Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ten gras

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016
De vreo 2-3 ani, a inceput sa creasca pe fata mea niste puncte de grasimi , acestea fiind derajante pentru mine, ca arata foarte urat. De fiecare data cand incerc sa le sparg , din interior iasa ceva "alb" care nu inteleg cum apar, si de unde iese atat de mult din ele. Precizez ca ma spal de vreo 4-5 ori pe fata.

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Daca esti barbat spala-te cu sapun dove men, daca esti femeie foloseste dove Posted Image
Eu folosesc dove men si nu am ten gras, sapunul conteaza foarte mult daca vrei o piele fina ;)

Edited by diegodanny, 04 July 2018 - 17:25.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Munst, on 04 iulie 2018 - 17:17, said:

De vreo 2-3 ani, a inceput sa creasca pe fata mea niste puncte de grasimi , acestea fiind derajante pentru mine, ca arata foarte urat. De fiecare data cand incerc sa le sparg , din interior iasa ceva "alb" care nu inteleg cum apar, si de unde iese atat de mult din ele. Precizez ca ma spal de vreo 4-5 ori pe fata.

Vorbesti de parca ai trecut de la 12 ani la 13 si n-ai auzit in viata ta de acnee, de ten seboreic, de cum acumuleaza cosurile si punctele negre mizerie si asa mai departe.
Nu prea ai ce sa le faci decat sa te speli pe fata doar cu apa curata si sa faci cat mai mult sport in aer liber si alimentatie curata astfel incat porii sa fie cat mai igienizati in procesul lor natural... Altfel, te invarti intr-un cerc vicios.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De 2 - 3 ani ? Posted Image
Nu inteleg de ce nu ai fost la un dermatolog
Vezi ca aceste puncte de grasime pot ascunde anumite boli de piele si odata cu trecerea timpului poti ramane cu urme inestetice pe fata mai ales daca le spargi zilnic asa cum zici ca faci.
Inca ceva - ai rabdare
Daca stai cu ele de 2 -3 ani, nu vor trece foarte rapid.
Fuga la doctor

#5
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Sigur nu-s cosuri? Ca a asta suna...

#6
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

 UlrichVans, on 04 iulie 2018 - 17:35, said:

Sigur nu-s cosuri? Ca a asta suna...

https://imgur.com/a/hXZci3k

Nu stiu exact ce is, dar sunt derajante. Uneori imi simt fata ca fiind foarte uscata sau uleioasa.

#7
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Papule?

#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Munst, on 04 iulie 2018 - 17:41, said:

https://imgur.com/a/hXZci3k

Nu stiu exact ce is, dar sunt derajante. Uneori imi simt fata ca fiind foarte uscata sau uleioasa.
Par sa fie cosuri la radacina firului de par, dupa ce te barbieresti dai cu after shave sa dezinfecteze porii.
Dute si la medic si o sa iti spuna exact ce ai, pe forum nu va putea nimeni sa itit spuna exact ce sunt alea .

Edited by diegodanny, 04 July 2018 - 17:45.


#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Contra acneii recomand Mibazon.
Se gaseste la farmaciile veterinare. Nu costa mult.
Nu e o gluma, Mibazonul trateaza acneea.

#10
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 21.03.2016

 diegodanny, on 04 iulie 2018 - 17:44, said:


Par sa fie cosuri la radacina firului de par, dupa ce te barbieresti dai cu after shave sa dezinfecteze porii.
Dute si la medic si o sa iti spuna exact ce ai, pe forum nu va putea nimeni sa itit spuna exact ce sunt alea .

Nu cred ca e din cauza parului am si pe frunte .

#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Munst, on 04 iulie 2018 - 17:58, said:

Nu cred ca e din cauza parului am si pe frunte .
Cu ce sapun te speli pe fata ? conteaza foarte mult ph-ul sapunului asupra tenului.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Munst, on 04 iulie 2018 - 17:17, said:

De vreo 2-3 ani, a inceput sa creasca pe fata mea niste puncte de grasimi , acestea fiind derajante pentru mine, ca arata foarte urat. De fiecare data cand incerc sa le sparg , din interior iasa ceva "alb" care nu inteleg cum apar, si de unde iese atat de mult din ele. Precizez ca ma spal de vreo 4-5 ori pe fata.

Contrar a ce o sa auzi de la mii de oameni in aceasta viata, fata acneica nu se spala cu sapun, nu se da cu nimic... se spala doar cu apa chioara, cat mai curata si, preferabil se lasa sa se usuce.
Orice chestie aplicata pe fata.. ca e sapun, ca e crema, ca e lotiune cu alcool... orice... infunda porii si agraveaza acneea, plus ca provoaca tenul la reactii de aparare care sunt.. ghici cum... seboreice.

#13
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Topp, on 04 iulie 2018 - 17:45, said:

Contra acneii recomand Mibazon.
Se gaseste la farmaciile veterinare. Nu costa mult.
Nu e o gluma, Mibazonul trateaza acneea.

vorbesti din experienta?
Nu la toata lumea merge...
Mibazon contine un amestec de vreo 3 antibiotice in concentratii foarte mari pentru ce ar avea nevoie pielea umana, el e gandit pt uz veterinat, ptr ugere de vaci Posted Image
Plus ca are o baza foarte grasa din parafina, care poate bloca porii si agrava problema.
Asta lasand la o parte ca antibioticele in sine nu sunt o varianta eficienta de tratament pt acnee, din mai multe motive pe care le pot detalia. Spre exemplu daca acneea nu e din cauza bacteriana, ci fungica, mibazonul ala n-o sa faca nimic, ba dimpotriva va agrava problema.
Ideea este ca nu tot timpul ce merge la X merge si la Y,Z,T. De aia astfel de recomandari desi sunt venite din dorinta de a ajuta trebuie tratate cu atentie.

 rosix, on 04 iulie 2018 - 18:22, said:

Contrar a ce o sa auzi de la mii de oameni in aceasta viata, fata acneica nu se spala cu sapun, nu se da cu nimic...

In principiu este un sfat foarte foarte bun. Asa e ideal, sa nu dai cu nimic pe fata in afara de apa. E cel mai sanatos.
Dar...depinde...sunt persoane si persoane, la unii zici ca e fabrica de ulei pe fata,  daca se spala doar cu apa practic pe fata lor se va acumula sebum plus straturi de celule de epiderma moarte care nu se mai desprind si se face acolo un fel de "mazga" care evident blocheaza si mai tare porii. In astfel de cazuri poate fi nevoie si de spalat cu ceva solutie de curatare, dar ca idee, cu cat mai rar, cu atat mai bine.
Pentru ca epiderma se regenereaza continuu si trebuie indepartate straturile care se desprind...ori daca ai prea mutol sebum de consistenta prea grasoasa, simpla apa s-ar putea sa nu fie suficienta.
IAr teoria ca daca speli fata glandele sebacee "simt" si produc mai mult sebum nu prea e dovedita, e doar o presupunere.

Plus de asta prin tara noastra in multe locuri apa de la robinet e foarte dura...stiti ce se intampla spre exemplu cu un pahar sau orice altceva de sticla daca e folosit des sui nespalat cu detergent-se acopera cu o pelicula alba de calcar. Ei ganditi-va ca si cand speli fata toata ziua cu apa si o lasi sa se usuce, pe fata se poate depune aceeasi pelicula care evident va bloca porii. Eu cand aveam probleme cu cosurile, mereu cand plecam din orasul meu mai multe zile,pe la tara/munte, etc  si foloseam apa din alte parti, treceau ca prin minune in 3-4 zile, ca la revenire sa reapara in forta...e clar ca sunt multe variabile care influenteaza.

 diegodanny, on 04 iulie 2018 - 17:44, said:

Dute si la medic si o sa iti spuna exact ce ai,

Ar fi bine...din pacate s-ar putea sa schimbi vreo 5 doctori pana sa o "nimereasca"...

Edited by epetroiu, 03 August 2018 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate