile mai înalte sunt în Olanda, Norvegia, Suedia.

Eu sunt radar de înalte. Cum e una mai înaltă, hop, o observ. Şi văd că generaţiile tinere au mai multe înalte (bine, unele dintre ele cred că au părinţi mai înalţi), ceea ce nu e deloc rău. Dacă în privinţa mentalităţilor nu pot schimba trecutul şi prezentul trăiesc cu speranţa că măcar pe viitor unele mentalităţi în ceea ce priveşte înălţimea se vor schimba.

#35
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postjimi91, on 05 iulie 2018 - 13:48, said:

sincer, eu cred ca tine de alimentatie, daca ne uitam la americani, ei mananca foarte mult...fast food in general si sunt destul de inalti, media la ei cred ca e in jur de 1.75-180
Americanii nici macar in top 10 mondial nu cred ca intra, la ei tendinta e de stagnare a mediei. Cei mai inalti oameni sunt in Europa de nord si in Balcanii de Vest (fosta Iugoslavie) iar romanii sunt printre cei mai scunzi si dintre sudici, doar portughezii si turcii sunt mai scunzi in medie, chiar si bulgarii si grecii sunt usor peste noi la inaltime.
http://www.sursazile...c-este-romania/
https://en.wikipedia...eight_worldwide
Se poate observa ca in tarile unde apar mai multe studii ca esantioanele de varsta tanara tind sa aiba o inaltime medie mult mai mare decat media tarii respective.

Si alt studiu relativ recent:
https://ideipentruva...iasii-planetei/

Edited by jadcomp, 05 July 2018 - 15:00.


#36
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Varsta nu e prea mare ca sa cresti. Eu m-am ridicat dintr-o data exact la varsta ta.

Dar si daca nu se intampla, priveste latura pozitiva. Iti vei putea cumpara un Suzuki Jimny. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate