Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

nerv mort + absces dentar = nu se trateaza radacina?!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eldoli

eldoli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2018
M-a durut o masea, a trecut vreo luna. Apoi s-a umflat, de nu mai puteam dormi dar in nici 4 zile a facut punga de puroi care a pocnit si am scapat de dureri. Am fost la un dentist care a zis ca aceea masea ar trebui scoasa, dup ce vazut radiografia. Mi s-a parut ceva ciudat la ea asa ca m-am dus acasa. Am zis ca trece puroiul si acea masea oricum e f. buna, caria e mica si nu as fi vrut s-o scot aiurea.
Puroiul a continuat sa apara timp de 5-6 luni. Am zis ca asta e, trebuie sa ma duc sa faca ceva. Noul dentist insa mi-a pus plomba fara sa faca tratament de canal, motivand ca nu a ajuns caria la canalele maselei!!!!  A procedat corect? Eu cam la toti dintii am tratament de canal. A zis ca aceea caria e f. mica si ca nu a ajuns caria pana la canale? E posibil?

Edited by eldoli, 28 June 2018 - 23:47.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in Romania e posibil orice, bani sa iasa.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Troll.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nervul.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce s-a intamplat cu puroiul ? Povestea s-a terminat chiar cand devenea mai interesanta ...

#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ai gasit exact medicul pe care il meritai.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Posteldoli, on 28 iunie 2018 - 23:45, said:

Noul dentist insa mi-a pus plomba fara sa faca tratament de canal, motivand ca nu a ajuns caria la canalele maselei!!!!  A zis ca aceea caria e f. mica si ca nu a ajuns caria pana la canale? E posibil?
Da-mi voie sa-ti spun ca ori ai nimerit gresit cabinetul ori vorbesti de alta masea .
Imposibil daca ai avut abces sa nu ceara o radiografie si sa dea verdict ochiometric .
Dar daca totusi e adevarat si a plombat asa mergi sa scoata plomba si sa aplice tratament ca iar ajungi la dureri - lipeste supapa de la kukta si pune la foc sa fiarba apa - vezi cam ce se intampla ...cam asta e si la tine dar la scara mult mai mica.

Edited by ldpe, 29 June 2018 - 07:13.


#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Punga de puroi unde era localizata? Ai avut probabil un granulom apical, care a cedat. "Punga" cand s-a spart, pe unde a "curs"?
Trebuie mai multe informatii.

In 99,x% din cazuri, punga de puroi nu apare de la o "carie mica".

Edited by bonygy, 29 June 2018 - 08:29.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Punga de puroi e de rafie si o mai foloseste cand merge la piata...

#10
eldoli

eldoli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2018

View Postbonygy, on 29 iunie 2018 - 08:24, said:

Punga de puroi unde era localizata? Ai avut probabil un granulom apical, care a cedat. "Punga" cand s-a spart, pe unde a "curs"?
Trebuie mai multe informatii.

In 99,x% din cazuri, punga de puroi nu apare de la o "carie mica".

La inceput a fost la baza maselei cu gingia. De prima data s-a marit cat un bob de mazare, apoi a facut fistula si a erupt. A iesit cat a iesit din ea, apoi cred ca acel puroi aparea din ce in ce mai  sus pe radacina.

View Postldpe, on 29 iunie 2018 - 07:13, said:

Imposibil daca ai avut abces sa nu ceara o radiografie si sa dea verdict ochiometric .
Dar daca totusi e adevarat si a plombat asa mergi sa scoata plomba si sa aplice tratament ca iar ajungi la dureri - lipeste supapa de la kukta si pune la foc sa fiarba apa - vezi cam ce se intampla ...cam asta e si la tine dar la scara mult mai mica.

Asta a si facut. S-a uitat pe radiografie si a zis ca nu a ajuns infectia la radacina/canale, deci ca nu trebuiesc curatate canalele. E posibil ?

#11
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Nervul cum a murit, dacă nu a ajuns infecția în canalele măselei? Canalele oricum trebuie curățate de resturi (nerv, puroi). Se pune antibiotic în canale, chiar dacă nervul era perfect sănătos, înainte de a face obturația. Știu asta, pentru că așa mi-a explicat medicul stomatolog.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"ca nu trebuiesc curatate canalele"
Oare nu ti-a pus substanta devitalizanta cu mentiunea sa te prezinti in x zile la el ? si tu nu ai inteles tot...

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbonygy, on 29 iunie 2018 - 08:24, said:

In 99,x% din cazuri, punga de puroi nu apare de la o "carie mica".
sunt cazuri in care punga de puroi apare si fara carie.
https://www.infodent...bces-dentar.php

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Ce ave scufita rosie in cos ?

- Puroi!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate