Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Durata de viata al PC-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cu CrystalDiskInfo aflai ce aveai nevoie, fara sapaturi.

Durata de viata a componentelor ? Depinde ce piese bagi in el si cum il intretii.

Piese ieftine sau no-nam... Tin cat tin si pica.
Piese de marca dar scumpe... Dupa 3-5 ani se uzeaza moral, dar continua sa mearga.

In 20 de ani nu mi s-a stricat decat o componenta - un Writer LG ieftin. Care a scris 10 CD-uri si gata. Inlocuit cu un Plextor scump si gata.
Mai am un HDD functional de 800 Mb - WD nu Seagate. Cred ca are aproape 20 de ani, daca nu mai mult. E inca functional, dar nu mai ma la ce sa-l pun.

Cam la 3-4 ani schimb componentele la sistemul principal si le mut pe alt PC iar cele de pe el le dau cadou la care le vrea. Deci le tin cam 6-8 ani.

Si mai merg cativa ani si la cei la care le dau.

#38
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Programul nu arata data fabricatiei iar in cazul HDD-ului pe care il am nu indica nici "remaining life". Nu este o valoare scrisa in smart asa ca nu are acces la ea.

#39
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Eu sunt mai nostalgic si mi-am facut un PC din componente vechi pe care le aveam prin casa.

Procesor Intel Xeon E5450 (3Ghz, 12MB L2, 80W TDP) 11 ani
Placa de baza Asrock G41M-VS3 R2.0 8 ani
Placa video MSI GTX 660 2GB DDR5 cred ca are in jur de 6 ani
Memorie 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz @ 1000MHz. Nu am gasit 2x4GB DDR3 1333MHz care sa fie suportati de placa de baza si degeaba am pus DDR3 1600MHz ca-i seteaza la 1000MHz.
Sursa Corsair CX 650W 5-6 ani
SSD Corsair 80GB 7-8 ani
HDD 320GB SATA 7-8 ani + HDD 120GB ATA care cred ca are peste 10 ani.

Am instalat pe el Windows 10 si in mod surprinzator booteaza in cateva secunde si nu doar ca se misca foarte rapid, dar duce si toate jocurile mai noi (GTA V, BF1, Witcher 3, Far Cry 5, Rise Of The Tomb Raider, PUBG...) la 1920*1080.

Ma gandesc sa-i bag un HDD de 2TB ca sa nu se mai chinuie cu alea vechi si eventual un GTX 1060 6GB.

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Programul nu arata data fabricatiei iar in cazul HDD-ului pe care il am nu indica nici "remaining life".
Iti arata seria - cu ea poti afla data fabricatiei.
Remaining Life ? Sa fim seriosi, asta e o prostie. Nu exista asa ceva. Poti sa ai tu 100% life in programele care iti "ofera" asa ceva si a doua zi sa nu mai mearga.

La SSD-uri mai merge un pic cu asta - in functie de celulele moarte. Dar si acolo poate pica oricand.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate