Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Harti in format fizic

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,

Unde găsesc hărți în format fizic(hârtie)? Toată lumea folosește google maps, dar eu am nevoie și de hărți imprimante în situațiile în care rămân fără semnal GPS(des) sau baterie. În speță mă interesează harta județului Bacău, harta României, harta drumurilor forestiere din județul Bacău și eventual just for fun harta Municipiului Bacău.

Dacă se găsesc on-line aș putea să le printez eu.

Mulțumesc

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
La librarie ai intrebat? La chioscuri de ziare? La agentii de turism,hoteluri,etc.
PS: poti sa printezi si de pe GoogleMaps,si cu zoom... :)

Edited by danpet, 27 June 2018 - 19:48.


#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Gasesti aici:
https://www.kidonero...RBoC0IUQAvD_BwE
https://www.vanzareharti.ro/
http://diverta.ro/harti-romania/
https://www.emag.ro/...ri-pamantesti/c

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Acele harti nu sunt cerute, deci sa crezi ca cineva le tine pe stoc, ca sa se invecheaza, e o utopie.
2. Exista provideri de harti (le scot la imprimanta), dar lucreaza in special cu statul.

Unde dracu ramai tu fara semnal GPS? Satelitul ala e deasupra ta fie ca iti place, fie ca nu!
Pentru baterie exista leacuri: baterie de rezerva, incarcatoare solare etc.

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Semnal GPS ai si in mijlocul desertului.

#6
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
la benzinarii

#7
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009

View PostAdm, on 27 iunie 2018 - 19:50, said:

1. Acele harti nu sunt cerute, deci sa crezi ca cineva le tine pe stoc, ca sa se invecheaza, e o utopie.
2. Exista provideri de harti (le scot la imprimanta), dar lucreaza in special cu statul.

Unde dracu ramai tu fara semnal GPS? Satelitul ala e deasupra ta fie ca iti place, fie ca nu!
Pentru baterie exista leacuri: baterie de rezerva, incarcatoare solare etc.


Aparent pădurea de aici e bântuită... canci google maps. plus că am piticul asta pe creier de a le avea în format fizic să nu îmi mai bat capul cu telefonul. cel mai mult mă interesează cele cu drumurile forestiere. am făcut o poză la harta de la intrare în pădure dar e la o calitate nașpa.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si eu tot asa.

View PostFane, on 27 iunie 2018 - 20:04, said:

am crezut ca-i DJL cu topicul asta... Posted Image
Si eu tot asa.

View PostMaryus0234, on 27 iunie 2018 - 20:05, said:

Aparent pădurea de aici e bântuită... canci google maps. plus că am piticul asta pe creier de a le avea în format fizic să nu îmi mai bat capul cu telefonul. cel mai mult mă interesează cele cu drumurile forestiere. am făcut o poză la harta de la intrare în pădure dar e la o calitate nașpa.
Daca esti intr-o padure densa, ai dreptate. Acolo se pierde semnalul. Si ai dreptate si cu piticul pe creier, ni se intampla tuturor sa ni se puna pata pe o chestie.

#9
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
e de aur site-ul acesta http://www.vanzareha...ontane/  .... dar nu am găsit ce îmi trebuie Posted Image

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ia-ti harti offline pe o tableta.

#11
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Si eu consider harta "pe hartie" utila, desi pentru navigatie in timp real GPS-ul e baza. Iti ofera o imagine rapida la scara mai larga, poti face adnotari pe ea, se poate folosi de copilot in paralel etc.
Problema este ca se face reinnoire la intervale de timp mult mai mari, de exemplu pentru Bulgaria nu prea gasesti ceva cat de cat recent - sau n-am cautat eu suficient.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

View PostMaryus0234, on 27 iunie 2018 - 20:05, said:

mă interesează cele cu drumurile forestiere.
Pentru harti cu drumuri forestiere ai 2 surse doar : fostele Intreprinderi forestiere (Conforest Brasov, Nord Conforest Cluj etc) sau Directia Topografica Militara  , doar ei au cartografiat zona . Ca exista aerofotograme stereoscopice , satelit da , poate dar cotate doar ei au .

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea cred ca iti foloseste la ceva harta drumurilor forestiere. Majoritatea sunt inchise, au bariere, lacate, etc, sunt proprietate Romsilva sau "prietenilor" Romsilva.... Pana si forestierea pana la Poiana  Pelegii s-a inchis..

Cel mai sigur apeleaza la forumurile 4x4 !
Acolo o sa vezi (si) ce amenzi mai sunt in vigoare....

View PostAdm, on 27 iunie 2018 - 19:50, said:

Unde dracu ramai tu fara semnal GPS? Satelitul ala e deasupra ta fie ca iti place, fie ca nu!

De fapt sunt multe locuri unde nu ai semnal GPS. Si trebuie min 3 sateliti pentru triangulare.
Pana si pe Valea Rea sunt multe zone unde pierzi semnalul.....

Edited by bumpocbum, 27 June 2018 - 20:39.


#14
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Daca nu te deranjeaza caracterele chirilice, descarca de aici harti sovietice militare, pe care apoi le poti printa pe un A3 sau chiar A2.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt vechi marea majoritate a hartilor militare sovietice. In afara de curbele de nivel nu prea le vad utilitatea....
PS: erau la un moment dat si "free" pe net...

#16
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009

View Postbumpocbum, on 27 iunie 2018 - 20:36, said:

Nu prea cred ca iti foloseste la ceva harta drumurilor forestiere. Majoritatea sunt inchise, au bariere, lacate, etc, sunt proprietate Romsilva sau "prietenilor" Romsilva.... Pana si forestierea pana la Poiana  Pelegii s-a inchis..

Cel mai sigur apeleaza la forumurile 4x4 !
Acolo o sa vezi (si) ce amenzi mai sunt in vigoare....



De fapt sunt multe locuri unde nu ai semnal GPS. Si trebuie min 3 sateliti pentru triangulare.
Pana si pe Valea Rea sunt multe zone unde pierzi semnalul.....
nu intru cu 4x4 ci pe bicicletă. stau 2 zile și ies. problema e că mă satur la un moment dat să merg în același loc și nu m-aș avânta fără ceva sigur. Mulțumesc de pont cu forumurile 4x4

#17
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005
Vechi, dar făcut după hărți militare și foarte amănunțit. Nu te speria că nu cred că sunt multe drumuri noi prin țara asta.

https://www.cartivec...agomir-vasile/#

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostMaryus0234, on 27 iunie 2018 - 20:05, said:

Aparent pădurea de aici e bĂąntuită... canci google maps. plus că am piticul asta pe creier de a le avea Ăźn format fizic să nu Ăźmi mai bat capul cu telefonul. cel mai mult mă interesează cele cu drumurile forestiere. am făcut o poză la harta de la intrare Ăźn pădure dar e la o calitate nașpa.

Lasa google maps, ca google nu prea face bani decat daca te tine online.
Incearca o aplicatie cu harti offline, de ex Galileo.

Edited by don_dannielo, 27 June 2018 - 21:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate