Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Se modifica dobanda la un credit imobiliar daca nu mai incasez salariul la banca care mi-a acordat imprumutul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Buna seara.

Am obtinut un credit imobiliar in urma cu 1 an jumatate de la Raiffeisen. Am bifat optiunea de a mi se vira salariul in contul deschis la ei, ceea ce s-a si intamplat in perioada asta. De aici a rezultat o dobanda putin mai mica decat cea standard.
Daca decid sa nu mai incasez salariul la ei, voi pierde automat discount-ul la dobanda oferit de banca la obtinerea creditului ?

Multumesc.

#2
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
In contract ce scrie?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca DA

#4
Mr_Gadget

Mr_Gadget

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.06.2018
Este stipulat in contract.

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Citeste contractul, cu siguranta vei gasi raspunsul acolo.Daca exista o clauza in sensul asta, asa cum exista de exemplu intr-un contract de facilitate de overdraft (care ti ofera in anumite conditii pe perioada cat esti salariat la compania X cu care banca are incheiata o conventie de salarii), ti se va actualiza dobanda.Daca nu, nu.

#6
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Am citit contractul, si desi nu este stipulat in mod direct, dobanda ( de fapt DAE ) va putea creste in cazul in care nu mi se mai vireaza salariul la ei. Exista un comision lunar de administrare ( 5 lei ) prevazut in contract, care e zero daca am incasari lunare peste o anumita suma. Daca nu, cel mai probabil il voi plati.

#7
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Evident că o să crească + comision administrare cont.
Fă și tu rulajul necesar și eviți: din noul cont de salariu trimiți banii către Raiffeisen , apoi îi folosești. ��

#8
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Eu am următoarea situație: credit la Unicredit cu clauza de dobânda mai mica dacă virez salariu + credit la Garanti cu aceeași clauza.
Acum iau salariul în ING și nu mi s-a modificat nici o dobânda. E drept ca am virat salariul un an în Unicredit și apoi un an în Garanti pana sa trec la ING.
Nu mi s-a modificat dobânda nici la Garanti nici la Unicredit.


#9
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu s-a modificat pentru ca nu este un proces automat, nu ,,detecteaza" sistemul bancii ca tu nu mai incasezi salariul acolo, insa daca se vor apuca sa verifice situatiile de genul asta, ti-o vor modifica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate