Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Solutii Event Manager Online

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
Salutare,

Sunt cautarea unei solutii de event management online pentru gestionarea accesului la o petrecere privata.

Ceea ce am nevoie este: o platforma care sa genereze cod-uri QR pentru o lista de invitati, care pot fi trimise prin email. Cand ajung la eveniment, invitatii prezinta codul QR primit, pe telefon sau printat, si cineva de la intrare scaneaza cu un  telefon sau cu o tableta codul QR si permite accesul in sala.

Am cautat pe net si surprinzator sunt foarte putine solutii de genul asta, readily available pentru public. Nu vorbesc de dezvoltare solutii custom.
Una ar fi aceasta: http://www.eventmaker.io/en

Daca are cineva cunostinta de alternative, ca sa pot face o comparatie, please do share.

thanks...

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Am fost de curand la un eveniment cu bilet (hartie sau telefon) si cod QR si draci-baltati. S-a intrat cu "cum va cheama?" si o bifa pe o lista din telefon.

Solutie moca, avand in vedere ca oricum ai o persoana la intrare: random Excel pentru un text, transmiterea lui pe mail si apoi bifat pe telefon / tableta alea care au intrat.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalexneo, on 27 iunie 2018 - 12:08, said:

Salutare,

Sunt cautarea unei solutii de event management online pentru gestionarea accesului la o petrecere privata.

Ceea ce am nevoie este: o platforma care sa genereze cod-uri QR pentru o lista de invitati, care pot fi trimise prin email. Cand ajung la eveniment, invitatii prezinta codul QR primit, pe telefon sau printat, si cineva de la intrare scaneaza cu un  telefon sau cu o tableta codul QR si permite accesul in sala.

Am cautat pe net si surprinzator sunt foarte putine solutii de genul asta, readily available pentru public. Nu vorbesc de dezvoltare solutii custom.
Una ar fi aceasta: http://www.eventmaker.io/en

Daca are cineva cunostinta de alternative, ca sa pot face o comparatie, please do share.

thanks...

Trimite invitatie tiparita.Nu dai gres.
Poate nu toata lumea are telefon.Poate nu toata lumea are smartphone.Poate cineva si l-a uitat acasa.Poate cineva care vine imbracat la frac nu are chef sa-si bage caramida in buzunar.Poate,poate...
Dar invitatia scrisa,chiar daca o consideri perimata,este de efect si de bun gust.

Edited by adisz, 27 June 2018 - 12:26.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si cum procedezi cu invitatii care poate doresc sa iasa la fumat ? musai sa prezinte din nou codul, daca ies din perimetrul locului in care va fi organizat evenimentul ?

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

View Postcorinadaniela, on 27 iunie 2018 - 13:20, said:

si cum procedezi cu invitatii care poate doresc sa iasa la fumat ? musai sa prezinte din nou codul, daca ies din perimetrul locului in care va fi organizat evenimentul ?

asta este o intrebare prosteasca. Odata intrat poti primi bratari, sau exista un balcon sau alta iesire, cred ca asta ar fi cea mai mica problema.

Imi trece prin cap cea mai clasica si manuala idee. Creezi tu propriul cod qr manual (asta doar daca vorbim de un numar limitat de oaspeti si nu de 200-300), care il redirectionezi pe un domeniu al tau. Pentru fiecare oaspete faci un fisier html (copy-paste) cu "Welcome! Nume Prenume." si il urci pe domeniu. Cand oamenii vin la petrecere, stai cu un telefon cu o aplicatie qr-cod cu internet si scanezi qr-codurile oamenilor. Dupa care tu vei fi redirectionat spre propria pagina si intr-un final poti sa ii bifezi si pe o lista ca sa nu risti sa intre mai multi cu acelasi cod.

exemplu: www.partyulmeu.ro/ionvasile.html (pentru oaspetele Ion Vasile)

Edited by business11, 27 June 2018 - 16:10.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu este deloc o intrebare prosteasca (jignesti gratuit), citeste cu atentie pana la capat. am scris "daca ies din perimetrul....".
este o varianta de luat in calcul, nu avem de unde sa stim unde va fi organizata petrecerea si care sunt posibilitatile sau facilitatile amenajate pentru fumatori.
initiatorul a mentionat in primul post "...si permite accesul in sala". din cate stiu eu, o sala este un spatiu inchis, unde nu este permis fumatul.

#7
alexneo

alexneo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 11.03.2006
@busines11 de acord cu ce ai mentionat tu, numai ca nu este o solutie "la cheie", iar pentru aproximativ 500 de oameni e mult de munca de pus in practica si pot aparea multe "point of failure"
Eu caut o varianta la cea clasica in care am un desk cu 5-6 persoane, cu liste de invitati ordonati alfabetic (A-E F-I, samd). M-as fi asteptat sa gasesc o droaie pe net, dar se pare ca sunt putine. In afara de sus mentionatul eventmaker si inca vreo 2, nik.
Avantajul cu un app de genul e ca vad in timp real cata lume a venit si cati mai sunt de sosit

@corinadaniela, se dau bratari

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

View Postalexneo, on 28 iunie 2018 - 10:58, said:

@busines11 de acord cu ce ai mentionat tu, numai ca nu este o solutie "la cheie", iar pentru aproximativ 500 de oameni e mult de munca de pus in practica si pot aparea multe "point of failure"
Eu caut o varianta la cea clasica in care am un desk cu 5-6 persoane, cu liste de invitati ordonati alfabetic (A-E F-I, samd). M-as fi asteptat sa gasesc o droaie pe net, dar se pare ca sunt putine. In afara de sus mentionatul eventmaker si inca vreo 2, nik.
Avantajul cu un app de genul e ca vad in timp real cata lume a venit si cati mai sunt de sosit

@corinadaniela, se dau bratari

asta este problema, numarul de invitati. La 500 este clar mult de munca. Am gasit asa:

https://www.qr-code-.../event-qr-code/
https://www.eventzilla.net/de/features
https://blog.capterr...ement-software/

Nu am verificat care sunt si cu QR vezi poate gasesti ceva.

#9
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postalexneo, on 27 iunie 2018 - 12:08, said:

Salutare,
Sunt cautarea unei solutii de event management online pentru gestionarea accesului la o petrecere privata.

Pana la urma, ce-ai folosit?

#10
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014
Nu uitati de o chestie,  petrecerile sunt noaptea,  noaptea smartphonurile raman fara baterie:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate