Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Platile neutilizate in stingere?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.08.2006
Buna ziua
Nu sunt deloc familiarizat cu termenii fiscali.
Ma uit pe ,,Situatia obligatiilor fiscale de plata" de la ANAF si imi apare o suma la ,,Situatia analitica a platilor neutilizate in"; iar ca explicatie: ,,reflecta platile neutilizate in stingere".
Ce reprezinta aceasta suma. Inseamna ca am platit-o in plus? Ar trebui sa cer sa mi se restituie? Observ ca suma este cu semnul minus.
Situatia analitica a obligatiilor este pe 0. Deci nu am nimic de plata.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Daca dadeai o cautare pe google inainte sa deschizi subiectul si aici si pe avocatnet, gaseai raspunsul acesta:

Daca sumele achitate de dumneavoastra apar la rubrica „Sume neutilizate in stingere”, este posibil ca acestea sa fi fost inregistrate in contul altei obligatii fiscale si, de aceea, va rugam sa luati legatura cu Administratia Finantelor Publice pe raza careia aveti domiciliul, pentru clarificarea situatiei fiscale.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Alexen te-a ucis:....In contul altei obligatii fiscale.....

#4
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Daca figureaza la acelasi tip de obligatie fiscala automat nu are cum sa fie vorba de o alta obligatie.
Si eu sunt nedumerit ce e cu suma aceea in minus.

#5
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Sunt in aceiasi situatie. De platit am platit pe ghiseul.ro
Am -501 lei la suma neutilizata.

Mi se pare o prostie ca au implementat sa depui online declaratia, si sa faci si plata online? Ce rost are daca tot trebuie sa mergi la ghiseu sa ceri sa foloseasca sumele neutilizate?

#6
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021
Am fost și eu în aceeași situație de când cu pomenile (bonificațiile) lu Orlando.
M-am chinuit un an cu ANAF sector 3 sa regleze niste "sume neutilizate in stingere". In final m-au rezolvat după multe mailuri fără răspuns.
Nu recomand ANAF, e cea mai imbecilă instituție a statului care mi-a ieșit vreodată în cale.
Plătiți suma pe care știți că o datorați și renunțați la bonusurile si pomenile lor, fraților.

#7
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020
Am fost azi la ei. Imi zice ca este vorba de vreo 120 lei. Îi arat pe telefon fisierul Obligatii de plata unde apar 501 neutilizati la stingere. Imi zice ca sistemul nu arata corect, ca e corect ce e la ea in calculator. Ii zic sa foloseasca banii aia macar, 120 lei, pt plata obligatiilor. Zice ca pt anul trecut am platit deja iar pt anul in curs nu am depus declaratia. Ii zic ca am depus acum vreo 2-3 saptamani. Imi zice “aaa pai mai dureaza 3 saptamani pana apare in sistem”....



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate