Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

asus ac68u setari optime pentru banda 5GHZ

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
buna am un router asus ac68u , update frimware ultima versiune.
daca conectez televizorul pe 5ghz si ma uit la continut 4k nu merge fluent 4k , daca il conectez la 2.5 ghz nu am probleme.
este vre-o anumita setare pe 5ghz? televizorul are wifi AC si l-as tine totusi pe 5ghz ca sa ma pot folosii de viteza optima
p.s am RDS fiberlink 1000, si chiar merge bine fara dealy etc. deci "teava" este

#2
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Incearca in Wireless -> (Band 5GHz) sa setezi latimea canalului (Channel bandwidth) la 80MHz.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Daca TV si routerul sunt in aceasi camera, merge sa substitui cablu cu 802.11ac, altfel, daca ai ceva pereti intre ele este foarte posibil sa pierzi rapid superioritatea ac-ul (vs N)

Edited by MD, 29 June 2018 - 21:26.


#4
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
este in aceiasi camera la aprox 3 metri, bine merge perfect pe 2.5 Ghz dar daca tot are routerul 5Ghz si televizorul wifi AC ar fi pacat sa nu folosesc 5Ghz, plus ca este un router destul de bine cotat pe piata

#5
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postebin_os, on 29 iunie 2018 - 17:48, said:

buna am un router asus ac68u , update frimware ultima versiune.
daca conectez televizorul pe 5ghz si ma uit la continut 4k nu merge fluent 4k , daca il conectez la 2.5 ghz nu am probleme.
este vre-o anumita setare pe 5ghz? televizorul are wifi AC si l-as tine totusi pe 5ghz ca sa ma pot folosii de viteza optima
p.s am RDS fiberlink 1000, si chiar merge bine fara dealy etc. deci "teava" este
La ce distanta ai tv-ul de asus? se stie ca zona de semnal pe 5ghz este mult mai mica fata de 2,5ghz.
Eu am acelasi router si nu am probleme insa cu o versiune de firmware foarte veche (3.0.0.4.376_3626), pe care am testat-o pe toate partile fiind foarte reusita, si nu ma risc sa o schimb.

Setarile folosite de mine.

Attached Files


Edited by costinuti, 29 June 2018 - 22:02.


#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pai, daca merge bine pe 2.4..... folosesti 2.4
Nu exista "viteza optima" nici pe 2.4, nici pe 5.
Viteza optima este aia pe care merge bine.

A mai fost un topic acum citeva zile, nu- mergea Internet Explorer 8.
Dupa ce am reusit sa-l rezolvam, ne-a spus ca oricum nu foloseste Internet Explorer 8, dar daca tot e in calculator, macar sa mearga !!!

#7
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
am setat pe 80hz la 5ghz, la fel face .. desii pe calculator in teste de viteaza merge bine pe 5ghz urca pana la 458mb/s ... probabil are latency mai mare si de aici intervine si problema

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pe PC sunt probleme cu 4k pe 5 Ghz? Daca nu, ai probleme cu tembelizorul.

Edited by diZy, 01 July 2018 - 17:43.


#9
ebin_os

ebin_os

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 31.03.2007
am gasit rezolvarea : am schimbat de pe canalul 100 pe 36 si merge perfect, desii pe canalul 100 nu intra in conflict cu vecinii
acuma am pe netflix test conectie la 5ghz 486 mb/s iar pe 2.5 ghz 81 mb/s

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Probabil nu vei folosi niciodata 81, daramite 480, dar bine ca ai rezolvat, sintem toti mai linistiti acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate